Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Asuán - brána černé Afriky

Asuán - pro jedny nejkrásnější město v nilském údolí, pro jiné pouhá zastávka na cestě do chrámů v Abú Simbelu. Všichni se však shodují v jednom. Zdejší směs arabské a núbijské kultury dodává Asuánu nezaměnitelnou atmosféru

Již od svých počátků byl Asuán významnou zastávkou na křižovatce obchodních cest. O tom svědčí i samotný název města, který v překladu znamená "obchod". Avšak zatímco jej dříve křižovaly karavany velbloudů, naložené zlatem, slonovinou a dalším vzácným zbožím, na dnešních tržištích se prolíná směs tradičních výrobků, ručně tkaných látek a suvenýrů pro turisty. Velmi dobré pověsti se těší zdejší čerstvé koření, jehož aromatická vůně vás tu bude provázet doslova na každém kroku.Asuán je však vyhledávaným místem nejen pro výhodné koupě, ale především pro svou klidnou a relaxační atmosféru. Procházky podél břehu Nilu, romantické plavby na felukách či výlety k několika malým ostrůvkům, jež tvoří nedílnou součást města, patří k příjemným způsobům využití volného času. Největším a nejvyhledávanějším ostrovem je Elefantina, místo významných archeologických nalezišť. Kdysi zde stávala pohraniční pevnost, jež měla chránit město před nájezdy núbijských kmenů. Do širšího povědomí se ostrov dostal zejména díky objevu slavných papyrusů, které zachycují období vážných rozbrojů mezi židovskou vojenskou kolonií a statečnými ochránci chrámu boha Chnuma. Dochované zbytky chrámu můžete na ostrově obdivovat dodnes. Podle starých Egypťanů byl Chnum vládcem pramenů Nilu. Dohlížel nejen na hojnost ryb v posvátné řece, ale zároveň reguloval stav její hladiny. Díky záplavám, ke kterým docházelo v pravidelných intervalech, získávali obyvatelé zdejší oblasti úrodnou půdu. A tak není divu, že se v Asuánu těšil Chnum velké vážnosti. Ačkoliv se z chrámu do dnešní doby mnoho nezachovalo, je nadmíru jasné, že se jednalo skutečně o velkolepou stavbu. Za zmínku stojí i další zajímavost – vodoměr, s jehož pomocí bylo možno v době záplav vypočítat předpokládaný výtěžek sklizně.Na nedalekém ostrově lorda Horatia Kitchenera se rozprostírá nádherná botanická zahrada. Svěží vůně a rozmanité barvy květů nám zcela dávají zapomenout, že jen kousek odsud se rozkládá pustá a nehostinná poušť. Jako kontrast k zahradě plné života pak působí západní břeh Nilu, jež byl ve starých dobách vyhrazen místu posledního odpočinku. Zdejší stezky vás zavedou ke skalním hrobům a vynechat byste neměli ani prohlídku malebných rozvalin Simeonova kláštera. Z okolních vrcholků si můžete vychutnat velkolepý výhled do celé oblasti.Nejpohodlnější, nejlevnější a nejzajímavější způsob dopravy do Asuánu je po železnici. Vlaky na trase Káhira – Asuán, se zastávkou v Luxoru, jezdí několikrát denně a jsou velmi dobře vybavené. Cesta trvá přes 12 hodin, a proto doporučujeme jet nočním vlakem, který nabízí i lůžkové vozy.

Článek byl zobrazen 16 581 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko