Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

Do současnosti bylo v Údolí králů objeveno 62 hrobek, ale ne všechny však patřily faraonům. Každá z hrobek nese označení KV, tedy Kings Valley, což znamená právě Údolí králů a také pořadové číslo hrobky, které bylo udělováno po objevení. Všechny hrobky nejsou přístupné veřejnosti, neustále na nich probíhají archeologické práce a renovace, a tak se počet turisticky přístupných hrobek každým rokem mění.

plánek Tutanchamovi hrobky
plánek Tutanchamovy hrobky

Abyste se mohli v Údolí králů podívat dovnitř Tutanchamonovy hrobky, potřebujete k tomu zvláštní – dražší vstupenku, než jaká platí pro vstup do ostatních přístupných hrobek v oblasti. Jakmile projdete vchodem do údolí, narazíte na odpočívadlo, kde si můžete koupit předraženou balenou vodu a nealkoholické nápoje. Za vstupem na turisty čeká hlučný traktor nazývaný „tuf-tuf“, který má plnit funkci vláčku a rozváží návštěvníky až k hrobkám. 

Největšímu zájmu ze strany turistů se těší hrobka Tutanchamona a Ramesse VI., před nimiž bývá také nejdelší fronta. Čekat pod žhavým egyptským sluncem dlouhé minuty, než se na vás dostane řada, může být dosti vyčerpávající. Pokud si myslíte, že se vám poté, co do hrobky vstoupíte, nějak uleví, jste na omylu. I když utečete ostrým slunečním paprskům a vydáte se po dlouhém příkrém schodišti do nitra hrobky, ještě se pěkně zapotíte. Čím níže totiž sestoupíte, tím je teplota vyšší a vzduch vlhčí.

Tutanchamonova zlatá maska
Foto: Tutanchamonovu zlatou masku dnes najdete v Egyptském muzeu v Káhiře

Tutanchamonova hrobka, která je ze všech hrobek na tomto nesmírně bohatém archeologickém nalezišti nejnavštěvovanější, byla objevena vlastně úplně náhodně v roce 1922 archeologem Howardem Carterem. Příběh jejího objevení je opravdu zajímavý a určitě stojí za zmínku. Howard Carter se narodil v roce 1892 a do Egypta poprvé přijel v dospívajícím věku. Začal zde pracovat jako pomocný kreslíř při kopírování nástěnných maleb. V roce 1988 vstoupil do služeb Egyptského úřadu pro starožitnosti a pracoval jako inspektor, jehož oblastí působnosti se stal Horní Egypt. 

Údolí králů jej doslova fascinovalo, protože byl přesvědčen, že se v něm nachází obrovské množství doposud neobjevených hrobek králů. Kontaktoval proto bohatého anglického aristokrata lorda Carnarvona, který jej finančně podpořil, aby mohl začít s vykopávkami. Carnarvon byl také nadšeným archeologem a tak oba společně, ale bohužel neúspěšně, prozkoumávali oblast po dobu více než deseti let. Carnarvon nakonec ztratil trpělivost a práce vzdal. Navíc prohlásil, že již dále není ochoten vykopávky financovat, protože v nich nevidí žádnou budoucnost. 

Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky
Foto: Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky. Na snímku je pohled do přední komory (předsíně) Tutanchamonovy hrobky

Rozhodujícím dnem byl 4. listopad roku 1922, kdy kopáči narazili na část schodiště. Po jeho kompletním odkrytí se před nimi objevil zazděný vchod, na jehož omítce byla patrná pečeť doposud málo známého faraona Tutanchamona. Ten vládl přibližně v letech 1333 – 1323 před Kristem, na trůn nastoupil již jako osmiletý a vládl pouhých deset let. Zemřel v osmnácti či devatenácti letech, pravděpodobně na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, ke které přišel při pádu z vozu. Tutanchamon byl 12. faraonem 18. dynastie, synem Achnatona. 

Sám Carter hrobku odpečetil a dal Carnarvona o nálezu telegraficky informovat. Ten neváhal a už 23. listopadu byl v Egyptě. Několik dalších dní trvalo, než se podařilo otevřít dveře do hrobky a zpřístupnit tak chodbu za nimi. Až 26. listopadu narazili na druhé neporušené vstupní dveře, z nichž bylo potřeba odstranit jen několik kamenů. Carter tak měl konečně možnost nahlédnout do prostoru, který se rozkládal za nimi. Když se ho Carnarvon zeptal, jestli tam něco vidí, Carter odpověděl: „Ano, nádherné věci“. To ještě netušil, že objevil úkryt těch nejnádhernějších pokladů a uměleckých děl, jaké kdy byly nalezeny. 

Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky
Foto: Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky

A co vše bylo v Tutanchamonově hrobce objeveno? Hrobka ukrývala více než 3500 předmětů – vše, co mohl faraon potřebovat ke svému životu v záhrobí. Šlo o pozlacené truhly plné šperků, léky, psací potřeby, suroviny k přípravě jídla, repliky tisíců nástrojů nejrůznějších řemesel, zbraně, alabastrové vázy ve tvaru lotosu a poupat, olejové lampy, jemně tepané a zdobené truhly, nosítka, židle a křesla, faraonův trůn, toulce, luky a šípy. Nechybělo kultovní oblečení z leopardí kůže, tisíce zlatých růžiček vyšitých do oblečení, žezlo z masivního zlata, množství šperkovnic vykládaných alabastrem, slonovinou či ebenovým dřevem. Objevena byla také řada modelů lodí, nesčetné množství šperků zhotovených z nejvzácnějších materiálů, zlaté sošky, rozmontované slavnostní a válečné vozy. Dojemný byl také objev dvou sestav malinkých sarkofágů, které se skládaly do sebe a byly v nich uloženy mumie mrtvých novorozených dcer královského páru. O tři roky později pak Carter učinil další ohromný objev, dne 25. října 1925 otevřel zlatý sarkofág, v němž se skrývala mumie Tutanchamona.

Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky
Foto: Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky

Předmětů, které v Tutanchamonově hrobce archeologové nalezli, bylo tolik, že Carterovi trvalo dlouhých deset let, než je všechny stačil zaevidovat, přemístit a katalogizovat.  Carterův objev však odstartoval novou vlnu archeologického šílenství. Archeologové po celém světě byli najednou přesvědčeni o tom, že naleznou také takový poklad plný nádherných předmětů, které ležely po tisíce let netknuté a ukryté hluboko pod zemí. Cartera čekalo těžké období, musel pracovat na záchraně těchto pokladů, ale zároveň měl povinnosti uspokojovat zájem světových médií a prominentních návštěvníků. Ve 20. letech 20. století tak vypukla doslova „Tutanchamonie“.

Nešlo jen o posedlost po dalších objevech, ale také o propagaci faraonova jména ve světě. Například kabaretní scéna v Paříži zavedla do programu výstup s názvem Tutanchamonova bláznovství, v Londýně bylo zamýšleno o pojmenování prodlouženého úseku metra na Tutancamden a v Rusku zase Tutanchamonovy pohřební komory inspirovaly pracovníky mauzolea na Rudém náměstí k tomu, aby balzamovali Leninovo tělo roztokem vyrobeným podle staroegyptských receptur. Tehdejší papež Pius XI. o Tutanchamonovi dokonce prohlásil, že nejde o jeho exhumaci, ale o vzkříšení.

Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky
Foto: Harry Burton - objevení Tutanchomonovy hrobky

Přestože Carter a Carnarvon za svůj objev sklidili velký úspěch, věděli, že nalezli hrobku mladého panovníka, který jistě nedosahoval takového významu, jako jiní staroegyptští králové. Lze si tak jen stěží představit, co by mohlo být nalezeno v nedotčených hrobkách takových faraonů, jako byl Ramess II. nebo Amenhotep III. S největší pravděpodobností by byly předměty z Tutanchamonovy hrobky zahanbeny.

Dnes je Tutanchamonova hrobka velkým turistickým lákadlem, ale bohužel asi většinu návštěvníků její obsah zklame. Kromě toho, že je relativně malá a vyzdobeny v ní jsou pouze stěny pohřební komory, tak již neobsahuje žádný z pokladů, které v ní byly objeveny. Veškeré zde nalezené věci byly odvezeny do Egyptského muzea v Káhiře. Návštěvníci zde tak mohou obdivovat pouze žulový sarkofág.

Fotografie použité ve článku pořídil Harry Burton (1879-1940), anglický egyptolog a fotograf, který byl důležitým členem týmu Howarda Cartera. Harry Burton mimo jiné zdokumentoval kompletní postup vykopávek a katalogizace předmětů z Tutanchamonovy hrobky. 

- jap -

Další články z Egypta: 
Sahara – největší poušť světa
Zpívající Memnónovy kolosy
Velká sfinga v Gíze
Návštěva beduínů v oáze Feiran
Údolí králů a Údolí královen 

Článek byl zobrazen 64 871 krát.

Kontextová reklama

 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko