Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gíza - informace o městě

Gíza (arabsky el-Gīzah) ležící na západním břehu Nilu je třetím největším městem Egypta a jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v zemi. Rozkládá se ve vzdálenosti asi 20 kilometrů od metropole Káhiry a společně s ní a dalšími městy Helwán a Šubrá al-Chejma vytváří metropolitní oblast Velká Káhira, v níž žije okolo 3, 5 milionů obyvatel. Město Gíza je tak často označováno za předměstí či jednu z městských částí Káhiry.

Město samotné až tolik pozornosti nepřitahuje, jakožto spíše rozsáhlé archeologické naleziště na jeho okraji, kde se do nebe tyčí obrovské pyramidy, jež jsou jedněmi z nejpozoruhodnějších staveb světa. Jsou památkou na období starověkého Egypta, kdy byly součástí Memfiské nekropole. Své honosné hrobky si zde před 4500 lety nechali vybudovat faraoni 4. dynastie - Cheops, Chefren a Menkaure, tedy otec, syn a vnuk. Součástí tohoto obřího komplexu jsou rovněž četné chrámy, které se však dochovaly jen z části. Pyramidy v Gíze jsou také jediným ze sedmi antických divů světa, který se podařilo dochovat do dnešních dní. Jsou tak zapsány na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Představují symbol Egypta a jsou snad nejznámější památkou na světě.

Nejvyšší stavbou v Gíze je Cheopsova pyramida, která je považována za vrcholné dílo své doby. Byla postavena faraonem Cheopsem, který je někdy nazýván také Chufev. Pyramida byla postavena z 2,3 milionů kvádrů a dosahuje výšky 137 metrů – původně však byla ještě vyšší, údajně měřila 146 metrů. V sousedství této pyramidy se nachází Muzeum sluneční bárky, v němž je uložen 43 metrů dlouhý člun z cedru nalezený nedaleko Cheopsovy pyramidy. Údajně jde o nejstarší plavidlo na světě, které mělo sloužit k přepravě faraona do podsvětí. Druhá největší je Chefrenova (též Rachefova) pyramida měřící 136,5 metrů, která je charakteristická svou bělavou špičkou obloženou zbytky vápence. Nejmenší z hlavní trojice je pyramida faraona Menkaurea tyčící se do výšky 62 metrů. Další stavbou, kterou je nutné v souvislosti s Gízou zmínit, je samozřejmě také Sfinga, jedinečná socha v podobě lva s lidskou hlavou, která je 74 m dlouhá, 6 m široká a 21 m vysoká.

Doporučujeme: Pyramidy v Gíze - další informace

V současnosti město žije především z turistického ruchu, který neustále přispívá k rozvoji infrastruktury. Již od 18. století zde dochází k výstavbě nových silnic, domů a ulic. V současnosti je Gíza protkána spletitou sítí silnic, železnicí i linkami metra, které se napojují na sousední Káhiru. Zájem o starověké památky je neustále obrovský a tak se Gíza může těšit na příliv financí i do budoucna. Neutuchající zájem o pyramidy má však za následek, že se z tohoto místa již pomalu vytratila jeho tajuplná atmosféra. Je téměř nemožné se v klidu kochat majestátností staveb, aniž byste nenarazili na davy turistů s fotoaparáty. Hemží se to zde lidmi od rána až do večera. Návštěvníci jsou navíc neustále atakováni prodejci suvenýrů a nabízeči projížděk na velbloudech či na koních.

Zajímavostí města je zoologická zahrada, která byla otevřena již v roce 1891 a byla tak jedinou v celé Africe i ve Středomoří. Gíza je oblíbená také pro poměrně velké množství parků, které jsou příjemným místem k odpočinku. Pokud jde o průmysl, tak je v Gíze zastoupen především chemický a strojní, významné jsou továrny na výrobu cigaret. Gíza je však také významným univerzitním městem. Od roku 1924 zde sídlí Káhirská univerzita, kde studují nejen Egypťané, ale i mládež ze Středomoří. Ve městě je však dostatek i dalších institutů vyššího vzdělání, stejně tak jako klasických a mateřských škol.

 

Kontextová reklama.

 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.

Velká sfinga v Gíze

Velká sfinga v Gíze

Sfinga – záhadné stvoření s tělem lva a lidskou tváří, kterou Arabové v minulosti nazývali Abú as-Hol, tedy „Otec hrůzy“. Těžko říct, jestli se jí lidé v dávných dobách opravdu tak báli, každopádně dodnes nepřestala ohromovat svět. Teorií o tom, proč vznikla a koho vlastně představuje, existuje mnoho a možná se nám nikdy nepodaří zjistit, která je pravdivá.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko