Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koptské město

Podle archeologů se Koptská Káhira rozkládá v místech, kde vzniklo později nové město. Leží na jižním okraji Káhiry, dostatečně daleko od veškerého ruchu a hluku. Bez problémů se sem dopravíte metrem z centra města, vystoupíte ve stanici Mari Girgis. Koptské město dnes ukrývá raně křesťanské i římské památky. Je jakýmsi srdcem egyptského křesťanství.

Turisté si v této oblasti musí dát pozor, aby chodili se zahalenými rameny a dlouhými lakotami, jinak nebudou puštěni do žádného objektu. Nachází se zde několik zajímavých míst i památek, jako třeba synagoga, mešita, koptské muzeum a četné kostely ukryté mezi úzkými uličkami.

Po několik století byl v minulosti Egypt křesťanskou zemí a Káhira se stala jakousi římskou pevností zvanou Babylon. Pevnost byla vybudována v roce 98 př. n. l. císařem Trajánem a dnes z ní zůstaly jen dva polorozpadlé románské bastiony. Při výkopech na pravé straně bastionu byly objeveny zbytky starověkého doku. Dok na levé straně posloužil jako základ pro řecký ortodoxní kostel sv. Jiří (Girgis), který byl vybudován na počest prvního palestinského křesťanského mučedníka, jež byl popraven Římany. Současná kruhová bazilika nacházející se v těchto místech pochází z počátku 20. století. 

Jedním z lákadel Koptského města je koptské muzeum založené v roce 1908, v němž je ukrytá fascinující sbírka řeckých, římských i egyptských předmětů. Sbírka ukrytá v přízemí nového křídla muzea reprezentuje období velkých změn ve světovém kulturním dění. K vidění jsou zde textilie, rukopisy, rané bible a ikony ze 17. a 18. století. Krásné je také staré křídlo muzea, které však muselo být po ničivém zemětřesení v roce 1922 uzavřeno pro veřejnost.

Nad tzv. vodní bránou stojí kostel Panny Marie, který je známý také pod názvem „Zavěšený kostel“. Byl totiž vystavěn nad bastiony římské vodní brány a doslova nad nimi přečnívá. I když nejde o nejstarší kostel v této lokalitě, patří určitě mezi ty nejkrásnější. V jeho interiérech se nachází dekorace ze 13. století a to včetně nádherných nástěnných intarzií z kostí a slonoviny.

Další zajímavou stavbou je kostel sv. Sergeje zvaný také Abú Serga. Stáří tohoto kostela není známé, ale podle historiků byl vystavěn někdy v 5. století. Nedaleko je situován také kostel sv. Barbory pocházející z 11. století, jež sousedí se synagogou Ben Ezra. Ta je považována za nejstarší egyptskou synagogu, byla totiž založena již někdy v 9. století a přestavována ve století dvanáctém. Místo, na němž synagoga stojí je spjato s mnoha legendami. Během vykopávek, které zde probíhaly v 19. století, byla objevena nedotčená synagonální pokladnice, kde bylo uloženo přes 1000 dopisů, dluhopisů, účtů, vlastnických smluv, kontaktů a žádostí. Tyto listiny umožnily archeologům nahlédnout do období středověku a života místních lidí. Všechny nalezené listiny mají nesmírnou hodnotu a dnes jsou uloženy v akademických institucích v zahraničí. Žádný z dokumentů nezůstal v Káhiře.

U hradeb koptského areálu se tyčí mešita Amr Ibn al-Ase, která byla založena kolem roku 640 n. l. arabským generálem, jenž zavedl v Egyptě islámské náboženství. Během staletí však prošla mnoha rekonstrukcemi a úpravami, přesto má v historii Káhiry velký význam.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko