Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Káhira - informace o městě

Káhira je nejen hlavním městem Egypta, ale také kulturním centrem arabského světa a se svými 14 miliony obyvatel také nejlidnatějším městem celého afrického kontinentu. Na rozloze 450 kilometrů čtverečních se zde soustřeďuje kultura a politika dnešní Arábie. Káhira má však dvě tváře – na jedné straně je hlučná, uspěchaná, prašná a plná chaosu a bídy a na straně druhé plná drahých butiků, luxusních hotelů a novostaveb, které připomínají americké město. Ať tak či onak, dnešní Káhira přitahuje davy turistů z celého světa.

Mezi nejnavštěvovanější místa Káhiry jistě patří Egyptské muzeum nacházející se na náměstí Majdán at Tahír, které uchovává přes 120 tisíc nejrůznějších předmětů, z nichž většinu také vystavuje. Najdete zde exponáty všech velikostí, od drobných filigránových šperků až po obrovské žulové sochy králů. Jsou zde uchovány mumie slavných králů, poklad z Tutanchamónova hrobu a sochy egyptských králů v životní velikosti. Dále je zde uložena známá zlatá maska vážící přes 225kg, sarkofágy, papyry s náboženskými texty, staroegyptské malby a mnoho dalšího. Základy této jedinečné kolekce položil francouzský archeolog Auguste Mariette v roce 1858. Tomu se podařilo nashromáždit první sbírku egyptských artefaktů, které nalezl během svých výzkumů v Edfú, Dendaře, Luxoru, Karnaku a na mnoha dalších místech. Egyptské muzeum je velice rozsáhlé a není v lidských silách vidět za jednu návštěvu vše, co nabízí.

Zajímavá je také káhirská Citadela, která je jednou z nejnavštěvovanějších káhirských památek. Nachází se na skalnaté plošině nad městem a dominuje východní části Káhiry. Uvnitř jejího opevnění se nachází spousta mešit, muzeí a dalších staveb. Jedním z největších lákadel Citadely je jistě nádherný rozhled na město, který její západní terasy poskytují. Největší dominantou Citadely je však mešita Mohammeda Aliho, která zde vznikla v roce 1839 jako jedna z posledních. Mešita je tak veliká, že patří mezi nejviditelnější stavby v Káhiře a pohled na ní utkví každému v paměti. Je zajímavá také tím, že byla kompletně vystavěna podle tureckých vzorů a v ničem neodpovídá architektuře Egypta.

V Káhiře se také nachází nejstarší islámská univerzita Al-Azhar s moderním vzhledem. Již od pradávna byla univerzita centrem islámské učenosti a dodnes si uchovává pověst nejdůležitějšího střediska zabývajícího se studiem a výkladem islámu. Najdeme ji hned vedle stejnojmenné mešity.

Nádherný výhled až k pyramidám nám nabízí Káhirská věž. Nahoře můžeme navštívit dokonce otáčivou restauraci s vyhlídkovou terasou. V Káhiře najdeme také nejstarší arabské sídliště nazývané Fustát, jenž bylo také původní obchodní metropolí. Stojí zde nádherná mešita Amr Ibn al-Áse, která byla vystavěna již roku 641 a za níž se nachází staré káhirské hrnčířské dílny. V Muchtárově muzeu se můžete pokochat díly nejslavnějšího egyptského sochaře Mahmúda Muchtára.

Za návštěvu stojí jistě také káhirské Mauzoleum sultána Kalá´úna, které je snad nejhonosnější a nejbohatší stavbou celé Káhiry Jestliže vás zajímá výroba stanů nebo plachet, určitě si nenechejte ujít ulici Mu´izz Lidínilláh, kde se jejich výrobci shromažďují. Mauzoleum sultána al-Ghúrího poznáte díky jeho charakteristického, 65 metrů vysokého minaretu, který obklopuje 5 malých kupolí. Vnitřní vybavení islámských staveb nám přibližují exponáty vystavené v Muzeu islámské kultury. Můžete zde vidět přes 80 tisíc předmětů z Egypta, Persie a Turecka.

Koptská Káhira patří mezi nejstarší části Káhiry, ukrývá raně křesťanské i římské památky a je jakýmsi srdcem egyptského křesťanství. Ukrývá mnoho křesťanských památek, zejména kostelů, z nichž nejstarší je kostel sv. Sergeje. V Káhiře a jejím okolí je mnoho dalších zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu, proto si pro prohlídku města vyhraďte alespoň několik dní. Určitě nebudete zklamaní! Nedaleko se navíc tyčí mohutné pyramidy v Gíze, které právem patří mezi 7 divů světa a jsou bezesporu největším turistickým lákadlem celého Egypta.

 

Kontextová reklama.

 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

celý článek

 

Velká sfinga v Gíze

Velká sfinga v Gíze

Sfinga – záhadné stvoření s tělem lva a lidskou tváří, kterou Arabové v minulosti nazývali Abú as-Hol, tedy „Otec hrůzy“. Těžko říct, jestli se jí lidé v dávných dobách opravdu tak báli, každopádně dodnes nepřestala ohromovat svět. Teorií o tom, proč vznikla a koho vlastně představuje, existuje mnoho a možná se nám nikdy nepodaří zjistit, která je pravdivá.

celý článek

 

Sakkára, pohřební město

Sakkára, pohřební město

Sakkára je nejstarší a nejrozsáhlejší faraónské pohřebiště, které se rozkládá na západním břehu Nilu na okraji Libyjské pouště necelých 30 km od Káhiry. Dnes je nejbohatším místem vykopávek v Egyptě. Této archeologicky bohaté lokalitě dominuje stupňovitá Džoserova pyramida, která byla vůbec první egyptskou pyramidou.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko