Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Citadela - informace o památce

Citadela je jednou z nejnavštěvovanějších káhirských památek, nachází se na skalnaté plošině nad městem a dominuje východní části města. V roce 1176 ji nechal postavit slavný muslimský generál Saladin, zakladatel ajjúbovské dynastie (1171 - 1193). Citadelu nechal vybudovat jako strategické obranné místo z kamenů dovezených z pyramid v Gíze. Jeho synovec však nakonec z této stavby vytvořil královské sídlo, které sloužilo až do doby postavení paláců sultána Násira.

Dnešní podoba Citadely pochází hlavně z období vlády Mohammeda Aliho a svůj vojenský charakter si udržela až do 70. let minulého století. Citadela vojákům z části slouží i dnes jako opěrný bod, proto jsou některé její části uzavřeny pro veřejnost. Uvnitř jejího opevnění se nachází spousta mešit, muzeí a dalších staveb. Dokonce zde vyrostlo i několik moderních barů s rychlým občerstvením.

Jedním z největších lákadel Citadely je jistě nádherný rozhled na město, který její západní terasy poskytují. Při dobré viditelnosti je možné spatřit dokonce i hotel Ramses Hilton umístěný na břehu Nilu, Káhirskou věž v Gezíře nebo siluetu pyramid. Největší dominantou Citadely je však mešita Mohammeda Aliho, která zde vznikla v roce 1839 jako jedna z posledních. Mešita je tak veliká, že patří mezi nejviditelnější stavby v Káhiře a pohled na ní utkví každému v paměti. Je zajímavá také tím, že byla kompletně vystavěna podle tureckých vzorů a v ničem neodpovídá architektuře Egypta. 

Mohammed Ali, byl albánským žoldnéřem, jenž se následně chopil moci a vládl po dobu 43 let. V oblasti Citadely potřeboval pro své stavby více prostoru, proto nechal strhnout většinu původních staveb, které zde stály. Unikla snad jen mešita Mohammeda Al-Násira, která sloužila jako stáje. Její nádvoří je tvořeno arkádami podepřenými sloupy z faraonského a římského období. Minarety jsou zdobeny modrými a zelenými mozaikami, které připomínají starou Persii.

Mohammed Ali je také spojován s nejkrvavějším masakrem v celé historii Káhiry. Dne 1. března roku 1811, při příležitosti oslav svých narozenin, nechal Ali pozvat na oběd 500 vedoucích osobností Mamlúků, kteří byli suverénními vládci Egypta a představovali pro Aliho největší vojenskou hrozbu. Nechal je hodovat a těšit se z jeho velké pohostinnosti. Když po hostině odcházeli úzkou uličkou k dolní bráně, nechal Mohammed zavřít vrata brány a vojákům nařídil palbu. 499 Mamlúků zde tehdy bylo zmasakrováno, jejich hlavy nabodnuté na kůlech následně vystaveny před branami města. Zachránil se pouze jeden, který se hostiny neúčastnil.

V areálu Citadely se nachází také budova bývalého vojenského vězení, které zde zřídili Britové a jež fungovalo až do roku 1940. Palác Harem, který sloužil původně jako rezidence Mohammeda Aliho a jeho rodiny dnes ukrývá Národní vojenské muzeum, kde jsou vystaveny uniformy, obřadní zbraně a další předměty související s vojenskou činností. Zajímavá je rovněž malá mešita paši Sulejmana z roku 1528, která je vůbec první mešitou postavenou v Káhiře po roce 1517. Dalšími dominantami Citadely jsou i dvě půlkruhovité věže Burg al-Haddad (Kovářská věž) a Burg al-Ramla (Písečná věž).

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci

Po Egyptském muzeu a pyramidách v Gíze je Citadela nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Tato výrazná dominanta východní části města stojí na vrcholku hory Mukattam a je to působivá směs různých staveb islámského umění. Uvnitř opevnění se nachází několik mešit, muzeí a dalších staveb.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko