Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrámový komplex Karnak

Chrámový komplex Karnak se nachází u jihoegyptského města Luxor, které bývalo významným střediskem starověkého Egypta. Nejrozsáhlejší dochovaný chrámový komplex v Egyptě je soubor chrámových okrsků bohů Amona, Mut a Montua. Leží asi 3 kilometry severně od Luxoru. Během slavného období vlády Nové říše (1550 – 1069 př. n. l.) byly Théby všemocným hlavním městem Egypta a Karnak byl jeho srdcem.

Byl stavěn po etapách po dobu 1 500 let všemi generacemi faraonů. Chrámový komplex se rozvíjel hlavně za vlády Amenhotepa I. a Thutmose I, královny Hatšepsut (např. Červená kaple, obelisky), Thutmose III., Amenhotepa III., Haremheba, Setchiho I., Ramesse II., Setchiho II., Ramesse III., Taharky a Nachtnebefa I. Jde o velkolepý a rozlehlý historický archiv svatyň, stánků, pylonů a obelisků vytesaný z kamene pod širým nebem.

Karnak představoval domov Amóna, jenž býval uctíván jako bůh slunce, tvořivé síly a plodnosti. Působivě vyzdobený komplex charakterizuje několik svatyň a chrámů, které jsou věnovány různým bohům. Byl více než pouhým posvátným místem. Byla to rezidence faraonů, administrativní centrum, obrovská pokladnice a základní kámen hospodářství státu, který vlastnil rozsáhlé pozemky a zaměstnával desítky tisíc pracovníků. Přístup zde měli pouze kněží a královská družina. Obyčejný lid měl zákaz vstupovat do jeho posvátných okrsků.

Karnacný chrámový komplex se skládá ze tří částí. Hlavní posvátný okrsek zasvěcený bohu Amonovi leží v centru komplexu a jeho hlavní dominantou je Velký chrám boha Amona s rozlehlým posvátným jezerem. Amon byl bůh Vesetu a králem bohů. Jeho posvátným zvířetem byl beran, zobrazovaný většinou v podobě beraní sfingy.

Amon byl nejvýznamnějším božstvem Egypta a jeho chrámy byly nejdůležitější stavby v zemi. Po celém Egyptě byly stavěny a zasvěcovány nové chrámy Amonovi. Amonův chrám se nachází v centrální části komplexu. Od nilského přístaviště vedla k vestibulu Velké sloupové síně alej Amonových beraních sfing z doby Ramesse II.

Na nádvoří za pylonem je malá sloupová síň s pozdější přístavbou – žulovými obelisky královny Hatšepsut. Dnes zde stojí pouze jeden, druhý leží vedle nedalekého posvátného jezera. Je to nejvyšší obelisk v Egyptě, měří téměř 30 m a zbyl zhotoven z jediného žulového bloku. Na druhé straně volné prostranství je slavnostní chrám Tuthmose III., který si faraon postavil k vlastní oslavě.

Zdrojem vody v posvátném jezeře byla spodní voda. Kněží ji používali k rituálnímu mytí. Hned vedle posvátného jezírka se nachází žulová socha velkého skarabea. Zřejmě kolem ní uvidíte dokolečka pochodovat turisty. Na tohoto skarabea se totiž váže pověra: 3× obejít skarabea znamená štěstí, ovšem  7× obejít už znamená do roka se vdát a mít dítě.

Směrem na jih se nachází posvátný okrsek Amonovy manželky Muty spojený s hlavním chrámem alejí sfing s hlavou berana. V jeho centru stojí zbytky Mutina chrámu z doby Amenhotepa III., který se rozkládal částečně na břehu dalšího posvátného jezera. Všude v posvátném okrsku jsou žulové sochy lví bohyně Sachmet.

Směrem na sever se nachází posvátný okrsek starého thébského místního boha Montua s hlavou sokola. Původně byl bůh thébským božstvem a v jeho uzavřeném areálu jsou zbytky chrámu a posvátného jezera. Tento areál je velmi zanedbaný a pro veřejnost je většinou nepřístupný.

Komplex chrámů v Karnaku a Luxoru je zcela nepochybně jednou z nejzajímavějších památek starověkého Egypta. Nejedná se totiž o dílo jedince, ale o několik děl mnoha dynastií, které od sebe odděluje několik staletí. Chrám v Luxoru najdete v jižní části Vesetu, zatímco Karnak v části severní. Oba dva tyto komplexy byly dříve spojeny alejí sfing táhnoucích se v délce 40 km. Okolo těchto chrámů leží pod vrstvami písku a nilského bahna starověké město Théby, neboli Veset.

Vstup pro návštěvníky je otevřen od 6 hodin a při brzké ranní návštěvě se vyhnete dennímu vedru. Klidněji je tady také odpoledne, nevýhodou je však velké horko a těžko se zde dostanete do stínu. Pokud máte více času, rozdělte si návštěvu na denní a večerní dobu, kdy můžete shlédnout i představení Zvuk a světlo. Představení začíná v aleji sfing s hlavou berana, potom publikum sleduje vyprávěný příběh na Velkém nádvoří a ve Velkém hypostylu a finále příběhu se odehrává u Posvátného jezera.  Už kvůli možnosti projít se chrámem pod hvězdným nebem určitě stojí za to tuto akci navštívit.

Od vzniku egyptologie jako vědy se v Karnaku prováděla celá řada vykopávek a různé projekty stále pokračují. Největší úsilí archeologů se dnes soustřeďuje na konzervaci a systematické restaurování stávajících monumentů. Egyptští archeologové nyní slaví další úspěch. V lednu 2009 objevili hráz, kterou starověcí Egypťané využívali k přístupu do chrámového komplexu Karnak během období sucha. Objev hráze podle vědců dokazuje, nakolik byl komplex důležitý v náboženském životě Egypťanů.

Chrámový komplex Karnak v Luxoru

Chrámový komplex Karnak v Luxoru

Asi dva a půl kilometru od centra dnešního Luxoru se rozkládá snad největší chrámový komplex v Egyptě – Karnak. Byl hlavním kultovním střediskem boha Amona, a přestože je dnes již v troskách, je stále velkolepý a ohromuje návštěvníky z celého světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko