Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrám v Kom Ombo

Necelých 50 km severně od Asuánu se na východním břehu Nilu tyčí chrám Kom Ombo, který vznikl v letech 332 – 330 před Kristem. Původně na jeho místě stálo starověké město Pa-Sebek, jež bylo centrem kultu krokodýlího boha Sobka. Po tomto panství se však již nedochovaly žádné stopy. Dnes zde již nejsou k vidění ani krokodýli, kteří se kdysi ve velkých počtech vyhřívali na březích řeky.

Nad Nilem se však zvedají pozůstatky krásného chrámu Kom Ombo pocházejícího z postfaraonské doby. Tento chrám dnes patří k nejkrásnějším sakrálním památkám z této doby. Vznikl za vlády Ptolemaiovců, jeho stavbu zahájil již Ptolemaios VI. (180 – 145 př. n. l.), ale dokončen byl teprve v římském období. Je poměrně neobvyklé, že byl chrám zasvěcen hned dvěma bohům – Sobkovi, jenž byl patronem vodstva a plodnosti a Horovi Staršímu, který je vyobrazován s hlavou sokola. Hlavní osy chrámu jsou symetrické a je rozdělen na dvě části, chrámy jsou tak vlastně dva. Mají stejné vybavení, ale každý je zasvěcen jinému bohu. Kom Ombo je tak často nazýván „dvojitým chrámem“.

Do chrámu se vstupuje nikoliv hlavním vchodem, ale bočním malým ptolemaiovským pylonem, který v minulosti sloužil jako brána do chrámového komplexu. Nejlépe zachovalou částí chrámu je hlavní sloupová síň s osmi 12 metrů vysokými sloupy s kompozitními hlavicemi. V její přední části je dlážděné nádvoří, které je lemováno pozůstatky dalších sloupů s krásně zachovanou reliéfní výzdobou. Dochovat se podařilo dokonce i původní vybarvení. Ostatní části chrámu Kom Ombo jsou dnes již silně ovlivněny erozí, zemětřeseními a záplavami, kterým musela stavba po tisíce let odolávat.

Po pravé straně chrámu stojí menší kaple bohyně Hathor, která byla manželkou boha Hora. V dnešní době slouží kaple jako muzeum vystavující kolekci mumifikovaných krokodýlů. Vzadu za chrámem se nachází hluboké nádrže a rybník, kde se údajně v dávných dobách posvátní krokodýli chovali. Tato zvířata byla uctívána, protože byla pozemským ztělesněním boha Sobeka. Součástí chrámu se také nilometr, tedy studna s měřící latí, z níž se odečítal stav vody v Nilu. Celý chrámový komplex byl v minulosti obehnán zdí o rozměrech 60 x 90 metrů.

Kdo se chce podívat ke Kom Ombo, má nejpohodlnější využít říční lodě. Z jihu plují četné turistické lodě, které obeplouvají říční zákrut. Turistům se tak naskytne krásný výhled na celý chrám. Lidé přijíždějící z Asuánu mohou využít také automobilovou dopravu, autobus nebo vlak. Chrám leží asi 3, 5 km jihozápadně od stejnojmenného města Kom Ombo.

 

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko