Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Heliopolis

Jako Heliopolis je dnes označováno odlehlé severovýchodní předměstí moderní Káhiry, kde se nachází významná archeologická lokalita. Tato čtvrť se pyšní unikátní architekturou a pohodovou, uvolněnou středomořskou atmosférou. Četné maurské kolonády dávají předměstí jakýsi orientální ráz.

Heliopolis se začal budovat na počátku 20. století na popud bohatého belgického průmyslníka barona Edouarda Louise Josepha Empaina. Ten nejdříve v rozlehlé pouštní oblasti severně od Káhiry vybudoval malé satelitní městečko vyzdobené teatrálními maurskými terasami a orientálními vilami. Jednotlivé domy byly od sebe odděleny širokými třídami a alejemi stromů. Původně v minulosti na tomto místě stávalo město Iunu, které patřilo k nejvýznamnějším ve starověkém Egyptě. Z něj se však podařilo dochovat jen jeden stojící obelisk.

V dnešní době už však není Heliopolis jen malým satelitním městečkem, pohltila ho totiž neustále se rozšiřující Káhira. Přesto si však tato část města dokázala uchovat svůj jedinečný šarm a pohodovou atmosféru. Kromě toho disponuje také výraznou společenskou prestiží. Hlavním administrativním centrem se stal palác Uruba, vedle něhož se nachází také sídlo prezidenta Husního Mubaraka. V minulosti palác poskytoval velmi nadstandardní ubytování s luxusními službami. Dnes už se zde ubytovávají jen představitelé cizích států, kteří jsou v Egyptě na návštěvě.

Hlavní dopravní tepnou je bulvár Al-Ahram s tramvajovou tratí uprostřed. Tramvaje projíždějí i kolem novobyzantinské baziliky, v jejíž kryptě je zakladatel Heliopolisu – baron Empain pochován. Asi kilometr od této baziliky se nachází také Empainův obytný dům, který díky reliéfní výzdobě s chrámovými tanečnicemi a bohy připomínal spíše hinduistický chrám. Dnes je ve velmi špatném stavu a není turistům přístupný.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko