Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Memfis - informace o městě

Nedaleko Káhiry se nad vesnicí Mit Rahina rozkládají pozůstatky starodávného města Memfis, které bylo již 4000 let před založením dnešní metropole hlavním městem Egypta. Šlo rovněž o jedno z největších měst celého starověkého světa. Do dnešních dní se z něj dochovaly jen nepatrné pozůstatky, které jsou k vidění v muzeu pod širým nebem.

Memfis (někdy také Memphis) leží 25 km od Káhiry, proto se stává oblíbeným místem výletů z hlavního města. Pozůstatky města jsou obklopeny palmovým hájem. Nenajdete tady moc památek, protože velká část města, stejně tak jako pyramidy v Gíze, padla za oběť vykradačům hrobů a zlodějům stavebního materiálu. Památky, které se však podařilo dochovat, jsou velice cenné, a proto Memfis rozhodně stojí za návštěvu.

Bývalé hlavní město Egypta bylo založeno faraonem Menim okolo roku 3000 před Kristem, nedlouho po sjednocení Horního a Dolního Egypta. Název města byl odvozen od slov Men-efier, tedy "Dokonalost je věčná". Poté, co se v období Nové říše staly hlavním městem Théby, zůstal Memfis důležitým správním a náboženským centrem. Když v roce 641 našeho letopočtu dobyly Egypt armády generála Arab el-Ása, bylo již město na počátku úpadku. První dobyvatelé i jejich následovníci využívali starověký Memfis jako kamenolom a odváželi z něj materiál na výstavbu nového hlavního města – dnešní Káhiry. Původní nádherné stavby tak byly kámen po kameni rozebrány.

Každoročně byly pozůstatky města pohřbívány dalšími a dalšími nánosy bahna, které přinášel Nil po záplavách. Zkázu města pak dovršili křesťané a Arabové. Z Memfidy se nakonec stala jen nerovná plošina tvořená naplaveninami, na níž rostly palmy a vznikaly další vesnice. Právě přítomnost těchto vesnic a také vysoká hladina podzemních vod, za níž mohla výstavba asuánské přehrady na Nilu, způsobily, že v těchto místech nikdy nemohly probíhat žádné archeologické vykopávky. Teprve po několika desetiletích kopáči během hloubení drenážního příkopu kolem nového domu narazili na masivní kámen. Šlo o stavební blok nebo fragment ze starověké sochy. Bylo zjištěno, že město tvořilo několik chrámů. Nejvýznamnější byl s největší pravděpodobností chrám Hur-ka-Ptah (Chrám tvořivé síly Ptaha) situovaný v centru.

Dnes už se můžeme jen dohadovat, kolik cenných památek se v minulosti z Memfisu ztratilo, bylo rozkradeno nebo zničeno. Některé z dochovaných Memfiských nálezů jsou dnes uloženy v místním malém muzeu. Návštěvníci mohou obdivovat zbytky sfingy z alabastru, která kdysi střežila jeden z místních chrámů. Ten však zmizel v nenávratnu. Jde o největší alabastrovou sochu sfingy, jaká kdy byla nalezena. Váží úctyhodných 80 tun! Dalšími památkami uloženými v muzeu jsou stéla pocházející z dob vlády faraona Apriese z 26. dynastie, kamenné bloky z doby Ramesse II. a podivná ponurá stavba, na jejímž nádvoří stojí v písku obří kamenná socha. Jen tak málo se podařilo dochovat ze slavného Memfisu – prvního hlavního města sjednoceného Egypta.

Tou nejcennější památkou, která byla na místě starodávného Memfisu objevena, je kolosální socha Ramesse II. K jejímu objevení došlo v roce 1820 a okamžitě zastínila všechny ostatní exponáty, které byly v těchto místech kdy nalezeny. Torzo obrovské sochy egyptského krále, která by stojící dosahovala výšky pětipatrového domu, je položeno na zádech a vystaveno rovněž v místním muzeu. Socha Ramesse, kterému chybí paže levé ruky, nebyla již nikdy postavena. Pavilon, v němž je socha umístěna, byl vybudován kolem ní tak, aby zůstalo ještě dostatek místa pro diváky.

V zahradě muzea je umístěno několik soch Ramesse II., krále, který se vyžíval ve stavbě svých soch v nadživotní velikosti. Byly nalezeny na celém území Egypta. Vzhledem k tomu, že vykopávky v Memfisu stále pokračují, daří se o tomto zmizelém městě získávat stále více nových informací.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko