Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci

Po Egyptském muzeu a pyramidách v Gíze je Citadela nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Tato výrazná dominanta východní části města stojí na vrcholku hory Mukattam a je to působivá směs různých staveb islámského umění. Uvnitř opevnění se nachází několik mešit, muzeí a dalších staveb.

Mohutné zdi a věže z kamenů dovezených z pyramid v Gíze nechal stavět slavný muslimský generál Saladin v roce 1176. Po vzoru syrských pevností začal na území Káhiry budovat celou řadu strategických obranných míst, mezi něž patřila i Citadela. Pevnost sloužila dalších 700 let jako symbol egyptské moci. Citadela si tak zachovala až do roku 1970 vojenský charakter.

Pro založení Citadely se podle pověsti snažil Saladin zvolit nejvhodnější místo. Nechal údajně celou Káhiru ohraničit lanem, na němž byly navěšeny kousky čerstvého masa. Maso se na všech místech zkazilo, jen na místě, kde měla stát Citadela, zůstalo maso po několik dní čerstvé. Za vlády Saladina byla Citadela pouze opevněním. Teprve jeho synovec Kámil ji nechal přeměnit na královské sídlo. Největšího rozkvětu dosáhla Citadela na počátku 19. století za vlády Mohammeda Aliho.

Dnešní podoba Citadely pochází především z doby Mohammeda Aliho, který údajně za své vlády uspořádal velkou hostinu pro více než 400 Mamlúků, které nechal cestou zpět povraždit. Zachránil se pouze jeden, který se hostiny neúčastnil. V paláci Manial na ostrově Roda se nachází obraz, který popisuje smyšlený příběh o tom, že se tento člověk zachránil na svém koni skokem přes ochrannou ohradní zeď.

Nejznámější stavbou Citadely je Mešita Mohammeda Aliho, známá pod názvem Alabastrová mešita. Stavba této mešity byla zahájena v roce 1839 a stavěla se celých 18 let podle vzoru velkých mešit v Instanbulu. Byla projektována podle tureckých vzorů a nijak nenavazuje na architektonické tradice Egypta.


Foto: Alabastrová měšita

Zatímco vnější část Mešity působí trochu ponurým dojmem, vnitřní interiéry jsou velkolepé. Když vstoupíte do mešity, na chvíli se zastavte. V samotném středu mešity se podívejte směrem nahoru. Uvidíte nádherné kupole s překrásnou výzdobou. Jedná se vlastně o jednu kupoli a postranní polokopule. Všechny mají v průměru 21 metrů, hlavní z nich dosahuje do výšky 52 metrů. Mešita je přístupná jinověrcům. Před její návštěvou je nutné vyzout si boty a mít takové oblečení, které vám dostatečně zahalí ramena a kolena. Pokud tuto podmínku nesplníte, u vchodu vám bude zapůjčen velký šátek, který dostatečně zahalí odkryté části těla.

Venku na nádvoří mešity jsou k vidění věžní hodiny, které však nikdy nebyly uvedeny do provozu. Egyptu je totiž věnoval francouzský král Ludvík za obelisk, který dnes stojí v Paříži na náměstí Svornosti. Během přepravy došlo však k poškození hodin, a protože nikdy nebyly opraveny, nefungují.

U vstupní brány Policejního muzea jsou dveře vedoucí k celám, které byly používány v době, kdy Citadela sloužila jako vězení. V muzeu se nachází rozsáhlá výstava, která se zabývá významnými atentáty a vraždami v egyptské historii. Z terasy před muzeem je hezký výhled na Káhiru.

Mezi další místa, která stojí za zhlédnutí v areálu Citadely, patří Vojenské muzeum, Zahradní muzeum a Muzeum kočárů. Hlavní část exponátů Národního vojenského muzea tvoří uniformy a obřadní zbraně, ale i některé muzejní síně mají bohatou výzdobu.

Daleko hodnotnější je však malá, ale nádherná mešita paši Sulejmana z roku 1528. Byla úplně první mešitou postavenou v Káhiře po přesunutí vlády z Instanbulu v roce 1517. Její elegantní kopule a polokoule působí impozantním dojmem. Starší strážce mešity často vybízí návštěvníky, aby se posadili a vypili si čaj. Je to velmi příjemný odpočinek. K dalším významným stavbám Citadely patří Kovářská věž a Písečná věž, které střežily průchod mezi Citadelou a skalnatými pahorky za nimi.

Hlavním důvodem k návštěvě citadely bude určitě patřit rozhled z jejích západních teras. Když návštěvníci vystoupají až do nejvyššího bodu citadely, naskytne se jim jedna z nejkrásnějších vyhlídek na světě. Je odtud vidět nádherné panorama plné kupolí a minaretů. V kteroukoli denní hodinu se město koupe ve zlatém světle, z kterého v dáli vystupují obrysy pyramid. Krásu výjevu ještě podtrhuje majestátní Nil vinoucí se městem jako stříbrná stuha.

-ar-

Další články z Egypta:
Gezira je zelená oáza Káhiry
Egyptské muzeum opatruje dědictví faraonů
Sakkára - pohřební město

Článek byl zobrazen 16 212 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko