Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrám boha Hora v Edfú

Nejvýznamnější památkou ve městě Edfú je Chrám boha Hora, který je nejen nejlépe dochovaným kultovním chrámem v Egyptě, ale i jedním z nejkrásnějších staroegyptských chrámů. Chrám boha Hora ve městě Edfú je nejkrásnější ze všech monumentů postavených na břehu Nilu mezi Asuánem a Luxorem. Pochází z řecko-římského období, dávno po ukončení zlaté éry faraonů.

Nádherný chrám v Edfu byl zasvěcen Hórovi. Jedná se o největší Hórův chrám z celého Egypta. Hór byl bůh, znázorňovaný jako sokol. Jeho křídla byla symbolem pro rozlohu vesmíru, slunce a měsíc byly pokládány za Hórovy oči. Byl synem Éset (Isis) a Usíra.

Podle egyptské mytologie byl Hor dítětem Esety a Usira (boha plodnosti), kterého zavraždil jeho bratr Sutech – bůh chaosu. Starověcí Egypťané věřili, že Hor pomstil smrt svého otce v bitvě u Edfú, v níž v boji Sutecha zabil. Zmíněná bitva je totiž ústředním námětem většiny nástěnných reliéfů v interiéru chrámu. Sutech je na nich zobrazen jako malý krokodýl. Interiér chrámu je velice dobře zachovalý. Místnosti jsou zastřešené a pomalované motivem hvězdné oblohy. Je zde ještě jasně znatelná tmavá modř a žlutá barva hvězd. Takže téměř kamkoli v chrámu jdete, máte noční nebe nad hlavou.

Téměř všechny nejzachovalejší chrámy v dnešním Egyptě – Dendera, Edfú, Kóm Omsbo a Fílé – pocházejí až z ptolemaiovského období, ne z období starověkého Egypta. Ptolemaiovci používali původních chrámů jako stavebních vzorů. Uchránili tak pro další generace stavební struktury a styly, které by se jinak zřejmě nedochovaly.

Mohutný vstupní pylon postavil otec Kleopatry Ptolemaios XII. (80 – 51 př. n. l.). Je vyzdoben duálním zobrazením faraona, jak drží za vlasy nepřítele. Bohové Hor a Hathor přihlížejí. Ptolemaios XII. Byl ve skutečnosti v pořadí devátým ve své dynastii, který přispíval na stavbu chrámu, kterou zahájil Ptolemaios II. o 180 let dříve, v roce 237 př. n. l.

Hned za pylonem je rozlehlé vydlážděné nádvoří lemované ze tří stran kolonádou sloupů s různými hlavicemi. Na nádvoří před vstupem do prvního hypostylu stojí kolosální socha boha Hora jako sokola s dvojitou královskou korunou Horního a Dolního Egypta.

Zvláštností chrámu Edfu oproti ostatním je to, že má dokonce dvě překrásné a okázalé sloupové síně, za nimiž teprve následuje nejsvětější komnata. Zajímavá je i zachovalá kopie sluneční bárky. Ta podle legendy stoupala po obloze společně se sluncem a odvážela mrtvého Faraona do říše bohů.

Ve vnitřním jádru chrámu se nachází Horova svatyně, která je vytesána z jednoho kusu šedé žuly a je 4 metry vysoká. Na pravé straně svatyně je průchod do malého nezastřešeného nádvoří, odkud vedou schody do novoroční kaple. Je pozoruhodná zobrazením bohyně Nut jako modré oblohy přes celý strop kaple.

Při prohlídce navštivte také chrám zrození, který se nachází na druhé straně nádvoří směrem od velkého pylonu chrámu. Svatyně je obklopena galerií ze sloupů a v minulosti byla centrem každoročních oslav na paměť božského zrození Hora a počest současného vládnoucího faraona.

Do poloviny 19. století byl chrám téměř úplně pohřben pod zemí, celý interiér chrámu byl zasypán pískem až po strop. Část vesnice Edfú stála přímo na jeho střeše. Auguste Mariette - zakladatel káhirského Egyptského muzea zde začal v roce 1860 kopat. Dnes je už celý komplex chrámu odkryt a vesnice byla přemístěna.

Stěny chrámu jsou pokryty obrovským množstvím textů, které nám poskytují jedinečné informace o tehdejší době. Jediné co je velká škoda je fakt, že v dávných dobách první křesťané, kteří tudy procházeli, posekali výjevy na zdech chrámu. Zdaleka ne všechny, ale část utrpěla pod jejich "šikovnýma" rukama velké rány. Ve zdejší knihovně byly uloženy rituální texty. Ze střechy chrámu je nádherná vyhlídka na údolí Nilu.

Chrám v Edfú je poněkud vzdálen od kotviště lodí, čehož využívají místní drožkám s kaléškami taženými koňmi a nabízejí turistům dopravu k chrámu a zpět. Přístup k chrámu je přes povinný turistický bazar s pouličními stánky a sortimentem, kterému lze snadno odolat. Dojem z chrámu může být oslaben faktem, že návštěvníci přicházejí do chrámu zezadu podél jeho boční stěny a nemohou tak hned obdivovat nádheru vstupního pylonu.

Edfu leží na půl cesty mezi Luxorem a Asuánem na západním břehu Nilu. Pro individuální turisty existuje možnost dopravit se do Edfu vlakem či autobusem. Cesta sběrnými taxi z Esny do Edfu je zakázána. Jestli nebudete chtít cestovat místním autobusem nebo vlakem, můžete si pronajmout automobil a zaplatit si za speciální konvoj. Tato záležitost vyjde asi na 2 000 Kč. Převážná část zahraničních turistů do Edfu zavítá v rámci poznávací plavby po Nilu.

Zajímavost

V Edfu Egypťané postavili chrám na oslavu zrození Hóra, kde chtěli studovat poslední okamžiky procesu evoluce. Jeho osa a vstup jsou orientovány k místu, kde slunce vychází o letním slunovratu. V Dendeře a Edfu byly vstupy do chrámu orientovány k jasné hvězdě oznamující východ slunce, které o chvíli později vyšlo na stejném místě. Chrámy v Edfu a Dendeře jsou dvojčata, observatoře, jež se doplňují a mají sloužit k zaznamenávání oblohy nad severním a jižním pólem.

Téměř všechny egyptské náboženské komplexy mají dva chrámy a dvě astronomické observatoře, jednu solární a druhou lunární, jejichž vstupy byly vůči sobě vymezeny 90° úhlem. Díky tomu mohli současně pozorovat hvězdu, kterou chrám uctíval, a slunce, nejbližší zářivou sílu ve dny, kdy docházelo ke změně ročního období, kdy se pro všechny živočichy na Zemi měnily klimatické podmínky.

Edfú – Chrám boha Hora

Edfú – Chrám boha Hora

V jižní části Horního Egypta se mezi Luxorem a Asuánem rozkládá tehdejší metropole Staré říše – opevněné město Edfú, které Řekové nazývali Apolónopolis Magna. Největší památkou tohoto města je krásný a velmi zachovalý Chrám boha Hora, pocházející z řecko-římského období.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko