Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egyptské památky

Na pomezí Afriky a Arabského poloostrova leží jedna z nejpopulárnějších turistických destinací na dovolenou - Egypt. Rozsáhlá část území pokrytá pouští, ale také úrodná území zejména okolo Nilu, to je kontrast jménem Egypt. Když se řekne Egypt, většina lidí si představí pyramidy, poušť a faraóny. Egypt je zemí nejen starých civilizací, ale také širokých písečných pláží a překrásného moře.

Sledováním televizních dokumentů a studiem dostupné literatury si lze vytvořit jakousi představu o Nilu, chrámech a pyramidách, ale osobní dojmy z jejich monumentality jsou skutečně nezapomenutelné. Pokud tedy zvažujete cestu do Egypta, neváhejte a jeďte!

Egypt je nejstarší stát na světě a jeho historie je více než bohatá, sahá až do doby 5 000 let př. n. l. Přitahují nejen jeho památky, ale také monumentální sochy, chrámy, mytologie, písmo, i náboženství, bohové a králové Egypta – faraoni. Jistě nikoho nepřekvapí, že do Egypta míří milovníci historie nejen Egypta. Civilizace, která okouzlila svět a dodnes nás nepřestává fascinovat, vznikla spojením Horního a Dolního Egypta před více než 3 tisíci lety.

Tisíciletá historie země faraónů je zde v kontrastu s moderní destinací třetího tisíciletí. V Egyptě turisté na dovolené obdivují pyramidy a jiné historické památky a zároveň odpočívají u modrých vod Rudého moře anebo objevují krásy jeho podmořského světa. Egypt je zemí pouště a životadárného Nilu. Je to země plná záhad a tajemství. Sluneční paprsky, zlatavé písečné pláže, tyrkysové moře, pestrý podmořský svět, ale také luxusní hotely. To je Egypt dnes.

A čím Egypt návštěvníky přitahuje? Je to na jedné straně fascinující historie a na straně druhé okouzlující příroda. Rudé moře se svými korálovými útesy a bujným podmořským životem láká potápěče ze všech konců světa. Egypt je sice ideálním místem pro relaxaci, avšak nedotknout se slávy zaniklých říší, když jste v Egyptě, by byl neodpustitelný hřích.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že Egypt je pouze synonymem pro památné monumenty dávnověku. Egypt však nabízí mnohem víc. Jádro mnohých dovolených v Egyptě většinou spočívá v návštěvách starověkých pokladů, ať už jde o pyramidy nebo skvostné chrámy, stále více lidí v Egyptě využívá i dalších vábivých atrakcí.

Před tím, než si vyberete místo, kde chcete svoji dovolenou v Egyptě strávit, rozmyslete si, co byste rádi během ní viděli. Většina egyptských památek se nachází na africké části. Mnoho turistických center Egyptu je na Sinaji. Ani odtamtud však není návštěva egyptských památek nijak obtížná. Většina cestovních kanceláří nabízí k zájezdům do Egypta přikoupení fakultativních výletů, které dobře poslouží k poznávání zašlé slávy starých civilizací Egypta.

Káhira je nejen hlavním městem Egypta, ale také kulturním centrem arabského světa a nejlidnatějším městem afrického kontinentu. Káhirské Staré město je od roku 1979 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě pyramid v nedaleké Gíze určitě stojí za to, navštívit nejstarší tržiště světa (Khan al-Khalili), egyptské národní muzeum, zbytky pevnosti Citadela, nejslavnější mešitu Al-Azhar a v neposlední řadě zavítat do některé z mnoha kaváren.

Pokud se rozhodnete navštívit egyptské pyramidy v Gíze, vězte, že právě ony jsou tou nejstarší turistickou atrakcí na světě. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, jako velmi staré se egyptské pyramidy jevily již na počátku našeho letopočtu. V době narození Krista bylo těmto pyramidám již 2, 5 tis. let.  Pyramidy v Gíze jsou také jediným stále existujícím divem světa.

Toužíte po opravdu výjimečné dovolené? Vyzkoušejte poznávací okruh Egyptem - plavbu po Nilu. Variant je hned několik. Záleží výhradně na vašich časových a finančních možnostech. Pokud nechcete plavbu po Nilu spojit s pobytem u Rudého moře, potom jsou lepší spíše zimní měsíce. Pro prohlídku staroegyptských památek je samozřejmě ideální co nejdelší pobyt.  Po Nilu se lze vydat velkou luxusní lodí, ale romantičtějším zážitkem je plavit se na velké plachetnici - feluce. Je to typický dopravní prostředek po Nilu, který se používá už stovky let. Nejlepší plavba je mezi Asuánem, Kom Ombu, Edfu, Esnou a Luxorem.

Velký okruh Egyptem s plavbou po Nilu návštěvníkům poskytne široký záběr: Káhira - archeologické muzeum, koptská čtvrť, pyramidy Sakkara, Luxor, oáza Baharíja, Farafra a Dachla, koupání v termálních pramenech, pouštní galerie Badra, starobylé bludiště El Qasru, Bílá poušť s bizarními skalisky, Asuán, Théby, Amonovy chrámy v Karnaku a Luxoru, Udolí králů, Memnonovy kolosy, Abu Simbel, ostrov Philae, Násirova přehrada, Hurghada, krokodýlí chrám v Kom Ombu, Hórův chrám v Edfu, Arabská poušt, Sinaj, Dahab, pouštní klášter svatého Pavla, klášter svaté Kateřiny, Mojžíšova hora, Ras Mohamed.

Údolí králů sloužilo jako pohřebiště faraónů a významných hodnostářů Nové říše od osmnácté do dvacáté dynastie starověkého Egypta. Nachází se na západním břehu řeky Nil naproti Luxoru pod vrcholkem hory El-Quorn a je rozděleno na Východní údolí a Západní údolí. Údolí královen leží v jižní části thébského pohřebiště. Nacházejí se zde hrobky slavných královen, princezen, princů a významných hodnostářů. Nejznámějším přístupným hrobem je hrob královny Nefertari, který byl restaurován šest let a smí jej navštívit pouze 150 návštěvníků denně. Nefertari byla hlavní manželkou Ramesse II.

Luxor je jedno z nejstarších a nejvýznamnějších míst starověkého Egypta. V polovině 16. stol. př. n. l. bylo významnou základnou pro boj Egypťanů proti Hyksósům. Po válce se stalo důležitým náboženským a správním střediskem a hlavním městem nové sjednocené říše. Luxor vybudoval z velké části faraón Amenhotep III.

Chrám v Luxoru najdeme v jižní části Vesetu, zatímco Karnak v části severní. Oba dva tyto komplexy byly dříve spojeny alejí sfing táhnoucích se v délce 40 km. Okolo těchto chrámů leží pod vrstvami písku a nilského bahna starověké město Théby, neboli Veset. Město mělo v době Nové říše až 50 tisíc obyvatel. Tato oblast je prozatím zcela neprozkoumána. Chrámové komplexy v Luxoru a Karnaku se proslavily po celém světě již v řecko-římské době a dodnes patří k nejnavštěvovanějším staroegyptským památkám.

V Egyptě je velmi suché a horké počasí a bezpočet cestovatelů každý rok na vlastní kůži okusí útrapy a rizika spojená s dehydratací. Noste proto láhev balené vody stále s sebou a dostatečně pijte. Vodu z vodovodu k pití nikdy nepoužívejte. Vyvarujte se také ledu v nápojích.

Ramadán - jedná se o devátý a pro muslimy nejdůležitější měsíc islámského kalendáře. Muslimové během ramadánu jedí, pijí a kouří až po soumraku. Možná se setkáte s tím, že kavárny a restaurace otevírají až po západu slunce. Veřejná doprava jezdí méně a památky i obchody se zavírají dříve.

Fotografování v Egyptě je zakázáno uvnitř staroegyptských hrobek. Kromě toho je zakázáno fotit objekty strategického významu, tedy především vojenská a policejní zařízení, mosty či železnice. Fotografujete-li místní lidi, vždy je požádejte o souhlas.

Spropitné je v Egyptě samozřejmostí a nutností. Mějte v kapse stále několik drobných mincí nebo menších bankovek, protože situací, kdy se bakšiš očekává, se během dne vyskytne mnoho. Nedat bakšiš je urážkou. Ovšem všeho s mírou. K Egyptu neodmyslitelně patří smlouvání. Smlouvá se zde skoro u všeho. Nejdůležitější rada proto zní: Smlouvat, smlouvat a ještě jednou smlouvat.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko