Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Asuán - informace o městě

Historicky byl Asuán vždycky nejjižnějším pohraničním městem Egypta – tzv. vstupní bránou do Afriky. Leží na prvním kataraktu, jednom ze šesti stupňovitých kataraktů Nilu (5 je v Súdánu) – odtud až po Chartúm byl Nil pro lodě nesplavný. Protože veškerá říční doprava končila zde, byl Asuán po staletí velkou obchodní stanicí. Ve starověku byla tato oblast známá pod jménem Sunt, později ji Koptové nazvali Súan, což znamená „obchod“ a z toho vznikl arabský název „Asuán“.

Pro většinu návštěvníků je Asuán jednodenní zastávkou na cestě do Abú Simbel. Pozornost si určitě zaslouží, protože je zde nádherné muzeum a vládne zde rušný pouliční obchod. Návštěvu si zaslouží také idylické ostrovy ležící uprostřed proudu řeky a v blízkém okolí několik fascinujících nalezišť faraonského období.

Asuán - Nil

Asuán je nejjižnější egyptské město. Asuán odjakživa představoval vstupní bránu do divoké Núbie. Karavany z jižní Afriky využívaly město k odpočinku. Důležitost si Asuán uchoval dodnes, protože je největším městem na Asuánské přehradě, často označované za Násirovo jezero. Přibližně v druhé polovině 19. století začalo město získávat popularitu mezi bohatými Evropany jako útočiště před evropskou zimou. Suché horko se považovalo za velmi dobrý prostředek proti všem zdravotním potížím.

Archeolog Gaston Maspero (ředitel archeologických nalezišť v Egyptě) odsuzoval příval cizinců do města s tím, že se dříve civilizací téměř nedotčená vesnice rychle mění na napodobeninu francouzské Riviéry. Největší připomínkou dřívější výletníků je třída Korníš (Corniche) na břehu Nilu, kde bylo zřízeno kotviště parníků.

Po městě Asuán se můžete projet kočárem taženým jedním koněm. V tom případě se vaše cesta bude zřejmě ubírat k mešitě a na tržiště. Paralelně s Korníšem za obytnými bloky směrem od řeky se nachází trh (súk). Dnes již nenabízí nejrůznější exotické zboží přivážené kdysi africkými karavanami, přesto je i nadále pestrou paletou barev a exotických pachů a vůní. Atraktivním zbožím je koření, vzorované textilie a místní šperky zdobené núbijskými vzory.

Pokud jste v Asuánu, vaše kroky jistě zamíří k mešitě. Nazývá se mešita Tabia (věž) a upoutá vás již z dálky. Když se zujete a budete dostatečně oblečeni, můžete nakouknout i dovnitř. Nesmíte mít odhalená ramen a sukni či kalhoty alespoň po kolena. Uvnitř mešity vás přivítá krásná architektura s moderními prvky a nádherné měkké koberce.

Za pozemky hotelu Old Cataract stojí velká moderní budova z bílého pískovce. Je to Núbijské muzeum, které bylo otevřeno v roce 1997 a představuje významné rozšíření asuánské kulturní scény. V muzeu jsou sbírky artefaktů ze zaplavené oblasti, které jsou logicky sestaveny tak, aby mohly vyprávět celý příběh vývoje této oblasti nilského údolí od pravěku přes faraonské, křesťanské a islámské období až do výstavby přehrady. Jsou zde pěkné makety a modely núbijských chrámů Fílé a Abú Simbel. Je dobré si je prohlédnout před vlastní návštěvou těchto památek.

Pod muzeem je rozlehlé fátimovské muslimské pohřebiště s mnoha malými kopulovitými hrobkami z 9. století. Některé z nich patří místním svatým. Projdete-li pohřebištěm a bránou v zadní zdi, dojdete k nedokončenému obelisku. Je to jedna z největších asuánských pozoruhodností. Tento obrovský obelisk je perfektně opracovaný ze tří stran. Čtvrtou stranou je zarostlý do skalního podloží. Kdyby byl býval dokončen, byl by to největší a nejtěžší obelisk v Egyptě. Archeologové se domnívají, že měl být určen pro Karnak jako druhý k obelisku Tuthmose III., který byl později odvezen do Itálie a dnes stojí na náměstí Piazza San Giovanni v Římě.

Vysoko na vrcholu kopce na jih od muzea se nachází Núbijský dům. Jedná se o skromnou kavárnu s terasou, ze které je nádherný výhled na Nil a první katarakt. Je to báječné místo na skleničku při pozorování západu slunce.

Tipy na výlety v okolí Asuánu

Přestože se v Asuánu se nacházejí zajímavé památky, je město především rozcestníkem pro turisticky zajímavé cíle v jeho blízkém okolí či jako výchozí bod pro plavby po Nilu na sever do Luxoru či Káhiry nebo na jih do Súdánu.

V řečišti Nilu pod přehradami je několik ostrovů. Nejznámějším je ostrov Elefantina, na kterém ve faraonském období stávalo nejjižnější pohraniční město Egypta Abu, ze kterého zbyl pouze pahorek plný rozvalin. Na jeho nejvyšším místě je Chnumův chrám, trochu níž je chrám bohyně Satety, která byla Chnumovou božskou manželkou. Chnum byl bůh peřejí s beraní hlavou. Na nejjižnějším cípu ostrova byla zrekonstruována ptolemaiovská kaple.

Chrám bohyně Eset na ostrově Fílé

Chrám bohyně Eset na ostrově Fílé

Na Nilském ostrově Fílé (Philae) se rozkládá nádherný chrámový komplex zasvěcený bohyni Eset. Jde o jeden z nejkrásnějších a nejlépe zachovaných chrámů z období faraónského Egypta, který skvěle zapadá do okolní neporušené a romantické krajiny.

celý článek

 

Asuán - brána černé Afriky

Asuán - brána černé Afriky

Asuán - pro jedny nejkrásnější město v nilském údolí, pro jiné pouhá zastávka na cestě do chrámů v Abú Simbelu. Všichni se však shodují v jednom. Zdejší směs arabské a núbijské kultury dodává Asuánu nezaměnitelnou atmosféru

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko