Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bazar Chán al-Chalílí

Bazar Chán al-Chalíli je nejslavnějším bazarem (súkem) v Káhiře a stal se její velkou turistickou atrakcí. Najdeme jej na okraji náměstí al-Husajn, kde sousedí ještě s mnoha dalšími tržišti. Jde o jakousi velkou čtvrť bazarů, které se v minulosti rozdělovaly podle druhů zboží a řemesel, což se dnes již tak přísně nedodržuje. Dnes je možné vedle sebe vidět kořenáře, řezníka i ševce.

Chán al-Chalíli je místem, kde poznáte tu pravou Káhiru, místem překypujícím životem, plné hlučného křiku smlouvajících. Na tomto místě se obchodovalo již ve 14. století. V roce 1384 zde nechal emir al-Chalíli velký třípatrový karavanseráj, aby zde mohli být ubytováni kočovní obchodníci a uskladněno jejich zboží. V 16. století byla tato obytná čtvrť zničena, ale oblast i nadále sloužila k provozování obchodní činnosti. Ze starých časů se z bazaru dochovaly velké kamenné vstupní brány pocházející z období kolem roku 1500.

I když od založení bazaru již uběhlo několik století, rozsah nabídky a druhu zboží se kupodivu příliš nezměnil – tedy kromě obchodování s otroky. Nejdůležitější byl obchod s látkami a kořením. Vůně exotického koření je dnes nejvíce patrná na ulici El-Muizz li-Dín Alláh. Právě tam narazíte na stánky přeplněné hromádkami různých barevných prášků, ale také luštěnin a nejrůznějších semen. O něco dále se pak nachází část, kde naleznete kovotepce vyrábějící měděné podnosy, mísy, kávové konvice a vysoké špičky minaretů. Stejně tak je tomu i na Súku an-nahhásín, kde se stále ještě zhotovují například kupole mešit.

V minulosti byly velmi vzácným zbožím také drahokamy, šperky a hedvábí. Nyní zde obchodníci nabízejí všechno, na co si jen vzpomenete. Bohužel, s rozvojem turistického ruchu zde dnes naleznete i vycpané kožené velbloudy, alabastrové pyramidy v podobě těžítek a další kýčovité suvenýry. Takovéto stánky jsou situovány hlavně ve střední části bazaru, jinak Chán al-Chalíli není v žádném případě bazarem jen pro turisty.

K bazaru v Egyptě neodmyslitelně patří smlouvání, které platí jak pro místní obyvatele, tak i pro zahraniční návštěvníky. Smlouvat se zde prostě musí, patří to k místnímu koloritu. Než s tím ale začnete, ověřte si, kolik vámi vybrané zboží stojí u jiných stánků, abyste měli alespoň nějakou představu o jeho hodnotě. Určete si, kolik jste maximálně ochotní za výrobek dát, pokud majitel zboží nesleví, klidně bez nákupu odejděte.

Bazar je ohraničen mešitou al-Azhar na Majdán Husajn a Husajnovou mešitou s kuželovitým minaretem. Mešita je pro nemuslimské obyvatelstvo uzavřena, ale alespoň slouží jako dobrý orientační bod na tržnici.

Chán al-Chalíli však není jen místem shonu, pokud si chcete odpočinout, navštivte nejstarší a nejslavnější káhirskou kavárnu Fišáví. Můžete si zde dát šálek čaje, kávy nebo vodní dýmku a kochat se pohledem na její atraktivní vybavení. Kavárna je otevřena po 24 hodin, ale ožívat začíná až v nočních hodinách, kdy většina turistů již odešla. Spoustu dalších kaváren naleznete schovaných v arkádách naproti Husajnově mešitě. Skvělý panoramatický výhled pak poskytuje také výšková kavárna hotelu Huseln.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko