Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Abú Simbel - informace o chrámu

Núbijský chrám Abú Simbel můžeme nalézt pouhých 40km od Súdánských hranic, kde v minulosti označoval hranice egyptského impéria. Chrám Abú Simbel, který nechal postavit jeden z nejmocnějších faraonů Ramesse II. je hned po pyramidách a sfinze nejslavnějším egyptským monumentem. Je zasvěcen třem egyptským bohům a najdeme ho na západním břehu Nilu, kde byl vytesán v horském úbočí.

Jakmile však skončilo období zlatého věku faraonů, přestal se chrám Abú Simbel udržovat, chátral a postupně zmizel pod nánosy písku. O jeho znovuobjevení se až v roce 1813 zasloužil švýcarský cestovatel a archeolog Jean-Louis Burkhardt. Z chrámu byla vidět pouze hlava sochy Ramesse II., ale nebylo možné odhadnout, zda jde o sochu ležící či sedící. Do roku 1817 bylo celé místo kolem chrámu vyčištěno a samotný chrám Abú Simbel otevřen. Archeologové však byli poměrně zklamáni, kromě několika malých soch nebyly v chrámu žádné tolik očekávané poklady. Až v roce 1909 byl chrám definitivně vyproštěn z písku.

Na první pohled vás u vchodu do Velkého chrámu zaujmou čtyři dvacetimetrové sochy, které znázorňují Ramesse II. Na podstavcích soch jsou vyobrazeni svázaní nepřátelé Egypta, což mělo být symbolickou výstrahou na hranicích egyptského království. Mezi hlavami kolosů je umístěna socha slunečního boha Re se sokolí hlavou. Úplně nahoře nad hlavami Ramesse II. je 22 paviánů, kteří mají přivolávat vycházející slunce. Interiér chrámu Abú Simbel už se nedá svou krásou srovnávat s jeho fasádou, protože má velmi jednoduchou dispozici. Nejslavnější místností je vlastní svatyně, kde jsou ukryty čtyři sochy bohů: Ptaha, Amon-Re, zbožštělého Ramesse a Re-Harachtej.

Napravo od Ramessova hlavního chrámu se nachází ještě menší chrám, který je zasvěcen bohyni Hathor a byl vystavěn pro faraonovu milovanou ženu Nefertiti. Jeho průčelí je zdobeno řadou soch, které jsou vysoké kolem 10 metrů. Uvnitř chrámu se nachází síň se šesti pilíři, kde jsou stěny vyzdobeny reliéfy zobrazujícími Nefertiti a bohyně Hathor a Mut. O tom, že byla Nefertari skutečně výraznou a velmi důležitou osobností svědčí také to, že bývá vyobrazena na stejné úrovni s králem. Mezi faraonskými královnami tak měla značně vyšší postavení.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko