Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Údolí králů - informace o archeologické lokalitě

Těžko budete hledat někoho, kdo nikdy neslyšel o Údolí králů. O místě, kde se k věčnému spánku uložilo nemálo egyptských vládců a vysokých hodnostářů. Údolí králů leží v Egyptě nedaleko Luxoru na západním břehu Nilu. V ohromném vápencovém masivu, který svým tvarem připomíná pyramidu, se nachází 62 hrobů. 25 hrobek je královských, ty zbývající patří vysoce postaveným úředníkům, v některých případech je původ jejich obyvatel zcela neznámý.

Hrobky se rozkládají v dlouhých chodbách vedených napříč masivem. Liší se velikostí, uspořádáním podzemních místností i šířkou chodeb. Co mají ale všechny společné, je úžasná výzdoba sestávající z barevných maleb a reliéfů.

I přes špatnou přístupnost neunikly hrobky smutnému osudu a většina jich byla vykradena. Jako jediná nebyla vykradená hrobka Tutanchamona. Bohaté poklady, které v ní byly nalezeny, jsou k vidění v muzeu v Káhiře. Tam se nachází i většina mrtvých z ostatních hrobů. Pouze Tutanchamon zůstal na původním místě a, umístěn v křemencovém sarkofágu, je k vidění spolu s nádhernou zlatou rakví.

Hrobky byly navrženy tak, aby svému obyvateli i po smrti poskytly veškerý komfort. Vybavovaly se nábytkem, svitky papyru, šperky, soškami bohů, a vešitami. To byly figurky zpodobňující panovníka, které měly plnit jeho funkci v posmrtném životě.

Výlet do Údolí králů je fyzicky náročný, ale vřele doporučovaný. Ohromný kus egyptské historie a pro Evropana naprosto odlišná kultura dodá vaší dovolené punc nevšednosti. Počítejte však s tím, že přesuny jsou často u kopce do kopce a i podzemní chodby neustále mění svou výšku. To, v kombinaci s teplotou okolo 40°C přestává být legrace. Horku neuniknete ani v podzemí. Mrtvé dusno příliš netížilo, takže se s vymýšlením klimatizace nezabývali. Nezapomeňte tak na vhodný oděv, pohodlnou obuv a dostatek tekutin, ať výlet v pořádku přečkáte. Opatrní by měli být zejména lidé mající problémy se srdcem.

Do všech hrobek se určitě nedostanete. Vstupné se obvykle vztahuje pouze na tři vybrané. Ty se neustále mění. Památkáři totiž dbají, aby zvýšená vlhkost, kterou s sebou turisté přináší, nezničila výzdobu a nepoškodila hroby. U každé přístupné hrobky sedí cvakač lístků, který vám proděraví vstupenku. Jakmile v ní budou tři otvory, její platnost skončila. Pokud tak budete chtít vidět více, musíte si zakoupit další. Když se budete chtít jít podívat na Tutanchamona, počítejte s investicí navíc, protože se v jeho hrobce platí speciální vstup.

A zde je seznam asi nejzajímavějších hrobek:
Hrobka Tuthmose III. (KV 34)
Hrobka Amenhotepa II. (KV 35)
Hrobka Tuthmose IV. (KV 43)
Hrobka Haremheba (KV 57)
Hrobka Sethiho I. (KV 17)
Hrobka Merenptaha (KV 8)
Hrobka Ramesse III. (KV 11)
Hrobka Ramesse IV. (KV 2)
Hrobka Ramesse VI. (/KV 9)
Hrobka Ramesse IX. (KV 6)

 

 

Kontextová reklama.

 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

celý článek

 

Údolí králů a Údolí královen

Údolí králů a Údolí královen

Na první pohled byste asi neřekli, že tato pustá skalnatá krajina s vyprahlými údolími ukrývá jedno z nejbohatších archeologických nalezišť na světě. Právě zde byli totiž pohřbívání snad všichni faraoni a královny žijící v období nejslavnějších staroegyptských dějin.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko