Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Islámská Káhira

O hlavním městě Egypta se říká, že je městem tisíců mešit, které je zde možné najít téměř na každém rohu. Toto tvrzení platí zejména pro oblast, která se nazývá Islámská Káhira. Zde totiž kromě mešit najdete ještě další významné a krásné islámské stavby, které rozhodně stojí za to navštívit. Je to oblast s největší koncentrací středověkých islámských památek, které nenajdete nikde jinde na světě. Ne nadarmo byla tato část města zapsána Seznam kulturního dědictví UNESCO. Stavby jsou odrazem doby, kdy byla Káhira nejbohatším hlavním městem světa.

Islámská Káhira je protkána úzkými středověkými uličkami, ve kterých posedávají místní obyvatele u šálku kávy, čaje, nebo pokuřují vodní dýmku. Celou oblastí se pětkrát denně ozývá svolávání muslimů k modlitbě. Ne každá mešita začíná ve stejnou dobu, proto se svolávání přeměnilo téměř ve čtvrthodinový rámus jdoucí z více než 4000 mešit. Muezíni se navíc dokonce předhání v tom, čí svolávání bude hlasitější. Turistům tak z těchto zvyklostí může jít po čase hlava kolem. Existují však určité plány, které by měly postupně sjednotit svolávání pomocí určitého systému.

Islámská Káhira byla založena mnohem dříve než nové evropské čtvrti, které dnes tvoří moderní centrum Káhiry. Původně byla tato oblast opevněná, ale zdi opevnění již dávno zmizely. Přesto na tuto dobu vzpomínají stovky dalších monumentů. Zdejší mešity, které mnohdy dosahují rozlohy až fotbalového stadionu, byly budovány v období od 10. až do 19. století. I přesto, jaké tato čtvrť ukrývá historické bohatství, patří mezi nejchudší části města. Je zde velká hustota osídlení, lidé žijí v původních středověkých čtvrtích bez kanalizace a dostatečných hygienických podmínek. Místo je tak živoucím skanzenem, kde je možné v provozu vidět ještě množství starých strojních zařízení, protože nejsou peníze na nové.

Islámská, nebo také Fátimovská Káhira se rozprostírá na ploše mnoha kilometrů čtverečních, proto je možné ji lépe poznat až za několik dní. Její centrum protíná 2,5 km dlouhá ulice, která je lemována komplexy budov. Při návštěvě nesmíte vynechat rozlehlý bazar Chán al-Chalíli, který je nejslavnějším bazarem (súkem) v Káhiře a stal se její velkou turistickou atrakcí. Leží ve velké čtvrti bazarů, která se v minulosti rozdělovala podle druhů zboží a řemesel, což se dnes již tak přísně nedodržuje. Dnes je možné vedle sebe vidět kořenáře, řezníka i ševce. Chán al-Chalíli je místem, kde poznáte tu pravou Káhiru, místem překypujícím životem, plné hlučného křiku smlouvajících.

V minulosti byly velmi vzácným zbožím také drahokamy, šperky a hedvábí. Nyní zde obchodníci nabízejí všechno, na co si jen vzpomenete. Bohužel, s rozvojem turistického ruchu zde dnes naleznete i vycpané kožené velbloudy, alabastrové pyramidy v podobě těžítek a další kýčovité suvenýry. Takovéto stánky jsou situovány hlavně ve střední části bazaru, jinak Chán al-Chalíli není v žádném případě bazarem jen pro turisty.

Hned v sousedství bazaru se tyčí mešita Al-Azhar, která byla založena v roce 970 n. l. jako místo vzdělanosti a míru. Je jedním z nejdůležitějších center islámské teologie a každý rok sem přicházejí noví studenti Islámu z celého světa. Další zajímavou stavbou je mešita al-Husajn, která je pro nemuslimské obyvatelstvo uzavřena, ale alespoň slouží jako dobrý orientační bod na tržnici. Islámská Káhira je doslova posetá množstvím zajímavých památek, jako jsou tři velké mamlúcké komplexy na Bét el-Kasrín, mešity al-Hákima, Bét el-Suhajmí či Al-Guri. Přitažlivá je rovněž brána Báb al-Zuwéla nebo Trh cáletníků, který dostal svůj název od světlých, do bloků lisovaných vláken, které se zde tradičně prodávaly.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko