Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egypt - základní informace

Egyptská arabská republika
Hlavní město: Káhira
Počet obyvatel: 78 887 000
Rozloha: 1 001 450 km2
Měna: egyptská libra (EGL)
Úřední jazyk: Arabština

Egypt - mapa Egypta

Kdy do EgyptaČasový posunPasy, víza, dokladyElektrické zásuvkyZdravotnictvíPeníze, BakšišNáboženstvíRamadánOblečeníChování na uliciFotografováníŽenyJazyk, SlovníčekPoloha a přírodní poměryHistorieJak cestovat do EgyptaJak cestovat po EgyptěDoprava po KáhiřeEgyptská kuchyněEgyptské restauraceEgyptské nápojeFaraonova pomstaUbytováníBezpečnost v EgyptěNakupování v EgyptěSmlouvání

 

Kdy do Egypta

Strávit dovolenou v Egyptě je výhodné během celého roku. Téměř po celý rok je zde totiž horko a sucho, jinak je tomu pouze v zimních měsících. V prosinci, lednu a únoru bývá docela chladno a větrno. V letních měsících však mohou být teploty extrémní, zvláště pak na jihu země, kde se nachází nejvíce památek. Teploty zde běžně přesahují 38°C. Dešťové srážky jsou v Egyptě velmi vzácné. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je jaro nebo podzim, kdy jsou teploty pro středoevropany nejpřijatelnější.

Časový posun

Egypt leží v časovém pásmu, které je o jednu hodinu napřed oproti České Republice. Také Egypt má letní čas, který trvá přibližně od konce dubna do konce září.

Pasy, víza, doklady

Pro vstup do Egypta je nutné si opatřit vízum. Můžete tak učinit na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze, nebo lze získat za poplatek na mezinárodním letišti v Káhiře. Platnost pasu však musí být alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do země. Poplatek za vyřízení víza činí 700 Kč + 700 Kč poplatek za turistické vízum.

Elektrické zásuvky

Redukci do zásuvek nebudete v hotelu potřebovat. Místní systém je 220 V / 50 Hz, zásuvky jsou tedy stejné jako v České republice. V ostatním ubytování je redukce nutná.

Zdravotnictví

Než odcestujete do Egypta uzavřete si odpovídající pojištění, zejména pojištění léčebných výloh. Náklady na lékařský zákrok nebo repatriaci mohou být obrovské. Aby jste se vyhnuli jakýmkoliv zdravotním komplikacím dodržujte pitný režim a chraňte své tělo před ostrým sluncem např. pokrývkou hlavy a opalovacím krémem. Cestovní lékárničku však můžete nechat doma. Lékárny jsou v Egyptě velmi dobře zásobeny a lékárníci mluví anglicky. Velkým problémem pro cizince jsou žaludeční problémy, proto doporučujeme mít s sebou vhodný lék pro okamžitou pomoc. Očkování není povinné.

Peníze

V Egyptě nejsou žádná omezení, která by se týkala dovozu zahraniční měny. Ve většině hotelů a restaurací akceptují platební karty. Egyptskou měnou je egyptská libra (L. E. / EGL, v arabštině giné). Ta se skládá ze sta piastrů. Bankovky mají hodnoty 50 pt., 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 L. E., mince mají hodnoty 10, 20 a 25. Obecně se dá říct,  že je Egypt stále ještě poměrně levnou zemí. Pokud budete skromní, podaří se vám vyžít i s pár dolary na den. Největšími výdaji jsou vstupenky na nejrůznější turistické atrakce.

Bakšiš

Bakšiš je jakési spropitné či úplatek, který vychází z islámské představy o tom, že bohatství je požehnáním od Alláha. Aby bohatý člověk nezpychnul, měl by se o toto požehnání dělit s ostatními, kterým stejné štěstí nebylo dopřáno. Arabové samozřejmě považují všechny zahraniční turisty za bohaté a očekávají, že se s místními o své bohatství podělí. V arabských zemích je tak bakšiš poměrně běžnou záležitostí a místní lidé jsou zvyklí, že jej dostanou téměř za vše. Proto se vyplatí mít vždy po ruce nějaké drobné. Občas se totiž stává, že se vaše ochota dát nějaké to spropitné odrazí na kvalitě poskytovaných služeb.

Náboženství

Až 90% Egypťanů jsou vyznavači sunnitského islámu, který je považován za státní náboženství. Asi 7% lidí vyznává koptské křesťanství, zbytek věřících jsou Židé, katolíci a pravoslavní. Je třeba mít na paměti, že Arabové jsou velmi zbožní lidé, velice citliví na svou víru. Proto je také nutné dodržovat jejich zásady a ctít jejich tradice tak, abyste nikoho neurazili.

V Egyptě si budete muset zvyknout také na pravidelný denní rytmus, který je přizpůsoben hlavně náboženským potřebám. Evropana může začít rozčilovat hlas svolávající k motlitbě, který se pětkrát denně ozývá z minaretů. V tu chvíli se veškerý život zastaví, pokud tedy zrovna budete cestovat hromadným dopravním prostředkem, bude to pro vás určitě nezapomenutelný zážitek.

Ramadán

Do Egypta se během svatého měsíce Ramadánu turistům moc nedoporučuje jezdit. Všichni zbožní muslimové se totiž během dne postí a mnoho restaurací a kaváren je uzavřených. Také obchody a kanceláře jsou otevřeny jen nepravidelně. Naopak večer začíná ta pravá slavnost, kdy restaurace praskají ve švech a muslimové se baví. Tato zábava je ovšem určena zejména podle potřeb věřících a na turisty není brán přílišný ohled. Ramadán se určuje podle islámského lunárního kalendáře a datum je tudíž pohyblivé.

Oblečení

Pro cestu do Egypta je dobré si vzít oblečení, které vám zakrývá nohy. Má to hned dvě výhody – ochrání vás to před silnými slunečními paprsky a zároveň vám to zajistí přípustný stupeň umírněnosti odpovídající zvyklostem této islámské země. Samozřejmě to neplatí na pobřeží Rudého moře či na Sinaji, kde si můžete bez problémů užívat lenošení v bikinách či plavkách.

Muži i ženy by měli nosit nejlépe dlouhé kalhoty s trikem i přesto, že se zdejší teploty šplhají hodně vysoko. Kraťasy totiž místní muži nosí jako spodní prádlo, mohli byste se tak díky nic stát terčem posměchu. Pánové nic nezkazí klasickým oblekem, v případě, že chodíte po památkách, můžete si obléknout i sportovní oděv. Přijatelné jsou také tříčtvrteční kalhoty. V turistických zónách jsou už lidé na západní způsob oblékání dostatečně zvyklí.

Při návštěvě mešity je nutné, aby měly ženy na hlavě šátek, ale pokrývka hlavy se vám bude hodit téměř všude. Je to symbol vyjadřující to, že se soustředíte na duchovní věci a ne na svou pozemskou krásu. Dbejte také na to, abyste měli zahalená ramena. Před vstupem do mešity se musí jak muži, tak i ženy vyzout.

Chování na ulici

Egypťané jsou lidé velmi přátelští a zvídaví, proto se nedivte, když vás při procházce městem někdo zastaví a bude se s vámi chtít dát do řeči. Pokud o to nestojíte, je nejlepší tyto lidi ignorovat a pokračovat dále v cestě. Pokud vám to však není nepříjemné a rádi poznáváte nové kultury, můžete se bez obav do takového kontaktu pustit. Nejraději se všichni Egypťané baví o rodinách a svých dětech, může se dokonce stát, že vás pozvou k sobě domů na návštěvu. Nehledejte za tím nic nekalého, tito lidé se rádi chlubí a každého hned vezmou do rodiny. Může se však také stát, že pod záminkou přátelského poklábosení vás nakonec tento člověk dotáhne ke svému krámku se suvenýry.

Fotografování

Fotografování je v Egyptě zakázáno v některých památkách, zejména tedy uvnitř staroegyptských hrobek. Také je přísně zakázáno fotit objekty, které mají nějaký vojenský či strategický význam, tedy především vojenská a policejní zařízení, mosty a železnice. Pokud fotografujete místní lidi, vždy je nejdříve požádejte o souhlas, ne vždy jsou totiž ochotní a někteří to nemají rádi.

Ženy

Samotným ženám či kamarádkám se příliš nedoporučuje cestovat do Egypta. Budou totiž v centru zájmu všech egyptských mužů, kteří budou vtíraví a místy až neodbytní. Ti sice podle zásad nesmí koketovat s cizí ženou, ale cizinka pod toto nařízení údajně nepatří. Budou se snažit neustále s vámi navázat konverzaci o čemkoliv, hlavně, abyste jim věnovala trochu pozornosti. Je tak možné, že si svou vytouženou odpočinkovou dovolenou příliš neužijete. Jedinou pomocí, jak se jich zbavit je naprostá ignorace, musíte dělat, že je nevidíte a neslyšíte.

Jestliže nejste u moře nebo v turistickém resortu, vyvarujte se krátkých sukní a výrazných výstřihů. V této muslimské zemi se odhalují pouze prostitutky a vy byste se mohly stát terčem nemístných poznámek a pokřikování od zdejších mužů. Nejlepší je, když ženy vycestují do Egypta s přítelem, manželem, bratrem nebo alespoň kamarádem. Ve všech případech místní muži zaregistrují, že máte pánský doprovod a nic si k vám nedovolí

Jazyk

Úředním jazykem v Egyptě je Arabština, ale v turistických střediscích a velkých resortech se bez problémů domluvíte anglicky, francouzsky, rusky a německy. Arabština paří mezi semitské jazyky a je neobyčejně těžká, její výslovnost je závislá na oblasti, ve které se nacházíte. Základem písma je 24 hlásek, písmo se čte zprava doleva.

Slovníček

Pár slovíček, které by se vám při návštěvě Egypta mohly hodit:
ahoj – salám aleikum
dobrý den – sabáh al-chajr
dobrý večer – misa al- khér
dobrou noc – tisbah ala khér
nashledanou – ma as saláma
děkuji – šukrán
ne, děkuji – la šukrán
není zač – afuán, al-affu
ano - aywa nebo naam
ne – la
promiňte – assif
jsem z České republiky. – ana min Tshíkija (nebo čeko)
kde je ….? – fén
letiště – matár
autobus – al-otobís
vlak – al-atr
loď – al-markib
chci jet do …  - ana ayiz arúh…
vlevo – ash-shimál
vpravo – al-yimín
rovně – ala túl
pyramida/pyramidy – haram/ahrám
ambasáda – as-sifára
policejní stanice – al-bolís
restaurace – al-matam
trh – súq
káva – qahwa
čaj – tšaj
kolik to stojí? – bi-kam da?

dneska - naharda
včera - imberah
zítra - bokra
pozítří - bády bokra

pondělí - al itnén
úterý - al talát
středa - al arba
čtvrtek - al chamís
pátek - al goma'ah
sobota - al sabt 
neděle - al ahat

týden - usbóa 
měsíc - šahr 
rok - sána

peníze - flůs 
libra - genéh, pount

0 – sifr
1 – wáhid
2 - itnén
3 – taláta
4 - arba
5 – khamsa
6 – sitta
7 – sab´a
8 – tamanya
9 – tis´a
10 – ashara
100 – miyya
1000 - alf

Poloha a přírodní poměry

Egypt leží v severovýchodní Africe a z 95% je jeho povrch tvořen pouští. Proto má také suché pouštní klima. Egypt je přímořský stát a omývá ho Středozemní a Rudé moře. Na sever od Káhiry se rozprostírá bohatá, rovinatá a jasně zelená delta Nilu. Nil je delší než 1000km a vlévá se do Středozemního moře. Řeka tvoří velmi úrodné zemědělské půdy a je hlavním zdrojem vody a života. Na tomto území žije 90% všech obyvatel Egypta. Jelikož se obyvatelstvo potřebuje uživit, stal se Egypt zemí s nejintenzivnějším zemědělstvím.Úroda se sklízí třikrát ročně, pěstuje se bavlna, kukuřice, pšenice a rýže. Zdejší klima svědčí také velkému množství ovoce a zeleniny, jako např. datlím nebo hrášku. V Egyptě najdeme také několik stovek druhů savců. Nejpočetnější jsou domácí zvířata jako velbloudi, koně, osli, ovce a buvoli. Z ptáků zde můžeme zahlédnout přes 430 různých druhů. Nebezpečí pro člověka představují zejména hadi. Zde se vyskytuje především kobra a zmije. Také v moři se pohybuje velké množství živočichů, např. delfíni, medúzy, korály, měkkýši, mořské houby a želva zelená, která je zákonem chráněná.

Egypt - Rudé moře - želva

Historie

Egypt patří k nejstarším zemím na světě a jeho historie je neodmyslitelně spjata s řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život starověkých Egypťanů. Delta řeky Nil je tak považována za jednu z kolébek lidské kultury. Sjednocením Horního a Dolního Egypta kolem roku 3000 př. n. l. se začala rozvíjet významná civilizace, která dodnes nedá spát archeologům a je předmětem obrovského zájmu i laické veřejnosti. Egyptská kultura po více než 3000 let vzkvétala a zachovávala si poměrně neměnné náboženství, umění, jazyk i zvyky. Název Egypt pochází z řecké zkomoleniny staroegyptského slova Chétkaptah – řecky Aigyptos.

Nejstarší osidlování

Delta Nilu začala být osidlována již před asi 10 000 lety př. n. l., v období paleolitu - mladší době kamenné.

Předdynastická doba (3100 – 2686 př. n. l.)

Doba formování země, během které se objevily mnohé aspekty faraónské kultury a společnosti.

Stará říše (2686 – 2181 př. n. l.)

Se začátkem panování třetí dynastie se začala formovat tzv. Stará říše (3. až 6. dynastie). Období vzestupu města Memfis jako hlavního města Egypta a růstu absolutní moci faraónů. Ti zahájili stavbu pyramid jako svých monumentálních památníků. Za vlády faraona Džosera (kolem 2610–2590 př. n. l.) a panovníků čtvrté a páté dynastie se rozloha Egypta rozšířila až na jihu k Asuánu.

Přechodné období (2181 – 2055 př. n. l.)

Sjednocená pravidla umožňovala soupeření knížectví a vznik občanské války. Dochází k úpadku moci faraónů – období 7. až 11. dynastie.

Střední říše (2055 – 1650 př. n. l.)

Po rozpadu Staré říše a dosavadního zřízení se podařilo vládcům města Vesetu (Théby) v Horním Egyptě znovu říši sjednotit. Význam Théb tak značně vzrost a moc přešla na Horní Egypt. Pod vládou XI. dynastie začíná Střední říše, která je obdobím dějin starověkého Egypta, odpovídající době vlády části 11. a 12. dynastie.

Druhé přechodné období (1650 – 1550 př. n. l.)

Egypt je okupován Hyksósy - cizími vetřelci, jež přišli ze severu.

Nová říše (1550 – 1069 př. n. l.)

Dochází k úplné kolonizaci Núbie, v Asii byla dobyta území sahající až k Eufratu. V 15. století před naším letopočtem dosahovalo území Egypta největšího rozsahu. Tato doba je považována za zlaté období faraónů, období vlády mocných králů. Théby jsou nyní hlavním městem jihu a také náboženským a pohřebním centrem.

Třetí přechodné období (1069 – 747 př. n. l.)

Vláda faraónů se hroutí, Théby jsou nahrazeny městem Tanida v deltě Nilu. Následuje Libyjská invaze a nadvláda.

Pozdní doba (747 – 332 př. n. l.)

Současná vláda dvou soupeřících dynastií v Thébách a deltě. Egypt se následně dostává pod nadvládu núbijské dynastie Kušitů a také Peršanů. Za vlády 26. dynastie začíná období vlády místních vládců se sídlem ve městě Sais, což je počátek saiské renesance.

Ptolemaiovská (řeckořímská) doba (332 př. n. l. – 395 n. l.)

Po úspěšném období Nové říše došlo k úpadku Egypta a vládě cizích zemí. Od Peršanů v roce 332 osvobodil Egypt Alexandr Veliký a vybudoval Alexandrii. Pronikání řecké kultury, Egypt prohlášen římskou provincií, využíván jako prostředník pro obchod mezi Orientem a Římem, dochází k usazování křesťanství.

Od té doby se zde vystřídalo několik vlád: byzantská (395 – 640 n. l.), arabská (640 – 1517), osmanská (1517 - 1798). V roce 1798 se země zmocnil Napoleon Bonaparte, následovala britská okupace v letech 1882 – 1952. Dne 8. 6. 1953 byl Egypt prohlášen nezávislou republikou, v čele státu stál Gamal Násir. Dnes je prezidentem Muhammad Husní Mubarak (od r. 1981).

Jak cestovat do Egypta

Letecká doprava

Většina turistů přilétá na letiště v Káhiře, asi 25km od centra města. Další mezinárodní letiště jsou také v Alexandrii, Hurghadě, Luxoru a Sharm el-Sheiku. V Káhiře existuje pravidelné autobusové spojení z letiště do centra města, nebo můžete použít taxík. Egyptským národním dopravcem je letecká společnost EgyptAir.

Lodní doprava 

Z Evropy do Egypta neexistuje žádné námořní spojení. Jedině z Turecka a Libanonu je lodní spojení do přístavu Port Said.

Jak cestovat po Egyptě

Autem 

Egypt je zemí, ve které se turistům nedoporučuje půjčovat si auto a sami řídit. Jednak je těchto půjčoven velmi málo a jednak je provoz na silnicích noční můrou každého řidiče. Pro místní řidiče je totiž dodržování silničních pravidel naprostou zbytečností, což potvrzují také jejich otlučená a zničená auta. Důležité je také zmínit, že ve většině měst je naprostá absence dopravních značek. Řídí se tam pravidlem „Kdo dřív zatroubí, ten dřív jede“.

Egypt - Káhira

V jižní části země již není řízení tak náročné. Zde je ale pro změnu stresující hrozba terorismu, díky které musí soukromá vozidla jezdit v konvojích za neustálého doprovodu policie a také pouze v určených hodinách. Jediným místem, kde je řízení doporučeno je pobřeží Rudého moře a Sinaj. Zde se nachází i mezinárodní půjčovny aut jako např. Avis, Hertz, Budget . Ceny pronájmu jsou však docela vysoké, kolem 40 – 50 Euro za den podle typu půjčeného vozidla. Pokud i přesto máte o pronájem auta zájem, nezapomeňte si s sebou vzít řidičský průkaz. V Egyptě se jezdí vpravo a povolená rychlost pro osobní automobily je 90 km/h, v obcích 30 km/h.

Autobusem 

Pokud máte zájem zažít něco dobrodružného, doporučuje se cesta místní městskou hromadnou dopravou. Je to velice levný způsob přepravy. Cena také odpovídá kvalitě – nastupuje se většinou za jízdy a do docela přeplněného vozu.

Nejlepší je asi cestovat minibusem. Ten se vydává na cestu v momentě, kdy jsou obsazena všechna místa k sezení a nemůže se stát, že by byl přeplněn.

Další způsob přepravy jsou místní mikrobusy. Ty jsou většinou soukromé a nabírají tolik lidí, kolik zrovna potřebuje odjet. Nehledí přitom ale na to, jestli se všichni vejdou či nikoliv.

Letadlem 

Vnitrostátní egyptské letecké nebývají zrovna cenově výhodné, ale většinou jsou přesné a spolehlivé.

Vlakem 

V Egyptě je pouze jedna dlouhá železniční trať podél toku Nilu vedoucí od Alexandrie až po Asuán na jihu. Tato trať tvoří veškerou železniční síť v zemi. Není tudíž problém se dostat vlakem do turisticky zajímavých lokalit jako je např. Luxor nebo Alexandrie.

Trajektem / lodí 

Každý, kdo navštíví Egypt, by si jistě neměl nechat ujít plavbu po Nilu, která vede z Káhiry do Luxoru, nebo se účastnit výletní plavby po Násirském jezeře. Mimořádným zážitkem je také plavba felukou, která trvá několik dní, a turisté spí přímo na palubě pod širým nebem. Náplní těchto výletů, které mohou mít různou délku trvání, je prohlížení památek a relaxace. Večer se na výletních lodích pořádají různé večírky.

Doprava po Káhiře

Autobusem 

Cestovat autobusem po Káhiře je někdy docela obtížné. Autobusy bývají přeplněné a je problém sehnat volné místo. Doporučuje se tedy koupit si lístek den dopředu. V letních měsících bývá takovéto cestování velmi náročné i pro mladého člověka. Autobusová síť je dobrá a jízdné poměrně levné. V okolí Káhiry funguje také několik soukromých autobusových společností.

Metrem 

Jediné metro v Egyptě se nachází v Káhiře. Jde o pohodlnější a příjemnější způsob cestování než autobusem, protože zde nebývá tak přeplněno a stanice metra působí čistým dojmem. Káhirské metro má dvě trasy, z nichž ta hlavní má 32 stanic. Metro je otevřeno od 5 hodin od rána do 11:30 hodin večer. Zvláštností je, že první vagón bývá rezervován vždy jen pro ženy.

Taxi

Dalším levným a pohodlným způsobem dopravy je taxi. Výhodné je to především ve městě, kde je hustý provoz a místní taxikáři v něm zvládají orientaci. Cena se domlouvá ještě před nástupem do auta.

Egyptská kuchyně

Egyptská kuchyně se vyznačuje pestrostí chutí a vůní. Arabská kuchyně má spoustu specifik a stále je co zkoušet a ochutnávat. Milovníci exotiky si jistě přijdou na své při pojídání nejrůznějších mořských plodů. Mezi typická jídla patří např. kushari, foul, šiš kebab nebo kofta. Výborné jsou také jejich sladkosti a zeleninové či ovocné šťávy.

Egyptské restaurace

Pokud hledáte širokou nabídku restauračních možností najdete ji jedině v Káhiře. Jsou zde pizzerie, kavárny, vegetariánské restaurace, restaurace rychlého občerstvení a spousta etnických restaurací nejrůznějších zemí. Pokud máte zájem ochutnat plody moře, doporučujeme zajet do Alexandrie, která je přípravou těchto jídel vyhlášená. Jestliže budete jinde než v těchto dvou městech, budete nejspíš odkázáni pouze na hotelové restaurace. Hygiena je ve stravovacích zařízeních na velmi dobré úrovni. V Egyptě nenajdeme moc typicky egyptských restaurací, ale zato uvidíte velké množství pouličních stánků a jídelen. Jelikož Egypťané večeří velmi pozdě, není nic nezvyklého, když restaurace zavírají až v brzkých ranních hodinách, nebo jsou v provozu až do svítání. V restauracích je obvyklé, že se dává za poskytnuté služby spropitné neboli bakšiš. V restauraci je obvyklý bakšiš 10%. Ceny jídel jsou nižší než v Evropě, cena hlavního jídla nepřesáhne 150Kč.

Egyptské nápoje

Jelikož je v Egyptě státním náboženstvím islám, mají zde přísně zakázáno požívání alkoholu na veřejnosti. Proto je ho také v obchodech omezená nabídka a čím dál jsme od turistického letoviska, tím se výběr zužuje. Ve velkých hotelích s mezinárodní klientelou však toto neplatí a můžete si zde vybrat ze široké nabídky.

Je dobré si kupovat balenou vodu, musíte však dávat pozor, zde je víčko neporušené. V Egyptě se běžně láhve doplňují vodou a znovu prodávají.

Faraonova pomsta

Jako faraonova pomsta se nazývají žaludeční nevolnosti, které postihnou mnoho evropských turistů hned v prvních dnech jejich pobytu. Toto onemocnění trvá zpravidla dva, maximálně pak tři dny. Po tuto dobu vás trápí průjem, často je nemoc doprovázena také zvracením a horečkou. Je proto dobré mít s sebou vhodný lék pro okamžitou pomoc. Zapomeňte na české prášky a raději si dojděte do místní lékárny pro Antinal nebo Drotazide, které zaručeně pomohou. Tento nepříjemný zážitek však v Egyptě nepostihne každého, někdo má lepší imunitu a rychleji si přivykne na vysoké teploty i zdejší nezvyklou stravu. Žádný spolehlivý návod, jak se faraonově pomstě vyhnout bohužel neexistuje. Nedoporučuje se používat voda  z kohoutku ani na čištění zubů, určitě si kupte raději vodu balenou.

Ubytování

Pokud si chcete rezervovat pokoj v jednom z luxusních hotelů, jde to obvykle bez problémů přes internet. Doporučuje se pouze včasná rezervace. Hotely pěti hvězdičkového typu jako např. Marriott, Sheraton nebo Hilton jsou v Egyptě stejně dobře vybaveny jako v jiných zemích světa. Jsou zde obchody, banky, posilovny, bazény, klimatizace a bohatá škála kaváren a restaurací. Některé hotely mají dokonce golfová hřiště nebo potápěčské školy. Pouze služby v některých hotelích ještě trochu zaostávají. Je dobrým zvykem si hotelový pokoj ještě před nastěhováním prohlédnout.

Levnější ubytování je také na velmi dobré úrovni, včetně cen. Jelikož je Egypt již řadu let oblíbenou turistickou destinací, je zde již dostatečný počet ubytovacích kapacit kde si každý může najít hotel dle svého vkusu a požadavků. Ceny hotelových pokojů vychází ze standardní plné ceny dvoulůžkového pokoje. Mimo sezónu, což je ve středním a jižním Egyptě období letních měsíců, nabízejí některé hotely speciální ceny. Tyto ceny však bývají mnohdy uváděny bez řady daní a služeb, které mohou konečnou cenu navýšit až o 19 až 23%. Je proto nutné na to dávat pozor.

Nejlevnější dvoulůžkový pokoj se dá pořídit za 20EGL. V případě, že chcete mít také sociální zařízení zaplatíte 40EGL. V letních měsících je taky dobré si připlatit za pokojový větrák. Pokud hledáte levné ubytování, nehledejte ho v Káhiře. Tam je cena pokojů vždy o něco vyšší. V resortech Hurghada a Sharm el- Sheik je problém sehnat levnější ubytování, protože se zde soustřeďují na organizované zájezdy.

Bezpečnost v Egyptě

Zásadní odlišností od evropských zemí je v Egyptě islám. Muslimové jsou na své náboženství velice hrdí a citliví. Nemají rádi evropské chování které by mohlo jakkoliv urážet jejich víru. Toho by si turisté před návštěvou měli být vědomi. Jako v každém jiném státě, i zde se pohybují party pouličních zlodějů a kapsářů, zejména pak na turisticky frekventovaných místech jako je např. Káhira a okolí pyramid v Gíze.

V roce 1997 byl velmi oslaben turistický ruch díky několika teroristickým útokům. Mnoho lidí tehdy přišlo o život. Proto dodnes jezdí autobusy i vlaky s turisty v doprovodu policejních hlídek a zabraňují tak možným nedorozuměním.

Nedoporučuje se také, aby ženy samy bez mužského doprovodu někam cestovaly, mohlo by to přinést zbytečně mnoho komplikací a není to bezpečné.

Nakupování v Egyptě

Nejlépe se dá nakupovat v bazaru nebo na súku, což je obdoba našeho tržiště. Naleznete zde bohatou nabídku šperků, sošek, zboží z mědi a mosazi, hudebních nástrojů a dalších velice zajímavých věcí.

Nejznámější ze súkú je káhirský Chán al-Chalíli. Již více než 500 let se zde provádí obchody se zbožím všeho druhu. Toto tradiční místo v centru islámské Káhiry měl navštívit každý, i když zrovna nemá v úmyslu nakupovat. Další súky podobného typu se nachází v Alexandrii, Asuánu a Port Said. Počáteční cena výrobku bývá vždy přemrštěná a očekává se, že budete smlouvat. Je to rituál, který k těmto bazarům neodmyslitelně patří.

Smlouvání

Při nakupování v Egyptě se doporučuje smlouvat, smlouvat a zase smlouvat. Pro obchodníky je to totiž jakýsi rituál, který k obchodování neodmyslitelně patří. Některé z nich byste dokonce mohli i urazit, kdybyste smlouvat odmítli. Smlouvá se zde doslova všude, na trzích, v taxíku či obchodech, jedinou výjimkou jsou hotely a restaurace. Cena, kterou Vám obchodník na tržišti nabídne při prvním kontaktu, bývá mnohonásobně vyšší, než je skutečná hodnota zboží. Některým turistům je handrkování o ceny docela nepříjemné, jiní si smlouvání naopak oblíbili a baví se tím.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko