Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Údolí králů - informace o archeologické lokalitě

Těžko budete hledat někoho, kdo nikdy neslyšel o Údolí králů. O místě, kde se k věčnému spánku uložilo nemálo egyptských vládců a vysokých hodnostářů. Údolí králů leží v Egyptě nedaleko Luxoru na západním břehu Nilu. V ohromném vápencovém masivu, který svým tvarem připomíná pyramidu, se nachází 62 hrobů. 25 hrobek je královských, ty zbývající patří vysoce postaveným úředníkům, v některých případech je původ jejich obyvatel zcela neznámý.

Hrobky se rozkládají v dlouhých chodbách vedených napříč masivem. Liší se velikostí, uspořádáním podzemních místností i šířkou chodeb. Co mají ale všechny společné, je úžasná výzdoba sestávající z barevných maleb a reliéfů.

I přes špatnou přístupnost neunikly hrobky smutnému osudu a většina jich byla vykradena. Jako jediná nebyla vykradená hrobka Tutanchamona. Bohaté poklady, které v ní byly nalezeny, jsou k vidění v muzeu v Káhiře. Tam se nachází i většina mrtvých z ostatních hrobů. Pouze Tutanchamon zůstal na původním místě a, umístěn v křemencovém sarkofágu, je k vidění spolu s nádhernou zlatou rakví.

Hrobky byly navrženy tak, aby svému obyvateli i po smrti poskytly veškerý komfort. Vybavovaly se nábytkem, svitky papyru, šperky, soškami bohů, a vešitami. To byly figurky zpodobňující panovníka, které měly plnit jeho funkci v posmrtném životě.

Výlet do Údolí králů je fyzicky náročný, ale vřele doporučovaný. Ohromný kus egyptské historie a pro Evropana naprosto odlišná kultura dodá vaší dovolené punc nevšednosti. Počítejte však s tím, že přesuny jsou často u kopce do kopce a i podzemní chodby neustále mění svou výšku. To, v kombinaci s teplotou okolo 40°C přestává být legrace. Horku neuniknete ani v podzemí. Mrtvé dusno příliš netížilo, takže se s vymýšlením klimatizace nezabývali. Nezapomeňte tak na vhodný oděv, pohodlnou obuv a dostatek tekutin, ať výlet v pořádku přečkáte. Opatrní by měli být zejména lidé mající problémy se srdcem.

Do všech hrobek se určitě nedostanete. Vstupné se obvykle vztahuje pouze na tři vybrané. Ty se neustále mění. Památkáři totiž dbají, aby zvýšená vlhkost, kterou s sebou turisté přináší, nezničila výzdobu a nepoškodila hroby. U každé přístupné hrobky sedí cvakač lístků, který vám proděraví vstupenku. Jakmile v ní budou tři otvory, její platnost skončila. Pokud tak budete chtít vidět více, musíte si zakoupit další. Když se budete chtít jít podívat na Tutanchamona, počítejte s investicí navíc, protože se v jeho hrobce platí speciální vstup.

A zde je seznam asi nejzajímavějších hrobek:
Hrobka Tuthmose III. (KV 34)
Hrobka Amenhotepa II. (KV 35)
Hrobka Tuthmose IV. (KV 43)
Hrobka Haremheba (KV 57)
Hrobka Sethiho I. (KV 17)
Hrobka Merenptaha (KV 8)
Hrobka Ramesse III. (KV 11)
Hrobka Ramesse IV. (KV 2)
Hrobka Ramesse VI. (/KV 9)
Hrobka Ramesse IX. (KV 6)

 

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal  šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

celý článek

 

Údolí králů a Údolí královen

Údolí králů a Údolí královen

Na první pohled byste asi neřekli, že tato pustá skalnatá krajina s vyprahlými údolími ukrývá jedno z nejbohatších archeologických nalezišť na světě. Právě zde byli totiž pohřbívání snad všichni faraoni a královny žijící v období nejslavnějších staroegyptských dějin.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko