Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze, které právem patří mezi 7 divů světa, jsou bezesporu největším turistickým lákadlem celého Egypta. Právě tyto pyramidy jsou ze všech nejzachovalejší a to i přesto, že byly postaveny již v letech 2 700 až 2 560 př. n. l. V době, kdy lidstvo oslavovalo příchod nového milénia v roce 2000, pyramidy vstupovaly již do pátého tisíciletí své existence. Z důvodu ochrany těchto památek a taky bezpečnosti turistů je přísně zakázáno stoupat na pyramidy. Turisté mají možnost se dostat pouze do jejich tajemného nitra, což bude pro mnohé nezapomenutelný zážitek. Pyramidy tak společně se sfingou, která je hlídá, tvoří úžasný komplex starověkých staveb, které stojí za to vidět.

Pokud si myslíte, že pyramidy leží někde daleko uprostřed pouště, tak to se mýlíte. S rozrůstajícím se předměstím Káhiry se pyramidy přiblížily doslova, co by kamenem dohodil a vidět jsou i z centra města. V jejich okolí pobíhá množství prodavačů nejrůznějších cetek a suvenýrů, kteří bývají někdy doslova neodbytní. Celý areál je pod ochranou vojáků, kteří jezdí na velbloudech a jsou vyzbrojeni kalašnikovy. Pokud pyramidy navštívíte k večeru, můžete si připlatit vstup na světelnou show, kterou Egypťané nazývají „světlo a zvuk“.

Jestliže vám nestačí se pyramidami pokochat zvenčí, můžete si zaplatit i vstup dovnitř.  Každý den může do pyramidy vstoupit jen 300 osob, proto pokud máte o vstupenky zájem, budete si muset přivstat. V současné době se dá vstoupit do všech tří hlavních pyramid.

Největší a také nejstarší je Cheopsova (nebo také Chufevova) pyramida, která byla údajně postavena z 2 a půl milionů vápencových kvádrů, z nichž každý váží v průměru 2,3 tuny. Původně dosahovala stavba velikosti 147 metrů, později ji však byl sejmut vrcholový blok a tak je dnes o něco nižší. Návštěvníci mohou po schodech vystoupat do části vnější strany pyramidy, pokračovat dále je však zakázáno. Uvnitř pyramidy je možné vidět prostor zvaný Královnina komora, Velká galerie či Hlavní králova pohřební komora. V této komoře byl nalezen sarkofág, který pravděpodobně patřil samotnému Cheopsovi.

V roce 1954 byla v podlouhlé obdélníkové jámě uvnitř pyramidy objevena na 1224 dílů rozebraná loď. Archeologům se podařilo dát tuto skládačku dohromady a zrekonstruovaná loď z cedrového dřeva je nyní uložena ve speciálním Muzeu sluneční lodi, které se nachází na jižní straně pyramidy. Cheopsova pyramida každého uchvátí svou dokonalostí a mohutností a na mnohé působí tak, že je naplní energií. Návštěvu vnitřku pyramidy by si měli rozmyslet lidé trpící klaustrofobií nebo srdečními potížemi.

V blízkosti Cheopsovy pyramidy se nachází o něco menší Chefrenova (známá také jako Rachefova) pyramida. Od ostatních je rozpoznatelná svou bílou čepičkou z hladkého kamene, která je pozůstatkem po tvrdém leštěném vnějším obložení, kterým byly původně vyzdobeny všechny pyramidy. Jejich obležení však bylo později strhnuto a použito k výstavbě paláců v Káhiře. Také u Chefrenovy pyramidy je možné navštívit interiér, kde se nachází pohřební komora.

Nejmladší a nejmenší pyramidou v Gíze je Menkauerova pyramida, která je asi o čtvrtinu menší než dvě předešlé. Pyramida má na severní straně charakteristickou „jizvu“, kterou ve 12. století vytvořil při pokusu o její rozebrání Saladinův syn Othman ibn Júsef. Po 8 měsících namáhavé práce se však dělníkům nepodařilo nic jiného než vytvořit tuto štěrbinu. Uvnitř pyramidy se rovněž nachází pohřební komora, ve které byl uložen čedičový sarkofág, která však byl při převozu do Anglie potopen i s lodí, která jej převážela. Do pyramidy se také v minulosti dostali vykradači hrobů, proto je na mnoha místech poškozená.

V sousedství velkých pyramid jsou rozmístěny ještě tři malé pyramidy královen, z nichž dvě ale zůstaly nedokončené. Další výraznou dominantou tohoto areálu je mohutná socha Sfingy, která byla vytesána z jednoho kusu kamene a shlíží na Gízu. Socha vyobrazuje záhadné stvoření s tělem lva a lidskou tváří, která byla Araby nazývána „Otec hrůzy“. Archeologové se shodují na tom, že vznikla někdy v období mezi lety 2558 až 2532 př. n. l. Sfinga je nejstarším a skutečně ohromujícím dílem starověkého egyptského sochařství. V roce 1990 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, ale menší opravy na ní byly prováděny už v období 18. dynastie.

Velká sfinga v Gíze

Velká sfinga v Gíze

Sfinga – záhadné stvoření s tělem lva a lidskou tváří, kterou Arabové v minulosti nazývali Abú as-Hol, tedy „Otec hrůzy“. Těžko říct, jestli se jí lidé v dávných dobách opravdu tak báli, každopádně dodnes nepřestala ohromovat svět. Teorií o tom, proč vznikla a koho vlastně představuje, existuje mnoho a možná se nám nikdy nepodaří zjistit, která je pravdivá.

celý článek

 

Pyramidy stále tajemné

Pyramidy stále tajemné

Pyramidy. Snad každý o nich slyšel, každý je viděl alespoň na fotografii nebo ve filmu. Staly se synonymem Egypta. Ačkoliv pyramidy jsou i na jiných místech světa (a jak se poslední dobou ukazuje, na více, než jsme si mysleli), ty egyptské jsou určitě nejznámější.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko