Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bazar Chán al-Chalílí

Bazar Chán al-Chalíli je nejslavnějším bazarem (súkem) v Káhiře a stal se její velkou turistickou atrakcí. Najdeme jej na okraji náměstí al-Husajn, kde sousedí ještě s mnoha dalšími tržišti. Jde o jakousi velkou čtvrť bazarů, které se v minulosti rozdělovaly podle druhů zboží a řemesel, což se dnes již tak přísně nedodržuje. Dnes je možné vedle sebe vidět kořenáře, řezníka i ševce.

Chán al-Chalíli je místem, kde poznáte tu pravou Káhiru, místem překypujícím životem, plné hlučného křiku smlouvajících. Na tomto místě se obchodovalo již ve 14. století. V roce 1384 zde nechal emir al-Chalíli velký třípatrový karavanseráj, aby zde mohli být ubytováni kočovní obchodníci a uskladněno jejich zboží. V 16. století byla tato obytná čtvrť zničena, ale oblast i nadále sloužila k provozování obchodní činnosti. Ze starých časů se z bazaru dochovaly velké kamenné vstupní brány pocházející z období kolem roku 1500.

I když od založení bazaru již uběhlo několik století, rozsah nabídky a druhu zboží se kupodivu příliš nezměnil – tedy kromě obchodování s otroky. Nejdůležitější byl obchod s látkami a kořením. Vůně exotického koření je dnes nejvíce patrná na ulici El-Muizz li-Dín Alláh. Právě tam narazíte na stánky přeplněné hromádkami různých barevných prášků, ale také luštěnin a nejrůznějších semen. O něco dále se pak nachází část, kde naleznete kovotepce vyrábějící měděné podnosy, mísy, kávové konvice a vysoké špičky minaretů. Stejně tak je tomu i na Súku an-nahhásín, kde se stále ještě zhotovují například kupole mešit.

V minulosti byly velmi vzácným zbožím také drahokamy, šperky a hedvábí. Nyní zde obchodníci nabízejí všechno, na co si jen vzpomenete. Bohužel, s rozvojem turistického ruchu zde dnes naleznete i vycpané kožené velbloudy, alabastrové pyramidy v podobě těžítek a další kýčovité suvenýry. Takovéto stánky jsou situovány hlavně ve střední části bazaru, jinak Chán al-Chalíli není v žádném případě bazarem jen pro turisty.

K bazaru v Egyptě neodmyslitelně patří smlouvání, které platí jak pro místní obyvatele, tak i pro zahraniční návštěvníky. Smlouvat se zde prostě musí, patří to k místnímu koloritu. Než s tím ale začnete, ověřte si, kolik vámi vybrané zboží stojí u jiných stánků, abyste měli alespoň nějakou představu o jeho hodnotě. Určete si, kolik jste maximálně ochotní za výrobek dát, pokud majitel zboží nesleví, klidně bez nákupu odejděte.

Bazar je ohraničen mešitou al-Azhar na Majdán Husajn a Husajnovou mešitou s kuželovitým minaretem. Mešita je pro nemuslimské obyvatelstvo uzavřena, ale alespoň slouží jako dobrý orientační bod na tržnici.

Chán al-Chalíli však není jen místem shonu, pokud si chcete odpočinout, navštivte nejstarší a nejslavnější káhirskou kavárnu Fišáví. Můžete si zde dát šálek čaje, kávy nebo vodní dýmku a kochat se pohledem na její atraktivní vybavení. Kavárna je otevřena po 24 hodin, ale ožívat začíná až v nočních hodinách, kdy většina turistů již odešla. Spoustu dalších kaváren naleznete schovaných v arkádách naproti Husajnově mešitě. Skvělý panoramatický výhled pak poskytuje také výšková kavárna hotelu Huseln.

 

Kontextová reklama.

 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko