Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrám v Kom Ombo

Necelých 50 km severně od Asuánu se na východním břehu Nilu tyčí chrám Kom Ombo, který vznikl v letech 332 – 330 před Kristem. Původně na jeho místě stálo starověké město Pa-Sebek, jež bylo centrem kultu krokodýlího boha Sobka. Po tomto panství se však již nedochovaly žádné stopy. Dnes zde již nejsou k vidění ani krokodýli, kteří se kdysi ve velkých počtech vyhřívali na březích řeky.

Nad Nilem se však zvedají pozůstatky krásného chrámu Kom Ombo pocházejícího z postfaraonské doby. Tento chrám dnes patří k nejkrásnějším sakrálním památkám z této doby. Vznikl za vlády Ptolemaiovců, jeho stavbu zahájil již Ptolemaios VI. (180 – 145 př. n. l.), ale dokončen byl teprve v římském období. Je poměrně neobvyklé, že byl chrám zasvěcen hned dvěma bohům – Sobkovi, jenž byl patronem vodstva a plodnosti a Horovi Staršímu, který je vyobrazován s hlavou sokola. Hlavní osy chrámu jsou symetrické a je rozdělen na dvě části, chrámy jsou tak vlastně dva. Mají stejné vybavení, ale každý je zasvěcen jinému bohu. Kom Ombo je tak často nazýván „dvojitým chrámem“.

Do chrámu se vstupuje nikoliv hlavním vchodem, ale bočním malým ptolemaiovským pylonem, který v minulosti sloužil jako brána do chrámového komplexu. Nejlépe zachovalou částí chrámu je hlavní sloupová síň s osmi 12 metrů vysokými sloupy s kompozitními hlavicemi. V její přední části je dlážděné nádvoří, které je lemováno pozůstatky dalších sloupů s krásně zachovanou reliéfní výzdobou. Dochovat se podařilo dokonce i původní vybarvení. Ostatní části chrámu Kom Ombo jsou dnes již silně ovlivněny erozí, zemětřeseními a záplavami, kterým musela stavba po tisíce let odolávat.

Po pravé straně chrámu stojí menší kaple bohyně Hathor, která byla manželkou boha Hora. V dnešní době slouží kaple jako muzeum vystavující kolekci mumifikovaných krokodýlů. Vzadu za chrámem se nachází hluboké nádrže a rybník, kde se údajně v dávných dobách posvátní krokodýli chovali. Tato zvířata byla uctívána, protože byla pozemským ztělesněním boha Sobeka. Součástí chrámu se také nilometr, tedy studna s měřící latí, z níž se odečítal stav vody v Nilu. Celý chrámový komplex byl v minulosti obehnán zdí o rozměrech 60 x 90 metrů.

Kdo se chce podívat ke Kom Ombo, má nejpohodlnější využít říční lodě. Z jihu plují četné turistické lodě, které obeplouvají říční zákrut. Turistům se tak naskytne krásný výhled na celý chrám. Lidé přijíždějící z Asuánu mohou využít také automobilovou dopravu, autobus nebo vlak. Chrám leží asi 3, 5 km jihozápadně od stejnojmenného města Kom Ombo.

 

 

Kontextová reklama.

 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko