Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egyptské muzeum

Egyptské muzeum sídlící v hlavním městě Káhiře uchovává přes 120 tisíc nejrůznějších předmětů, z nichž většinu také vystavuje. I když mnoho západních muzeí ukrývá imponující sbírky starověkých egyptských artefaktů, v žádném případě nemohou co do bohatství a vystavených exponátů konkurovat káhirskému Egyptskému muzeu.

Najdete zde exponáty všech velikostí, od drobných filigránových šperků až po obrovské žulové sochy králů. Základy této jedinečné kolekce položil francouzský archeolog Auguste Mariette v roce 1858. Tomu se podařilo nashromáždit první sbírku egyptských artefaktů, které nalezl během svých výzkumů v Edfú, Dendaře, Luxoru, Karnaku a na mnoha dalších místech.

Přestože Egyptské muzeum není příliš velké, ani tak není v lidských silách vidět úplně všechno. V přízemí se nachází chronologicky uspořádané sbírky – za vstupem začínají exponáty ze Staré říše, dále ze Střední i Nové říše a vše je zakončeno řecko-římským obdobím. V prvním poschodí jsou sbírky uspořádány zase tematicky. Muzeum poskytuje návštěvníkům nejkomplexnější výklad o historii starého Egypta a umožňuje lepší pochopení celé jeho kultury.

Pokud si chcete prohlídku muzea opravdu užít, měli byste jej navštívit již při jeho otevření, kolem 9 hodiny ranní. Během poledne je pak doslova přeplněno návštěvníky. Egyptské muzeum můžete navštívit společně s výpravou, kde máte zajištěného průvodce, nebo individuálně v rámci vlastního programu. Prohlídka muzea však může být poměrně náročná, exponátů je zde opravdu mnoho a kromě komnaty s královskými mumiemi není budova klimatizovaná. Sama o sobě je totiž velmi ceněným a starožitným uměleckým dílem.

Musíte počítat s tím, že ne všechny exponáty mají popisky, proto se mnohde nedozvíte, na co vlastně koukáte. Ty ostatní jsou popsány arabsky, francouzsky a anglicky. Je proto dobré si před návštěvou přečíst popis muzea a poté se zaměřit jen na exponáty, které vás zajímají. Skvělým pomocníkem je také mapka muzea.

Jednou z hlavních dominant Egyptského muzea jsou poklady faraona Tutanchamona. Jde hlavně o zlatou pohřební masku a sarkofág, které ohromují návštěvníky ze všech koutů světa. Hravě tak zastíní všechny ostatní exponáty v muzeu, proto je dobré si je nechat až na závěr prohlídky. Dalším velkým lákadlem muzea jsou Expozice královských mumií. Můžete tak pohlédnout do tváře jedenácti nejslavnějších egyptských faraonů jako byl Sethi I., Tuthmos II. nebo Ramess II.

V Egyptském muzeu můžete za příplatek i fotografovat, zakázáno je však používání blesku a zřízenci muzea to velmi bedlivě hlídají. Použít zde můžete dokonce i videokameru, za ni však zaplatíte mnohem více. Jediné co se nesmí fotografovat, jsou královské mumie, fotoaparáty musíte odložit u pokladny před vstupem do komnaty, kde jsou uloženy. Vstupné do muzea činí 20EL.

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal  šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

celý článek

 

Egyptské muzeum opatruje dědictví faraonů

Egyptské muzeum opatruje dědictví faraonů

Prvotní nápad pro založení Egyptského muzea, které by soustředilo nejvýznamnější staroegyptské památky v jednotné sbírce, vznikl už ve 20. letech 19. století. Důvodem bylo zabránit vyvážení vzácných egyptských artefaktů do zahraničí a přilákat do země turisty.

celý článek

 

Egyptské muzeum - po stopách starého Egypta

Egyptské muzeum - po stopách starého Egypta

Miliony návštěvníků Egypta míří každoročně k pyramidám v Gíze či jinde, ke hrobkám v Údolí králů, do Luxoru a Karnaku. Ale pokud jste milovníky starověkého Egypta a zvláště jeho historie, neměli byste si nechat ujít návštěvu Egyptského muzea, kde jsou shromážděny nálezy ze všech výše uvedených, ale i z řady jiných lokalit.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko