Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Asuán - brána černé Afriky

Asuán - pro jedny nejkrásnější město v nilském údolí, pro jiné pouhá zastávka na cestě do chrámů v Abú Simbelu. Všichni se však shodují v jednom. Zdejší směs arabské a núbijské kultury dodává Asuánu nezaměnitelnou atmosféru

Již od svých počátků byl Asuán významnou zastávkou na křižovatce obchodních cest. O tom svědčí i samotný název města, který v překladu znamená "obchod". Avšak zatímco jej dříve křižovaly karavany velbloudů, naložené zlatem, slonovinou a dalším vzácným zbožím, na dnešních tržištích se prolíná směs tradičních výrobků, ručně tkaných látek a suvenýrů pro turisty. Velmi dobré pověsti se těší zdejší čerstvé koření, jehož aromatická vůně vás tu bude provázet doslova na každém kroku.Asuán je však vyhledávaným místem nejen pro výhodné koupě, ale především pro svou klidnou a relaxační atmosféru. Procházky podél břehu Nilu, romantické plavby na felukách či výlety k několika malým ostrůvkům, jež tvoří nedílnou součást města, patří k příjemným způsobům využití volného času. Největším a nejvyhledávanějším ostrovem je Elefantina, místo významných archeologických nalezišť. Kdysi zde stávala pohraniční pevnost, jež měla chránit město před nájezdy núbijských kmenů. Do širšího povědomí se ostrov dostal zejména díky objevu slavných papyrusů, které zachycují období vážných rozbrojů mezi židovskou vojenskou kolonií a statečnými ochránci chrámu boha Chnuma. Dochované zbytky chrámu můžete na ostrově obdivovat dodnes. Podle starých Egypťanů byl Chnum vládcem pramenů Nilu. Dohlížel nejen na hojnost ryb v posvátné řece, ale zároveň reguloval stav její hladiny. Díky záplavám, ke kterým docházelo v pravidelných intervalech, získávali obyvatelé zdejší oblasti úrodnou půdu. A tak není divu, že se v Asuánu těšil Chnum velké vážnosti. Ačkoliv se z chrámu do dnešní doby mnoho nezachovalo, je nadmíru jasné, že se jednalo skutečně o velkolepou stavbu. Za zmínku stojí i další zajímavost – vodoměr, s jehož pomocí bylo možno v době záplav vypočítat předpokládaný výtěžek sklizně.Na nedalekém ostrově lorda Horatia Kitchenera se rozprostírá nádherná botanická zahrada. Svěží vůně a rozmanité barvy květů nám zcela dávají zapomenout, že jen kousek odsud se rozkládá pustá a nehostinná poušť. Jako kontrast k zahradě plné života pak působí západní břeh Nilu, jež byl ve starých dobách vyhrazen místu posledního odpočinku. Zdejší stezky vás zavedou ke skalním hrobům a vynechat byste neměli ani prohlídku malebných rozvalin Simeonova kláštera. Z okolních vrcholků si můžete vychutnat velkolepý výhled do celé oblasti.Nejpohodlnější, nejlevnější a nejzajímavější způsob dopravy do Asuánu je po železnici. Vlaky na trase Káhira – Asuán, se zastávkou v Luxoru, jezdí několikrát denně a jsou velmi dobře vybavené. Cesta trvá přes 12 hodin, a proto doporučujeme jet nočním vlakem, který nabízí i lůžkové vozy.

Článek byl zobrazen 16 885 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko