Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egypt - letoviska, památky a zajímavosti

V severovýchodní Africe se na území o rozloze více než milion kilometrů čtverečních rozkládá Egypt – jedna z nejlidnatějších zemí kontinentu. Egyptská arabská republika zaujímá také Sinajský poloostrov, který je jedinou částí této země, jež patří ke kontinentu asijskému. Ze severu je Egypt ohraničen Středozemním mořem, na východě Rudým mořem a z jihu a západu jej obklopují další africké země, konkrétně Súdán a Libye. V oblasti Sinajského poloostrova sousedí ještě s Izraelem.

Egypt z velké části pokrývá Sahara a je tvořen vysoko položenou tabulí, kterou řeka Nil rozděluje na dvě části. Západní část je tvořena Libyjskou pouští a část východní pouští Arabskou. Libyjská poušť je plná proláklin, mezi nimiž je i Kattarská proláklina, která je se svými -137 metry nejnižším bodem Egypta. Arabská poušť táhnoucí se od údolí Nilu až k Rudému moři, je značně hornatá a jejím charakteristickým rysem jsou „vádí“ – suchá údolí. Nil protíná Egypt v délce 1600 km a je tak nejdelší a nejvýznamnější egyptskou řekou. Teče z jihu, od hranic se Súdánem, až na samotný sever, kde ústí do Středozemního moře. Sinajský poloostrov, který je významnou součástí Egypta, ohraničuje Suezský a Akabský záliv. V jižní, značně hornaté části, se zvedá nejvyšší hora Egypta, 2642 metrů vysoká Hora sv. Kateřiny.

Egypt je považován za kolébku jedné z nejstarších civilizací na světě, jeho kultura sahá do doby starší než 6000 let. Dnes však patří k hospodářsky nejvyspělejším africkým státům. Zemi se daří především díky rozvinutému turistickému ruchu a velkou zásluhu na její vyspělosti má také řeka Nil, kolem níž jsou soustředěny veškeré úrodné oblasti. Do těch se také soustřeďuje většina z celkem 82 milionů obyvatel. Oblast nehostinné Sahary pak jen řídce obydlena. Asi polovina obyvatel země žije ve městech, k těm nejhustěji osídleným patří Káhira a Alexandrie.

Hlavním náboženstvím vyznávaným v Egyptě je islám, hlásí se k němu přibližně 90% obyvatelstva, zbylých 10% představují křesťané (koptská pravoslavná a katolická církev). Uznáván je i judaismus, ale k němu se hlásí jen pár set lidí. Oficiálním jazykem je moderní arabština, ve školách se dnes již vyučuje také angličtina, francouzština a němčina. Největší etnickou skupinou jsou Egypťané, ale v zemi žije také několik menšin, jako Turci, Řekové, Beduíni žijící v Arabské poušti a na Sinaji a také Berbeři, kteří obývají západ Egypta. Přibližně 3 miliony Egypťanů v současnosti žije mimo svou rodnou zem.

Egypt dnes přitahuje návštěvníky na tisíciletou historii, úžasné památky, životodárný Nil, kvalitní přímořská letoviska i průzračné vody svých moří. Počty turistů, kteří se za poznáním Egypta vydávají, každoročně stoupají. Zejména kvůli starověkým památkám se stal světově proslulou destinací, kterou navštěvují miliony turistů. Těmi nejvýznamnějšími jsou bezesporu pyramidy a Sfinga v Gíze, chrámový komplex v Karnaku a Luxoru či chrám v Abú Simbelu. Za návštěvu stojí také hlavní město Káhira, které opatruje řadu významných islámských, ale i křesťanských památek a najdete v něm jedinečné a skvěle vybavené muzeum.

Egypt však neláká jen na památky a bohatou historii. Velká část návštěvníků sem přijíždí především za nádherným pestrobarevným podmořským světem. Právě v Egyptě totiž panují jedny z nejlepších podmínek pro potápění na světě. Pobřeží Rudého moře je tak lemováno spoustou letovisek tvořených kvalitními hotely, jež poskytují turistům dokonalé zázemí. Slunce, moře a krásné písečné pláže najdete například v Hurghadě, Tabě, Sharm el-Sheikhu, Marsa Alamu a dalších.

V Egyptě panuje po celý rok velmi příjemné klima, je jednou z nejteplejších a nejsušších zemí světa a tak na některých místech neprší i několik let. Sever země je obecně chladnější a na jihu zase dochází k větším teplotním výkyvům. Egypt se může pochlubit více než 300 dny slunečního svitu, mírnými zimami a velmi horkými léty. Pro Evropana je nejpřijatelnější klima v období od října do dubna, v letních měsících, tedy od června do září, šplhají teploty až nad hranici 40 stupňů Celsia.

Nejnavštěvovanější egyptské destinace 

Abú Simbel     Ain Soukhna     Alexandrie     Asuán     Asuánská přehrada     Dahab     Edfú     El Gouna
El Quseir     Gíza     Hurghada     Karnak     Káhira     Kom Ombo     Luxor     Marsa Alam     Nuweiba
Safaga     Sharm el Sheikh     Taba     Údolí královen    Údolí králů

mapa nejnavštěvovanějších lokalit v Egyptě

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal  šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

celý článek

 

Egypt – oblíbené výlety z pobřeží

Egypt – oblíbené výlety z pobřeží

Egypt, to jsou pyramidy, faraoni, sfingy, slunce, písek a nádherné moře ukrývající bohatý život. Tato země oplývá tajemnou minulostí a neustále skrývá mnoho neobjeveného. Pro mnoho lidí je tak velkým lákadlem. Každý si rád na vlastní oči prohlédne památky dávných věků, které nesou jakési poselství lidem dnešní doby.

celý článek

 

Sahara – největší poušť světa

Sahara – největší poušť světa

Když se řekne Sahara, mnoha lidem trochu vyschne v ústech. Každý si hned představí vyprahlou nekonečnou a značně nehostinnou krajinu, kterou netvoří nic jiného než písek. Mají samozřejmě pravdu, ale Sahara má i svou druhou tvář – na mnoha místech je možné v ní objevit život. Ač je to neuvěřitelné, je domovem několika rostlinných i živočišných druhů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko