Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alexandrie - informace o městě

Alexandrie, která je druhým největším městem Egypta, bývá často nazývána perlou Středozemního moře. Toto dnes šestimiliónové město založil v roce 332 před Kristem makedonský král Alexandr Veliký. Město bylo považováno za kulturní i politické centrum velké říše a dodnes nese Alexandrovo jméno.

Po smrti Alexandra Velikého se Alexandrie stala hlavním městem Egypta a rezidencí Ptolemaiovců. Postupně se rozrůstala a stala se významným přístavem na obchodních trasách mezi Evropou a Asií. Největšího rozkvětu dosáhla v helénistickém období, ale i v dobách římské nadvlády si uchovala svůj vliv a byla považována za nejučenější město světa. Svým architektonickým pojetím mohla směle konkurovat Římů i Athénám. Velmi významná však byla Alexandrie hlavně z hlediska intelektuálního. Pravidelně se do ní sjížděli nejslavnější vědci, literáti a filosofové té doby. Velikost a slávu města symbolizoval maják, který starověcí vědci považovali za jeden ze sedmi divů světa.

Ptolemaiovskou vládu ukončilo dobytí Egypta císařem Oktaviánem Augustem. Město začalo pomalu upadat ve 4. století v důsledku hladomoru, válek a nemocí. K definitivnímu úpadku došlo po vpádu Arabů v roce 641 po Kristu. Město se také nechvalně proslavilo tím, že v něm v roce 30 našeho letopočtu spáchala sebevraždu egyptská královna Kleopatra. Ze staré Alexandrie se toho příliš nedochovalo, její pozůstatky se dnes nachází pod moderní městskou zástavbou. Mnoho památek bylo srovnáno se zemí během zemětřesení. Společně s dávným městem se navždy ztratilo také na 900 tisíc svitků z alexandrijské knihovny. Ta uchovávala veškeré vědění tehdejšího světa. Na její slávu se snaží navázat nová působivá Alexandrijská knihovna, v jejímž kruhovém prostoru mělo být uloženo až 8 milionů knih.

Teprve v 19. století začala Alexandrie povstávat z popela. Osmanský místokrál Muhammad Ali propojil město kanálem Mahmudiya s Nilem a na základech starého města začal budovat město nové, čímž mu vrátil prestiž významného přístavu. Do doby nacionalistické Násirovy revoluce v roce 1952, kdy byla svržena monarchie, byla Alexandrie na nějakou dobu kosmopolitním městem, v němž žilo téměř 40% cizinců. V důsledku suezské krize však byli všichni přistěhovalci vyhnáni ze země a jejich majetek zkonfiskován. Z Alexandrie tehdy odešlo několik stovek tisíc obyvatel řeckého, arménského, britského, francouzského a židovského původu. Dávnou koloniální atmosféru zde připomínají už jen některé architektonické skvosty.

Alexandrie v současnosti patří mezi hlavní turistická centra v Egyptě a je zaměřena převážně na egyptskou klientelu. Pyšní se nádhernými písčitými plážemi, azurovým mořem a 16 kilometrovou promenádou táhnoucí se kolem pobřeží. Nábřeží Corniche je lemováno bezpočtem vyhlášených rybích restaurací, kaváren a obchůdků. Na řadu pláží se dostanete místními autobusovými linkami nebo na vypůjčených kolech. Alexandrie nabízí také množství krásných zálivů vhodných ke koupání. Mezi nejoblíbenější patří zátoka Montáza, na které byl vystavěn novorenesanční letní zámek. V sousedství stojí oblíbený hotel Palestine s pláží Ma´múra.

Za moderní fasádou města se před vámi otevře historické jádro ukrývající architekturu pocházející z konce předminulého století. Hlavním turistickým lákadlem je pevnost Qait Bay, kterou nechal postavit sultán v 15. století. Právě u ní stál legendární 110 metrů vysoký maják, jenž patřil k sedmi divům světa. Nechal jej postavit král Ptolemaios II., v roce 1326 byl bohužel zničen při silném zemětřesení. Z pevnosti se dnes nabízí krásný výhled na město i na moře. Další slavnou památkou je palác Al Montazah, který v 19. a 20. století sloužil jako letní rezidence králů. Jedinečným příkladem římského pohřebiště z 1. a 2. století po Kristu jsou alexandrijské katakomby Kum Aš-Šukáfa.

Při návštěvě Alexandrie rozhodně nemůžete opominout Kleopatřiny lázně, zbořený chrám Ramsese II., kostelík z raného koptského období a další památky. Na náměstí osvobození Majdán at-Tahír najdete jezdeckou sochu Muhammada Alího a mešitu Ibráhíma Terbána pocházející ze 17. století. Palác Ra´s at-Tín byl vybudován jako rezidence egyptských vládců a se svými třemi sty komnatami působí velmi honosně. Bohužel však není veřejnosti přístupný. Další historické poklady spojené s dějinami Alexandrie jsou uloženy v Řeckořímském muzeu, které opatruje na 40 tisíc artefaktů pocházejících z období od založení města až do jeho dobytí Araby v roce 641. Jde převážně o šperky, sarkofágy a keramiku. Období od dávnověku až do novověku mapuje Alexandrijské národní muzeum. Muzeum královských klenotů vystavuje šperky a nejrůznější módní výstřelky egyptských králů, především však toho posledního - krále Farúqa.

V Alexandrii bylo roku 1964 objeveno také unikátní římské divadlo, které v dobách svého vzniku dokázalo pojmout až 800 lidí. Pokud si budete chtít odpočinout od památek, vyrazte na golfové hřiště Alexandria Sporting Club. Až vám vyhládne, vydejte se do některé z vyhlášených restaurací, kde můžete ochutnat místní gurmánskou specialitu – alexandrijské garnáty, grilované na rožni nad dřevěným uhlím.

 

Kontextová reklama.

Golfová hřiště v Egyptě IX. - Alexandria Sporting Club

Golfová hřiště v Egyptě IX. - Alexandria Sporting Club

V blízkosti druhého největšího egyptského města Alexandrie se rozkládá jedno z nejúctyhodnějších golfových hřišť v Egyptě s názvem Alexandria Sporting Club. Bylo vybudováno Brity na konci 19. století a je tak jedním z nejdéle existujících hřišť v této severoafrické zemi.

celý článek

 

Alexandrovo město

Alexandrovo město

Alexandrie je místem, kde se současnost potkává s dlouhou a slavnou historií. Dnes je druhým největším městem Egypta (počet obyvatel se odhaduje kolem 5 milionů) a pravděpodobně nejvýznamnějším přístavem v zemi. Kromě obchodu a průmyslu láká rovněž mnoho turistů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko