Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velká sfinga v Gíze

Sfinga – záhadné stvoření s tělem lva a lidskou tváří, kterou Arabové v minulosti nazývali Abú as-Hol, tedy „Otec hrůzy“. Těžko říct, jestli se jí lidé v dávných dobách opravdu tak báli, každopádně dodnes nepřestala ohromovat svět. Teorií o tom, proč vznikla a koho vlastně představuje, existuje mnoho a možná se nám nikdy nepodaří zjistit, která je pravdivá.

O sfinze se stále hodně diskutuje, je pravděpodobně nejznámějším symbolem tajemství a společně s pyramidami v Gíze představuje nejvýznamnější památku daleké minulosti. Někteří vědci tvrdí, že je předchůdkyní starověkého Egypta, jiní zase, že představuje artefakt ještě mnohem starší zaniklé civilizace. Nejvíce se však archeologové ztotožňují s tvrzením, že byla vytesána v období vlády krále Rachefa (2558 – 2532 před Kristem). S největší pravděpodobností tak jde o vyobrazení samotného krále. Lev je totiž odjakživa vzorem královské důstojnosti a hlava orámovaná splývajícím faraonským účesem nazývaným „nemes“ byla symbolem moci.

Velká sfinga v Gíze - Káhira, Egypt
Foto: Velká sfinga v Gíze - Káhira, Egypt

Sfinga ležící v blízkosti pyramid v Gíze na západním břehu Nilu byla vytesána z jednoho kusu kamene, nohy a tlapy byly sestaveny z obrovských kamenných bloků. Jde o skutečně kolosální dílo, která patří k nejstarším ve starověkém egyptském sochařství. Původní jméno sochy není známo, současné označení však pochází z řeckého slova „sfinx“, které znamená něco jako „obraz žijícího“. Mezi tlapami sfingy původně stávala ještě socha vykročeného panovníka i chrám, který nechal vystavět pravděpodobně také Rachef.

Sfinga je 74 metrů dlouhá, 6 metrů široká a v nejvyšším bodě dosahuje výšky 21 metrů. Orientovaná je přesně východo-západním směrem a její oči vzhlížejí k východu. Na čele je vyobrazen „ureus“ – královská kobra. Někdy mezi 11. a 15. stoletím přišla z doposud nezjištěných příčin o asi metr široký nos. Dnes existuje několik teorií pojednávajících o chybějícím nose. Pravděpodobně si jej jako tréninkový terč zvolili mamlúčtí dělostřelci. V minulosti sochu zdobil také dlouhý kamenný vous, který byl však zničen Napoleonovými vojáky. Přesto se sochu podařilo dochovat do dnešních dní, i když už si jen stěží dokážeme představit, jak asi vypadala v době svého vzniku. Tělo i tvář sfingy bývalo potřené načervenalou okrovou barvou.

Velká sfinga v Gíze - Káhira, Egypt
Foto: Velká sfinga v Gíze - Káhira, Egypt

V průběhu staletí mizela sfinga pod nánosy písku, který měl za následek značné obrušování jejích spodních částí. Mnoho lidí se pokoušelo sochu z písku vykopat. Okolo roku 1400 před naším letopočtem to byl dokonce faraon Thutmos IV. z 18. dynastie. Tomu se ji podařilo odkrýt až po přední tlapy a na počest svého úspěchu, nechal mezi tlapami sfingy vztyčit Snovou stélu ze žuly. Na stéle se nacházelo mnoho významných hieroglyfů, které informovaly o jeho činu. V římské době nechal sfingu vykopat i Markus Aurelius a Septimus Severus. Příroda však vždy zvítězila a písek postupně sochu zase zanášel. 

V 19. století sfingu znovu zpod nánosů písku až po hruď vyhrabal Ital Giovanni Battista Caviglio. Během odkrývání v roce 1818 objevil i popel z posledních posvátných ohňů, které zde hořely zřejmě v pozdním římském období. Caviglio odkryl i Thutmosovu stélu, ale poškodil na ní některé hieroglyfy. V písku se podařilo objevit i úlomky královského vousu sfingy. Část těchto úlomků byla v 19. století převezena do Britského muzea v Londýně. Kompletního vysvobození z písku se sfinga dočkala teprve v roce 1925 a od té doby je již trvale odkrytá. V roce 1990 proběhla na sfinze rozsáhlá rekonstrukce, v některých částech sochy je tak dnes vidět nový světlý kámen.

Velká sfinga v Gíze - Káhira, Egypt
Foto: Velká sfinga v Gíze - Káhira, Egypt

Mnoho lidí ani neví, že se pod sfingou nacházejí rozsáhlé komplexy chodeb a chrámů, které jsou propojovacími cestami mezi ní a pyramidami v Gíze. Vchod do těchto chodeb se nachází před sfingou v místě, kde v dávných dobách stával Rachefův chrám. Pod zemí se nachází dvě oddělené komory s devíti opěrnými sloupy. Tajným vchodem je možné se dostat ke spojovacím chodbám. Archeologický průzkum ukázal, že podzemní hlavní chodba vede k Velké pyramidě.

- jap -

Další články z Egypta:
Návštěva beduínů v oáze Feiran
Údolí králů a Údolí královen
Egypt – oblíbené výlety z pobřeží
Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci
Dovolená v El Gouna

Článek byl zobrazen 19 749 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko