Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alexandrovo město

Alexandrie je místem, kde se současnost potkává s dlouhou a slavnou historií. Dnes je druhým největším městem Egypta (počet obyvatel se odhaduje kolem 5 milionů) a pravděpodobně nejvýznamnějším přístavem v zemi. Kromě obchodu a průmyslu láká rovněž mnoho turistů.

Ačkoliv Alexandrie zažila období největší slávy ve starověku, nemá mnoho společného s faraóny, pyramidami apod., jež si obvykle většina lidí spojuje s Egyptem. Zase tak stará totiž není, byla založena „až“ roku 331 př. n. l. na místě původního malého rybářského přístavu Rhakotis. Ovšem jejím zakladatelem nebyl nikdo jiný, než slavný Alexandr Veliký (Makedonský). Brzy se rozrostla a stala se jedním z nejznámějších a největších měst tehdejšího světa. Pak však přišlo několik zemětřesení a význam Alexandrie postupně upadal. Smrtelnou ranou se pro ni stalo obsazení Egypta Araby v roce 641. Ti totiž založili nové hlavní město Fustat, dnes součást Káhiry. A aby toho nebylo málo, při dalším zemětřesení v roce 856 se velká část města potopila pod mořskou hladinu a z Alexandrie zůstala opět jen rybářská vesnice. Nový rozvoj a růst začal až ve druhé polovině 19. století a trvá vlastně do současnosti.

Sám Alexandr Veliký z města odjel několik měsíců po jeho založení, aby se sem už nikdy nevrátil. Alespoň ne jako živý – až po jeho smrti sem bylo dopraveno Alexandrovo tělo. Kde se však sarkofág v současnosti přesně nachází, není známo. Možná se při dalších archeologických výzkumech ve městě ještě objeví, přilákalo by to jistě další turisty… Smutný osud měla rovněž proslulá Alexandrijská knihovna, se svými 700 tisíci svazky největší knihovna starověku. Po několika pohromách, převážně způsobených lidmi, je její bohatství nenávratně ztraceno.

Ještě než definitivně opustíme starověk, řekněme si, že právě v Alexandrii, respektive na ostrově Faros naproti přístavu, stál jeden ze sedmi divů světa, gigantický maják. Jeho stavba byla zahájena asi kolem roku 300 př. n. l. Nejprve byl však poškozen při dobytí Alexandrie Římany, pak se na něm postupně podepsalo několik zemětřesení, až ho přírodní síly nadobro zničily roku 1326. Na jeho místě v roce 1477 vznikla arabská pevnost Quait Bay, částečně postavená ze zbytků majáku. Ta je dnes asi největší turistickou atrakcí města.

Z toho, co bylo řečeno, totiž vyplývá, že starověkých památek se v Alexandrii mnoho nedochovalo, většina staveb je novějšího data. Mezi vyjímky patří poměrně nedávno objevené římské divadlo s 13 mramorovými terasami a 30 metrů vysoký tzv. Pompeiův sloup, z dalších budov zůstaly zpravidla jen ojedinělé kameny, brány apod. Část toho, co archeologové zatím objevili pod zemí a pod hladinou moře, si můžete prohlédnout v Řecko-římském muzeu, uchovávajícím na 40 tisíc exponátů.

Před žárem slunce vás na nějakou dobu ochrání návštěva římských katakomb z 2. stol. n. l., největších svého druhu v Egyptě. Jejich vchod se nachází nedaleko zmíněného Pompeiova sloupu. Působivý komplex vytesaný do skály má tři patra a sahá hluboko do země. Je tady řada hrobů a pohřebních komor, celkem zde našlo místo posledního odpočinku na 300 těl. Spodní patro není přístupné, bylo zaplaveno vodou. I tak se dostanete 35 metrů po zem. Velmi zajímavá je výzdoba, kombinující egyptské, řecké a římské prvky a symboly.

Za návštěvu stojí rovněž zahrady a parky s královským palácem Montaza ve stejnojmenné čtvrti a několik dalších alexandrijských paláců. Sběrači slunečního bronzu dají zřejmě přednost pláži Maamoura, nejznámější ve městě. Stojí tu samozřejmě mnoho hotelů, nabízejících více nebo méně komfortní ubytování. V sezónu se Alexandrie stává oblíbeným cílem turistů a patří mezi nejznámější resorty.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 7 926 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko