Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Abú Simbel - informace o chrámu

Núbijský chrám Abú Simbel můžeme nalézt pouhých 40km od Súdánských hranic, kde v minulosti označoval hranice egyptského impéria. Chrám Abú Simbel, který nechal postavit jeden z nejmocnějších faraonů Ramesse II. je hned po pyramidách a sfinze nejslavnějším egyptským monumentem. Je zasvěcen třem egyptským bohům a najdeme ho na západním břehu Nilu, kde byl vytesán v horském úbočí.

Jakmile však skončilo období zlatého věku faraonů, přestal se chrám Abú Simbel udržovat, chátral a postupně zmizel pod nánosy písku. O jeho znovuobjevení se až v roce 1813 zasloužil švýcarský cestovatel a archeolog Jean-Louis Burkhardt. Z chrámu byla vidět pouze hlava sochy Ramesse II., ale nebylo možné odhadnout, zda jde o sochu ležící či sedící. Do roku 1817 bylo celé místo kolem chrámu vyčištěno a samotný chrám Abú Simbel otevřen. Archeologové však byli poměrně zklamáni, kromě několika malých soch nebyly v chrámu žádné tolik očekávané poklady. Až v roce 1909 byl chrám definitivně vyproštěn z písku.

Na první pohled vás u vchodu do Velkého chrámu zaujmou čtyři dvacetimetrové sochy, které znázorňují Ramesse II. Na podstavcích soch jsou vyobrazeni svázaní nepřátelé Egypta, což mělo být symbolickou výstrahou na hranicích egyptského království. Mezi hlavami kolosů je umístěna socha slunečního boha Re se sokolí hlavou. Úplně nahoře nad hlavami Ramesse II. je 22 paviánů, kteří mají přivolávat vycházející slunce. Interiér chrámu Abú Simbel už se nedá svou krásou srovnávat s jeho fasádou, protože má velmi jednoduchou dispozici. Nejslavnější místností je vlastní svatyně, kde jsou ukryty čtyři sochy bohů: Ptaha, Amon-Re, zbožštělého Ramesse a Re-Harachtej.

Napravo od Ramessova hlavního chrámu se nachází ještě menší chrám, který je zasvěcen bohyni Hathor a byl vystavěn pro faraonovu milovanou ženu Nefertiti. Jeho průčelí je zdobeno řadou soch, které jsou vysoké kolem 10 metrů. Uvnitř chrámu se nachází síň se šesti pilíři, kde jsou stěny vyzdobeny reliéfy zobrazujícími Nefertiti a bohyně Hathor a Mut. O tom, že byla Nefertari skutečně výraznou a velmi důležitou osobností svědčí také to, že bývá vyobrazena na stejné úrovni s králem. Mezi faraonskými královnami tak měla značně vyšší postavení.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko