Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koptské město

Podle archeologů se Koptská Káhira rozkládá v místech, kde vzniklo později nové město. Leží na jižním okraji Káhiry, dostatečně daleko od veškerého ruchu a hluku. Bez problémů se sem dopravíte metrem z centra města, vystoupíte ve stanici Mari Girgis. Koptské město dnes ukrývá raně křesťanské i římské památky. Je jakýmsi srdcem egyptského křesťanství.

Turisté si v této oblasti musí dát pozor, aby chodili se zahalenými rameny a dlouhými lakotami, jinak nebudou puštěni do žádného objektu. Nachází se zde několik zajímavých míst i památek, jako třeba synagoga, mešita, koptské muzeum a četné kostely ukryté mezi úzkými uličkami.

Po několik století byl v minulosti Egypt křesťanskou zemí a Káhira se stala jakousi římskou pevností zvanou Babylon. Pevnost byla vybudována v roce 98 př. n. l. císařem Trajánem a dnes z ní zůstaly jen dva polorozpadlé románské bastiony. Při výkopech na pravé straně bastionu byly objeveny zbytky starověkého doku. Dok na levé straně posloužil jako základ pro řecký ortodoxní kostel sv. Jiří (Girgis), který byl vybudován na počest prvního palestinského křesťanského mučedníka, jež byl popraven Římany. Současná kruhová bazilika nacházející se v těchto místech pochází z počátku 20. století. 

Jedním z lákadel Koptského města je koptské muzeum založené v roce 1908, v němž je ukrytá fascinující sbírka řeckých, římských i egyptských předmětů. Sbírka ukrytá v přízemí nového křídla muzea reprezentuje období velkých změn ve světovém kulturním dění. K vidění jsou zde textilie, rukopisy, rané bible a ikony ze 17. a 18. století. Krásné je také staré křídlo muzea, které však muselo být po ničivém zemětřesení v roce 1922 uzavřeno pro veřejnost.

Nad tzv. vodní bránou stojí kostel Panny Marie, který je známý také pod názvem „Zavěšený kostel“. Byl totiž vystavěn nad bastiony římské vodní brány a doslova nad nimi přečnívá. I když nejde o nejstarší kostel v této lokalitě, patří určitě mezi ty nejkrásnější. V jeho interiérech se nachází dekorace ze 13. století a to včetně nádherných nástěnných intarzií z kostí a slonoviny.

Další zajímavou stavbou je kostel sv. Sergeje zvaný také Abú Serga. Stáří tohoto kostela není známé, ale podle historiků byl vystavěn někdy v 5. století. Nedaleko je situován také kostel sv. Barbory pocházející z 11. století, jež sousedí se synagogou Ben Ezra. Ta je považována za nejstarší egyptskou synagogu, byla totiž založena již někdy v 9. století a přestavována ve století dvanáctém. Místo, na němž synagoga stojí je spjato s mnoha legendami. Během vykopávek, které zde probíhaly v 19. století, byla objevena nedotčená synagonální pokladnice, kde bylo uloženo přes 1000 dopisů, dluhopisů, účtů, vlastnických smluv, kontaktů a žádostí. Tyto listiny umožnily archeologům nahlédnout do období středověku a života místních lidí. Všechny nalezené listiny mají nesmírnou hodnotu a dnes jsou uloženy v akademických institucích v zahraničí. Žádný z dokumentů nezůstal v Káhiře.

U hradeb koptského areálu se tyčí mešita Amr Ibn al-Ase, která byla založena kolem roku 640 n. l. arabským generálem, jenž zavedl v Egyptě islámské náboženství. Během staletí však prošla mnoha rekonstrukcemi a úpravami, přesto má v historii Káhiry velký význam.

 

Kontextová reklama.

 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko