Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrámový komplex Karnak v Luxoru

Asi dva a půl kilometru od centra dnešního Luxoru se rozkládá snad největší chrámový komplex v Egyptě – Karnak. Byl hlavním kultovním střediskem boha Amona, a přestože je dnes již v troskách, je stále velkolepý a ohromuje návštěvníky z celého světa.

Komplex chrámů se nachází v oblasti starověkého Vesetu, v jižním Egyptě. Starověcí Egypťané jej označovali jako „Ipet-Isut“, což znamenalo něco jako „Nejlepší místo“. S jeho stavbou se začalo kolem roku 2000 před naším letopočtem a po etapách byl pomalu stavěn více než 1500 let. Na jeho stavbě se podílelo hned několik generací faraonů, proto je výsledná stavba jakýmsi historickým archivem pod širým nebem.  Stavbu ukrývající několik svatyň, stánků, pylonů a obelisků, se podařilo dokončit až za období prvních Ptolemaiovců. Pokud tedy chrám dnes navštívíte, čím hlouběji budete do chrámu vstupovat, tím starší dobu budete objevovat.

chrámový komplex v Karnaku

Během období vlády Nové říše v letech 1550 – 1069 př. n. l. byl Karnak považován za srdce Egypta, posvátné místo s rezidencí faraonů, důležité administrativní centrum i obrovskou bohatou pokladnici, která držela v rukou hospodářství státu. Město však nebylo určeno pro obyčejné obyvatele, do posvátných okrsků směli vstupovat jen kněží a královská družina.

Karnak však není pouze jeden chrám, celý chrámový komplex se skládá ze tří částí. Hlavní část tvoří posvátný okrsek zasvěcený bohu Amonovi, směrem na jih se rozkládá posvátný okrsek Amonovy manželky Muty a směrem na sever se pak nachází okrsek starého thébského místního boha Montua s hlavou sokola.

Hlavní Amonův okrsek se stal pro většinu návštěvníků synonymem pro celý Karnak a to zejména proto, že dokonale předčí všechny ostatní památky v Egyptě. Na komplikovaném půdorysu stojí několik staveb. Při vstupu do chrámu vás uvítají řady soch beranů, které cestu stráží. Na Velkém nádvoří Amonova chrámu je k vidění skutečná přehlídka nejrůznějších starověkých památek. Jde například o svatyni Sethiho I. naproti níž stojí sfinga s tváří Tutanchamona, zajímavý je rovněž chrám Ramesse III. a nejstarší památkou je osamělý sloup stojící uprostřed náměstí. Jde o pozůstatek stánku, který zde nechal postavit núbijský faraon Taharka z 25. dynastie.

chrámový komplex v Karnaku

Po projití obrovského pylonu se ocitnete v prostoru úžasného areálu Velkého hypostylu (sloupové síně). Jeho 134 obrovských sloupů, které nechal postavit Amenhotep III., je 15 až 21 metrů vysokých a mají hlavice ve tvaru lotosu či papyru. Jen pro představu: k tomu, abyste sloup objali, je zapotřebí šesti dospělých osob s rozpaženýma rukama. Původně sloupy podpíraly ohromnou střechu a sloupová síň tak byla uzavřená a ukrývala dokonce i sochy faraonů. Tento hypostyl je známý také z filmu Indiana Jones a při jeho návštěvě budete mít pocit, že vcházíte do síně bohů.

Na dalším rozsáhlém nádvoří je umístěn žulový, 30 metrů vysoký obelisk královny Hatšepsut. Původně zde stávaly obelisky dva, ale jeden se po pádu rozlomil na tři kusy. Jeho pozůstatky dnes můžete vidět nedaleko u posvátného jezírka. Oba obelisky byly vytesány v lomech u Asuánu a po řece pak dopraveny až sem. Kousek odtud byla vystavěna svatyně posvátné bárky, která je obložena červenou žulou a sloužila k uložení Amonovy posvátné bárky, neboli kopie lodi, ve které bohové mohli odplouvat do nebes. Stěny chrámu jsou vyzdobeny četnými historickými výjevy.

chrámový komplex v Karnaku

K zajímavostem Amonova okrsku jistě patří také posvátné jezírko, které hlídá obrovský, asi metr veliký skarabeus. Okolo něj je vydupaná cestička, lidé totiž věří, že když jej třikrát obejdou, splní se jim přání. Zdrojem vody v posvátném jezeře byla spodní voda a kněží ji kdysi používali k rituálnímu mytí. V blízkosti jezírka o rozměrech 200 x 117 metrů se nalézala obydlí kněží, sklady, chlévy nebo také prostory pro přípravu obětí.

chrámový komplex v Karnaku

V areálu budete míjet také slavnostní chrám Tuthmose III. Podle egyptologů napodobuje tento chrám vojenský stan, na který si faraon během svých četných vojenských výprav tak zvykl, že si jej nechal postavit i v kamenné podobě. V chrámu lze dnes rozpoznat portréty křesťanských svatých. Kdysi zde stálo i trojsoší, křesťané ho však bez sebemenší úcty přetesali do tvaru neupraveného kříže.

Když opustíte posvátný Amonův okrsek, můžete se po vedlejší ose vydat do okrsku Amonovy manželky Muty. Najdete zde tzv. nádvoří rituální skrýše, které takto bylo pojmenováno až na počátku 20. století poté, co zde byla objevena podzemní skrýš, která ukrývala asi 900 kamenných soch a sošek. Podle historiků jde údajně o sošky, které byly nadbytečné, a ve své době pro ně kněží nemohli najít žádné uplatnění, proto byly uloženy právě v areálu chrámu. Okrsek bohyně Mut je v dnešní době již téměř rozpadlý, najdete zde pouze zbytky Mutina chrámu a žulové sochy lví bohyně Sachmet. Nejmenším ze tří uzavřených areálů karnackého komplexu je Montuův posvátný okrsek. Zde najdete zbytky chrámu a posvátného jezera tohoto thébského boha války. Jelikož je areál velmi zanedbaný a ve špatném stavu, není veřejnosti z větší části přístupný.

chrámový komplex v Karnaku

V minulosti byl Karnak s Luxorem v jižním směru spojen téměř tříkilometrovou alejí, kterou střežily mohutné sochy beranů. Součástí Karnaku je dnes i muzeum pod otevřeným nebem, kde si můžete prohlédnout sbírku soch nalezených na různých místech komplexu. Ke vstupu do něj je však zapotřebí speciální vstupenka, kterou lze zakoupit ještě před vchodem do Karnackého chrámu.

- jap -

Článek byl zobrazen 32 716 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko