Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrámový komplex Karnak

Chrámový komplex Karnak se nachází u jihoegyptského města Luxor, které bývalo významným střediskem starověkého Egypta. Nejrozsáhlejší dochovaný chrámový komplex v Egyptě je soubor chrámových okrsků bohů Amona, Mut a Montua. Leží asi 3 kilometry severně od Luxoru. Během slavného období vlády Nové říše (1550 – 1069 př. n. l.) byly Théby všemocným hlavním městem Egypta a Karnak byl jeho srdcem.

Byl stavěn po etapách po dobu 1 500 let všemi generacemi faraonů. Chrámový komplex se rozvíjel hlavně za vlády Amenhotepa I. a Thutmose I, královny Hatšepsut (např. Červená kaple, obelisky), Thutmose III., Amenhotepa III., Haremheba, Setchiho I., Ramesse II., Setchiho II., Ramesse III., Taharky a Nachtnebefa I. Jde o velkolepý a rozlehlý historický archiv svatyň, stánků, pylonů a obelisků vytesaný z kamene pod širým nebem.

Karnak představoval domov Amóna, jenž býval uctíván jako bůh slunce, tvořivé síly a plodnosti. Působivě vyzdobený komplex charakterizuje několik svatyň a chrámů, které jsou věnovány různým bohům. Byl více než pouhým posvátným místem. Byla to rezidence faraonů, administrativní centrum, obrovská pokladnice a základní kámen hospodářství státu, který vlastnil rozsáhlé pozemky a zaměstnával desítky tisíc pracovníků. Přístup zde měli pouze kněží a královská družina. Obyčejný lid měl zákaz vstupovat do jeho posvátných okrsků.

Karnacný chrámový komplex se skládá ze tří částí. Hlavní posvátný okrsek zasvěcený bohu Amonovi leží v centru komplexu a jeho hlavní dominantou je Velký chrám boha Amona s rozlehlým posvátným jezerem. Amon byl bůh Vesetu a králem bohů. Jeho posvátným zvířetem byl beran, zobrazovaný většinou v podobě beraní sfingy.

Amon byl nejvýznamnějším božstvem Egypta a jeho chrámy byly nejdůležitější stavby v zemi. Po celém Egyptě byly stavěny a zasvěcovány nové chrámy Amonovi. Amonův chrám se nachází v centrální části komplexu. Od nilského přístaviště vedla k vestibulu Velké sloupové síně alej Amonových beraních sfing z doby Ramesse II.

Na nádvoří za pylonem je malá sloupová síň s pozdější přístavbou – žulovými obelisky královny Hatšepsut. Dnes zde stojí pouze jeden, druhý leží vedle nedalekého posvátného jezera. Je to nejvyšší obelisk v Egyptě, měří téměř 30 m a zbyl zhotoven z jediného žulového bloku. Na druhé straně volné prostranství je slavnostní chrám Tuthmose III., který si faraon postavil k vlastní oslavě.

Zdrojem vody v posvátném jezeře byla spodní voda. Kněží ji používali k rituálnímu mytí. Hned vedle posvátného jezírka se nachází žulová socha velkého skarabea. Zřejmě kolem ní uvidíte dokolečka pochodovat turisty. Na tohoto skarabea se totiž váže pověra: 3× obejít skarabea znamená štěstí, ovšem  7× obejít už znamená do roka se vdát a mít dítě.

Směrem na jih se nachází posvátný okrsek Amonovy manželky Muty spojený s hlavním chrámem alejí sfing s hlavou berana. V jeho centru stojí zbytky Mutina chrámu z doby Amenhotepa III., který se rozkládal částečně na břehu dalšího posvátného jezera. Všude v posvátném okrsku jsou žulové sochy lví bohyně Sachmet.

Směrem na sever se nachází posvátný okrsek starého thébského místního boha Montua s hlavou sokola. Původně byl bůh thébským božstvem a v jeho uzavřeném areálu jsou zbytky chrámu a posvátného jezera. Tento areál je velmi zanedbaný a pro veřejnost je většinou nepřístupný.

Komplex chrámů v Karnaku a Luxoru je zcela nepochybně jednou z nejzajímavějších památek starověkého Egypta. Nejedná se totiž o dílo jedince, ale o několik děl mnoha dynastií, které od sebe odděluje několik staletí. Chrám v Luxoru najdete v jižní části Vesetu, zatímco Karnak v části severní. Oba dva tyto komplexy byly dříve spojeny alejí sfing táhnoucích se v délce 40 km. Okolo těchto chrámů leží pod vrstvami písku a nilského bahna starověké město Théby, neboli Veset.

Vstup pro návštěvníky je otevřen od 6 hodin a při brzké ranní návštěvě se vyhnete dennímu vedru. Klidněji je tady také odpoledne, nevýhodou je však velké horko a těžko se zde dostanete do stínu. Pokud máte více času, rozdělte si návštěvu na denní a večerní dobu, kdy můžete shlédnout i představení Zvuk a světlo. Představení začíná v aleji sfing s hlavou berana, potom publikum sleduje vyprávěný příběh na Velkém nádvoří a ve Velkém hypostylu a finále příběhu se odehrává u Posvátného jezera.  Už kvůli možnosti projít se chrámem pod hvězdným nebem určitě stojí za to tuto akci navštívit.

Od vzniku egyptologie jako vědy se v Karnaku prováděla celá řada vykopávek a různé projekty stále pokračují. Největší úsilí archeologů se dnes soustřeďuje na konzervaci a systematické restaurování stávajících monumentů. Egyptští archeologové nyní slaví další úspěch. V lednu 2009 objevili hráz, kterou starověcí Egypťané využívali k přístupu do chrámového komplexu Karnak během období sucha. Objev hráze podle vědců dokazuje, nakolik byl komplex důležitý v náboženském životě Egypťanů.

 

Kontextová reklama.

 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.

Chrámový komplex Karnak v Luxoru

Chrámový komplex Karnak v Luxoru

Asi dva a půl kilometru od centra dnešního Luxoru se rozkládá snad největší chrámový komplex v Egyptě – Karnak. Byl hlavním kultovním střediskem boha Amona, a přestože je dnes již v troskách, je stále velkolepý a ohromuje návštěvníky z celého světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko