Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

řeka Nil

Z jihu na sever protéká Africkým kontinentem v délce 6671 km řeka Nil. Celkově její povodí zaujímá rozlohu přibližně 1 miliónu kilometrů čtverečních. Na severu u ústí do Středozemního moře se Nil rozprostírá do vějířovité delty. Právě tato řeka je již po tisíciletí životodárnou tepnou pro obyvatele Egypta.

řeka NIl, Egypt
Foto: řeka Nil ve městě Asuán

Nil pramení na dvou místech ve východní Africe a obě ramena se stékají v Súdánu. V Egyptě teče řeka téměř rovně - od jihu (Horní Egypt) až do severní části země (Dolní Egypt). Pouze severně od Chartúmu, hlavního města Súdánu, se klikatí do tvaru písmene S. Od Asuánu směrem na sever ke Káhiře pak vytváří Nil příkopové údolí, které lemuje pás zemědělské půdy. Tento pás se postupně rozšiřuje až na 19 kilometrů. Tato oblast je velmi úrodná a je nazývaná “darem Nilu”.

řeka NIl, Egypt
Foto: u ostrova Philiae (Filé)

Historie Egypta je s Nilem nerozlučně spjata. Pravidelné záplavové cykly Nilu přinášely již v minulosti úrodné nánosy půdy a dopomohly k rozvoji staroegyptské civilizace. Každým rokem od začátku května, po silných sezónních deštích na Etiopské vysočině, začala hladina řeky stoupat. Svého maxima dosahovala vždy v srpnu. V září se pak celé Nilské údolí zaplavilo vodou. Po několika týdnech voda opadla a zůstala po ní úrodná bahnitá náplava, do níž mohli rolníci zasévat obilí. Staří Egypťané byli na Nilu přímo závislí, využívali jej k zavlažování, ke zvyšování úrodnosti svých polí, byl pro ně zásobárnou vody, lovili v něm ryby a využívali jej také jako dopravní tepnu. Přesto neměli pro Nil žádný specifický název, říkali mu prostě jen “iteru”, což znamená řeka.

řeka NIl, Egypt
Foto: rybáři na Nilu

Také dnes je Nil velmi důležitý pro hospodářství Egypta. V jeho blízkosti žije až 97% obyvatel země. V roce 1902 byla dokončena první přehradní nádrž v Asuánu, čímž bylo zabráněno pravidelným zářijovým povodním a také suchům panujícím po zbytek roku. Navíc byla zvětšena i oblast zavlažovaných území. Díky eliminaci záplav tak byly umožněny dvě sklizně obilí v jednom roce. V 70. letech 20. století byla vystavěna Vysoká hráz a Násirova přehrada, díky kterým již mohou lidé sami regulovat roční záplavy. Výstavba těchto přehrad však přinesla i jistá negativa. Vzhledem k tomu, že již nedochází ke každoročním mohutným náplavám úrodné černozemě, jsou stále více využívána umělá hnojiva a to vede ke zvyšování salinity půdy.

řeka NIl, Egypt
Foto: řeka Nil v Káhiře

Nejúrodnější oblastí je delta Nilu rozprostírající se severně od Káhiry. Tato bohatá, rovinatá a jasně zelená krajina byla vytvořena řekou Nil, která se ve starověku rozvětvila do více než sedmi ramen. V současnosti jsou vody Nilu soustředěny do dvou hlavních proudů, kterými jsou Damiettské rameno na východě a Rosettské rameno na západě. Rolníci v deltě Nilu v současné době sklízejí úrodu třikrát ročně. První se sklízí bavlna, kukuřice, rýže a pšenice. Daří se zde také pěstování ovoce i zeleniny. Setkat se tak zde můžete jak s hrozny, tak i s hráškem nebo datlemi. Nejlepší produkty z této části Egypta jsou však vyváženy do zahraničí. Například jahody, které se v nilské deltě ve velkém pěstují, na místním trhu vůbec nenajdete - veškerá úroda směřuje do Evropy.

řeka NIl, Egypt
Foto: západ slunce nad Nilem

V 60. letech 19. století začal být Nil využíván z hlediska turistiky. Jako první zavedl plavby po Nilu sir Thomas Cook a dodnes jsou velmi oblíbené. Původně se na plavby po Nilu vyplouvalo z Káhiry, ale z bezpečnostních důvodů se dnes již přes střední Egypt necestuje. Lodě korzují mezi Luxorem a Asuánem. V Luxoru Nil odděluje město a Východní břeh od Údolí králů, v Asuánu se zase řeka pomalu proměňuje v Násirovo jezero.

řeka NIl, Egypt
Foto: řeka Nil u města Luxor

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko