Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egypt - letoviska, památky a zajímavosti

V severovýchodní Africe se na území o rozloze více než milion kilometrů čtverečních rozkládá Egypt – jedna z nejlidnatějších zemí kontinentu. Egyptská arabská republika zaujímá také Sinajský poloostrov, který je jedinou částí této země, jež patří ke kontinentu asijskému. Ze severu je Egypt ohraničen Středozemním mořem, na východě Rudým mořem a z jihu a západu jej obklopují další africké země, konkrétně Súdán a Libye. V oblasti Sinajského poloostrova sousedí ještě s Izraelem.

Egypt z velké části pokrývá Sahara a je tvořen vysoko položenou tabulí, kterou řeka Nil rozděluje na dvě části. Západní část je tvořena Libyjskou pouští a část východní pouští Arabskou. Libyjská poušť je plná proláklin, mezi nimiž je i Kattarská proláklina, která je se svými -137 metry nejnižším bodem Egypta. Arabská poušť táhnoucí se od údolí Nilu až k Rudému moři, je značně hornatá a jejím charakteristickým rysem jsou „vádí“ – suchá údolí. Nil protíná Egypt v délce 1600 km a je tak nejdelší a nejvýznamnější egyptskou řekou. Teče z jihu, od hranic se Súdánem, až na samotný sever, kde ústí do Středozemního moře. Sinajský poloostrov, který je významnou součástí Egypta, ohraničuje Suezský a Akabský záliv. V jižní, značně hornaté části, se zvedá nejvyšší hora Egypta, 2642 metrů vysoká Hora sv. Kateřiny.

Egypt je považován za kolébku jedné z nejstarších civilizací na světě, jeho kultura sahá do doby starší než 6000 let. Dnes však patří k hospodářsky nejvyspělejším africkým státům. Zemi se daří především díky rozvinutému turistickému ruchu a velkou zásluhu na její vyspělosti má také řeka Nil, kolem níž jsou soustředěny veškeré úrodné oblasti. Do těch se také soustřeďuje většina z celkem 82 milionů obyvatel. Oblast nehostinné Sahary pak jen řídce obydlena. Asi polovina obyvatel země žije ve městech, k těm nejhustěji osídleným patří Káhira a Alexandrie.

Hlavním náboženstvím vyznávaným v Egyptě je islám, hlásí se k němu přibližně 90% obyvatelstva, zbylých 10% představují křesťané (koptská pravoslavná a katolická církev). Uznáván je i judaismus, ale k němu se hlásí jen pár set lidí. Oficiálním jazykem je moderní arabština, ve školách se dnes již vyučuje také angličtina, francouzština a němčina. Největší etnickou skupinou jsou Egypťané, ale v zemi žije také několik menšin, jako Turci, Řekové, Beduíni žijící v Arabské poušti a na Sinaji a také Berbeři, kteří obývají západ Egypta. Přibližně 3 miliony Egypťanů v současnosti žije mimo svou rodnou zem.

Egypt dnes přitahuje návštěvníky na tisíciletou historii, úžasné památky, životodárný Nil, kvalitní přímořská letoviska i průzračné vody svých moří. Počty turistů, kteří se za poznáním Egypta vydávají, každoročně stoupají. Zejména kvůli starověkým památkám se stal světově proslulou destinací, kterou navštěvují miliony turistů. Těmi nejvýznamnějšími jsou bezesporu pyramidy a Sfinga v Gíze, chrámový komplex v Karnaku a Luxoru či chrám v Abú Simbelu. Za návštěvu stojí také hlavní město Káhira, které opatruje řadu významných islámských, ale i křesťanských památek a najdete v něm jedinečné a skvěle vybavené muzeum.

Egypt však neláká jen na památky a bohatou historii. Velká část návštěvníků sem přijíždí především za nádherným pestrobarevným podmořským světem. Právě v Egyptě totiž panují jedny z nejlepších podmínek pro potápění na světě. Pobřeží Rudého moře je tak lemováno spoustou letovisek tvořených kvalitními hotely, jež poskytují turistům dokonalé zázemí. Slunce, moře a krásné písečné pláže najdete například v Hurghadě, Tabě, Sharm el-Sheikhu, Marsa Alamu a dalších.

V Egyptě panuje po celý rok velmi příjemné klima, je jednou z nejteplejších a nejsušších zemí světa a tak na některých místech neprší i několik let. Sever země je obecně chladnější a na jihu zase dochází k větším teplotním výkyvům. Egypt se může pochlubit více než 300 dny slunečního svitu, mírnými zimami a velmi horkými léty. Pro Evropana je nejpřijatelnější klima v období od října do dubna, v letních měsících, tedy od června do září, šplhají teploty až nad hranici 40 stupňů Celsia.

Nejnavštěvovanější egyptské destinace 

Abú Simbel     Ain Soukhna     Alexandrie     Asuán     Asuánská přehrada     Dahab     Edfú     El Gouna
El Quseir     Gíza     Hurghada     Karnak     Káhira     Kom Ombo     Luxor     Marsa Alam     Nuweiba
Safaga     Sharm el Sheikh     Taba     Údolí královen    Údolí králů

mapa nejnavštěvovanějších lokalit v Egyptě

 

Kontextová reklama.

 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.

Egyptští faraoni

Egyptští faraoni

Faraon byl ve starověkém Egyptě nejvyšším panovníkem, který rozhodoval o dění v zemi. Šlo o vládce s neomezenou mocí, o němž si běžní smrtelníci mysleli, že je pozemským synem nejvyššího egyptského boha Re a byl považován za žijícího boha Hóra. Faraon tak byl jako bůh uctíván a lidé mu přisuzovali nadpřirozené schopnosti.

celý článek

 

Zpívající Memnónovy kolosy

Zpívající Memnónovy kolosy

Na západním břehu Nilu se na malém prašném prostranství nachází dvě sedící kamenné sochy faraona Amenhotepa III. Jde spíše o pozůstatky soch, které dříve zdobily a strážily vchod do největšího posmrtného chrámu v Luxoru. Sochy jsou tím jediným, co se z tohoto obrovského staroegyptského chrámu podařilo dochovat do dnešních dní.

celý článek

 

Edfú – Chrám boha Hora

Edfú – Chrám boha Hora

V jižní části Horního Egypta se mezi Luxorem a Asuánem rozkládá tehdejší metropole Staré říše – opevněné město Edfú, které Řekové nazývali Apolónopolis Magna. Největší památkou tohoto města je krásný a velmi zachovalý Chrám boha Hora, pocházející z řecko-římského období.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko