Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Káhira - informace o městě

Káhira je nejen hlavním městem Egypta, ale také kulturním centrem arabského světa a se svými 14 miliony obyvatel také nejlidnatějším městem celého afrického kontinentu. Na rozloze 450 kilometrů čtverečních se zde soustřeďuje kultura a politika dnešní Arábie. Káhira má však dvě tváře – na jedné straně je hlučná, uspěchaná, prašná a plná chaosu a bídy a na straně druhé plná drahých butiků, luxusních hotelů a novostaveb, které připomínají americké město. Ať tak či onak, dnešní Káhira přitahuje davy turistů z celého světa.

Mezi nejnavštěvovanější místa Káhiry jistě patří Egyptské muzeum nacházející se na náměstí Majdán at Tahír, které uchovává přes 120 tisíc nejrůznějších předmětů, z nichž většinu také vystavuje. Najdete zde exponáty všech velikostí, od drobných filigránových šperků až po obrovské žulové sochy králů. Jsou zde uchovány mumie slavných králů, poklad z Tutanchamónova hrobu a sochy egyptských králů v životní velikosti. Dále je zde uložena známá zlatá maska vážící přes 225kg, sarkofágy, papyry s náboženskými texty, staroegyptské malby a mnoho dalšího. Základy této jedinečné kolekce položil francouzský archeolog Auguste Mariette v roce 1858. Tomu se podařilo nashromáždit první sbírku egyptských artefaktů, které nalezl během svých výzkumů v Edfú, Dendaře, Luxoru, Karnaku a na mnoha dalších místech. Egyptské muzeum je velice rozsáhlé a není v lidských silách vidět za jednu návštěvu vše, co nabízí.

Zajímavá je také káhirská Citadela, která je jednou z nejnavštěvovanějších káhirských památek. Nachází se na skalnaté plošině nad městem a dominuje východní části Káhiry. Uvnitř jejího opevnění se nachází spousta mešit, muzeí a dalších staveb. Jedním z největších lákadel Citadely je jistě nádherný rozhled na město, který její západní terasy poskytují. Největší dominantou Citadely je však mešita Mohammeda Aliho, která zde vznikla v roce 1839 jako jedna z posledních. Mešita je tak veliká, že patří mezi nejviditelnější stavby v Káhiře a pohled na ní utkví každému v paměti. Je zajímavá také tím, že byla kompletně vystavěna podle tureckých vzorů a v ničem neodpovídá architektuře Egypta.

V Káhiře se také nachází nejstarší islámská univerzita Al-Azhar s moderním vzhledem. Již od pradávna byla univerzita centrem islámské učenosti a dodnes si uchovává pověst nejdůležitějšího střediska zabývajícího se studiem a výkladem islámu. Najdeme ji hned vedle stejnojmenné mešity.

Nádherný výhled až k pyramidám nám nabízí Káhirská věž. Nahoře můžeme navštívit dokonce otáčivou restauraci s vyhlídkovou terasou. V Káhiře najdeme také nejstarší arabské sídliště nazývané Fustát, jenž bylo také původní obchodní metropolí. Stojí zde nádherná mešita Amr Ibn al-Áse, která byla vystavěna již roku 641 a za níž se nachází staré káhirské hrnčířské dílny. V Muchtárově muzeu se můžete pokochat díly nejslavnějšího egyptského sochaře Mahmúda Muchtára.

Za návštěvu stojí jistě také káhirské Mauzoleum sultána Kalá´úna, které je snad nejhonosnější a nejbohatší stavbou celé Káhiry Jestliže vás zajímá výroba stanů nebo plachet, určitě si nenechejte ujít ulici Mu´izz Lidínilláh, kde se jejich výrobci shromažďují. Mauzoleum sultána al-Ghúrího poznáte díky jeho charakteristického, 65 metrů vysokého minaretu, který obklopuje 5 malých kupolí. Vnitřní vybavení islámských staveb nám přibližují exponáty vystavené v Muzeu islámské kultury. Můžete zde vidět přes 80 tisíc předmětů z Egypta, Persie a Turecka.

Koptská Káhira patří mezi nejstarší části Káhiry, ukrývá raně křesťanské i římské památky a je jakýmsi srdcem egyptského křesťanství. Ukrývá mnoho křesťanských památek, zejména kostelů, z nichž nejstarší je kostel sv. Sergeje. V Káhiře a jejím okolí je mnoho dalších zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu, proto si pro prohlídku města vyhraďte alespoň několik dní. Určitě nebudete zklamaní! Nedaleko se navíc tyčí mohutné pyramidy v Gíze, které právem patří mezi 7 divů světa a jsou bezesporu největším turistickým lákadlem celého Egypta.

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal  šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

celý článek

 

Velká sfinga v Gíze

Velká sfinga v Gíze

Sfinga – záhadné stvoření s tělem lva a lidskou tváří, kterou Arabové v minulosti nazývali Abú as-Hol, tedy „Otec hrůzy“. Těžko říct, jestli se jí lidé v dávných dobách opravdu tak báli, každopádně dodnes nepřestala ohromovat svět. Teorií o tom, proč vznikla a koho vlastně představuje, existuje mnoho a možná se nám nikdy nepodaří zjistit, která je pravdivá.

celý článek

 

Sakkára, pohřební město

Sakkára, pohřební město

Sakkára je nejstarší a nejrozsáhlejší faraónské pohřebiště, které se rozkládá na západním břehu Nilu na okraji Libyjské pouště necelých 30 km od Káhiry. Dnes je nejbohatším místem vykopávek v Egyptě. Této archeologicky bohaté lokalitě dominuje stupňovitá Džoserova pyramida, která byla vůbec první egyptskou pyramidou.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko