Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rudé moře

Fauna a flóra Rudého moře - Žraloci v Rudém moři - Potápění v Rudém moři

Velkou pýchou egyptské přírody jsou korálové útesy Rudého moře, které je tvořeno trhlinou v zemské kůře, jež byla v minulosti zaplavena vodou. Rudé moře se rozkládá mezi Arabským poloostrovem a egyptskou pevninou a fakticky tak od sebe odděluje africký a asijský kontinent.

Na straně Asie omývá Rudé moře břehy Saudské Arábie, na straně africké pak břehy Egypta. Na obou stranách je lemováno pobřežními pouštními horami. Celkem vlastní Egypt přes 800 kilometrů korálového pobřeží Rudého moře, které se táhne od hranic s Izraelem na severu až po hranici se Súdánem na jihu. Rudé moře se rozkládá na ploše 438 000 km², je asi 2200 km dlouhé, až 350 km široké a jeho maximální hloubka dosahuje 3039 metrů. Vzhledem k takovýmto velkým hloubkám sedimenty nikdy nevystoupí až ke hladině a proto je voda Rudého moře neustále průzračně čistá.

Mořské útesy jsou převážně strmé a prudce klesají do hlubin. Mezi nimi a pobřežím se nachází mělké pobřežní útesy, ve kterých je hloubka okolo pouhého metru. Právě tato místa, kterých je u egyptského pobřeží více než dostatek, jsou ideální pro šnorchlování a díky nim si země získala světovou proslulost. Egypt se tak stal jedním z nejoblíbenějších cílů evropských profesionálních i amatérských potápěčů. Rudé moře, které je nejseverněji položeným tropickým korálovým mořem, láká návštěvníky na bohatý podmořský život a slibuje nezapomenutelné zážitky.

Rudé moře je považováno za jedno z nejčistších, nejslanějších a také nejteplejších moří na světě, za což může fakt, že nemá žádný sladkovodní přítok. Na jihu je ohraničeno Adenským zálivem, na severu je Suezským průplavem propojeno se Středozemním mořem. Rudé moře je údajně pojmenováno podle načervenalých sinic Trichodesminum erythraeum, které jej v době rozmnožování zabarvují.

Bohatý a různorodý ekosystém Rudého moře je domovem pro více jak 1200 druhů ryb, z nichž navíc asi 120 druhů je endemických a nevyskytuje se nikde jinde na světě. Hlavním stavebním prvkem zdejších útesů jsou korály. Tito bezobratlí láčkovci jsou podobní sasankám, mají vápenatou nebo rohovitou schránku a živí se malými mořskými organismy. Sdružují se do kolonií, čímž vytvářejí krásné formace a postupem času se z nich vytvoří útes. Některé z útesů v Rudém moři jsou staré dokonce 7 tisíc let a jsou tvořeny korály druhu Acropora a Porites. Korálové útesy mají své stálé obyvatele, ale často sem zavítají další mořští živočichové žijící jinak na otevřeném moři. Není tak ničím neobvyklým, když se zde objeví některý ze 40 druhů žraloků.

Některé korálové útesy u egyptského pobřeží jsou již kvůli velkému náporu turistů více či méně poničené. Za opravdu nedotčenými kusy, které jsou rájem pro potápěče, se zájemci musí vydat na otevřené moře. Při potápění ve vodách Rudého moře je nutné dodržovat jisté zásady, není dovoleno se korálů ani dotýkat, natož je ulamovat, nesmí se krmit ryby nebo sbírat cokoliv ze dna.

Ryby žijící v těchto teplých vodách mají nádherné zabarvení. Jsou jich zde obrovská hejna, která pozorovat je opravdu magický zážitek. Vyskytují se zde modrozelení ploskozubci, početné druhy pyskounů, nádherné žluté klipky i stříbrné korálové ryby čeledi Pomacendridae, které se stávají častou potravou místních predátorů. K těm patří kanicové, ropušnice, chňapalové a murény. A právě tyto ryby tvoří jídelníček ještě vyšších predátorů, jako jsou delfíni, barakudy a žraloci. Běžné jsou zde také želvy, například kareta obrovská. Člověk potápějící se v Rudém moři by měl dávat na některé živočichy dobrý pozor. Mnohé ryby mohou způsobit bolestivá a někdy až smrtelná poranění. Pokousání hrozí od žraloka tygřího, útesového šedého žraloka či murény. Jedovatými ostny se brání například trnucha, perutýn, tropický odranec pravý či ropušnice. Jedovatí jsou také čtverzubci, kteří vypadají jako srandovní nafouknuté balónky. Pozor si musíte dávat také na některé druhy žahavých korálů, měchýřovku portugalskou a barevnou hvězdici známou pod názvem „Trnová koruna“.

K nejlepším místům pro potápění patří pobřežní útesy a ostrovy. V blízkosti Dahabu se u sinajského pobřeží nachází ostrovy The Islands, jižně od letoviska Sharm El Sheikh je to zase chráněný Národní park Ras Mohammed. Směrem na jih od pevninského pobřeží jsou to ostrovy The Brothers a útes Daedelus. Ve vodách Rudého moře jsou zakonzervovány také četné vraky lodí, které se staly vyhledávanými místy pro potápění. Nachází se zde například podmořský vrak s názvem SS Thistlegorm, který byl potopen během druhé světové války v roce 1941. Navštívit můžete ještě další egyptské podmořské národní parky, jako jsou Ras Abu Gallum Protectorate či Nabq Protectorate. Za hlavní centrum turistického ruchu a sportovního potápění je považováno egyptské město Hurghada.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko