Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pyramidy stále tajemné

Pyramidy. Snad každý o nich slyšel, každý je viděl alespoň na fotografii nebo ve filmu. Staly se synonymem Egypta. Ačkoliv pyramidy jsou i na jiných místech světa (a jak se poslední dobou ukazuje, na více, než jsme si mysleli), ty egyptské jsou určitě nejznámější.

V Egyptě je pyramid docela hodně (podle posledních údajů 96), některé jsou poměrně zachovalé, z jiných zůstaly jen ruiny. Nejnavštěvovanější jsou ovšem 3 pyramidy v Gíze, na předměstí Káhiry.

Egyptské pyramidy v Gíze

Největší ze všech je tzv. Velká nebo také Cheopsova či Chufuvova pyramida. Původně byla 146,5 metrů vysoká, dnes je kvůli zubu času a zejména „díky“ lidským aktivitám zhruba o 10 metrů menší. Rovněž tak základna se zmenšila z 230,38 metru na 227,5 metrů, neboť chybí původní obložení z bílého leštěného vápence. Stavbu tvoří na 2,3  milionu kvádrů, z nichž většina váží kolem 2,5 tuny. Kromě vápencových kvádrů jsou však v nitru pyramidy také žulové bloky o hmotnosti 40-70 tun, které byly vyzvednuty až do výšky 70 metrů. Uvnitř stavby jsou dále rozmístěny nepravidelně komory naplněné pískem, sloužící pravděpodobně k rozložení tlaků. Díky tomu je pyramida stabilní i při zemětřesení. Celková hmotnost stavby se odhaduje na více než 6 miliónů tun.

Egyptské pyramidy v Gíze

O Velké pyramidě se všeobecně tvrdí, že je to hrobka faraóna Cheopse (Chufua), který ji nechal postavit v období své vlády v letech 2 551 – 2 528 př. n. l. Ve skutečnosti nic z toho není jisté. Zpochybňováno je nejen stáří pyramid, ale také jejich účel. Nemáme totiž přesvědčivý důkaz, že pyramidy opravdu sloužily jako hrobky, a pokud ano, zda se tak nestalo až dodatečně, stovky nebo dokonce tisíce let po jejich vzniku. Oproti častému laickému přesvědčení tu nikdy nebyly nalezeny žádné mumie (ty pocházejí většinou z pohřebiště v Údolí králů). Tzv. faraónův sarkofág byl objeven prázdný, bez víka a bez známek předchozího porušení, už při prvním průniku do pyramidy (v roce 820 n. l.), proto se spekuluje, zda je opravdu sarkofágem. Někteří vědci na základě geologických a dalších výzkumů tvrdí, že pyramidy v Gíze mohou být staré až 10 tisíc let. To by ovšem znamenalo, že dosavadní teorie o historii lidstva jsou neplatné, a proto se většina klasických egyptologů takovýmto tvrzením brání.

Egyptské pyramidy v Gíze

Podobně je tomu u dalších dvou gízských pyramid. Tzv. Chefrénova (Rachevova) je vysoká 136,6 metru (původně 143,5 m) a na její části se ještě dochovaly pozůstatky původního povrchu. Nejmenší z trojice je s 66,45 metry pyramida zvaná Menkaureova. Kromě těchto tří se v Gíze nachází ještě několik drobnějších „satelitních“ pyramid. V žádné z nich se však po jakýchkoliv ostatcích či tělech zemřelých nenašly ani stopy.

K záhadám patří rovněž složitý systém místností a chodeb uvnitř pyramid i v jejich podzemí. K čemu např. sloužily úzké šachty? Jedni tvrdí, že k větrání nebo astronomickým pozorováním, podle jiných šlo o cesty pro faraónovu duši. Ale proč by potom byly šachty zaslepené, jak ukazují poslední výzkumy? Aby nebylo záhad málo, rozmístění pyramid odpovídá vzhledu souhvězdí Orion na obloze – ale před 10 tisíci lety… A což teprve Sfinga?

Egyptské pyramidy v Gíze

Pokud se budete chtít na pyramidy podívat, nepočítejte s tím, že na to budete mít klid. Míří sem obrovské množství turistů, navíc se vám budou neustále nabízet různí samozvaní průvodci, dohazovači projížděk na velbloudech, prodavači suvenýrů atd. Nenechte se však rušit a vychutnejte si monumentalitu staveb, které už po tisíce let vrhají znepokojivý stín na naše poznatky o vlastní minulosti.

- mh- 

Další články z Egypta: 
Dovolená v Egyptě v době nepokojů
Zpívající Memnónovy kolosy
Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství
 

Článek byl zobrazen 25 811 krát.

Kontextová reklama

 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko