Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Íbn Tulúnova mešita

Nedaleko Citadely se nachází Íbn Tulúnova mešita, která byla postavená v 9. století a je tak nejstarší v celém Egyptě. Její design zaujme jak milovníky architektury, tak i obyčejné návštěvníky. Přitažlivá je zejména svým zvláštním otevřeným minaretem, kam můžete vystoupit a pokochat se pohledem z výšky. 

Ahmed ibn Tulún (Ahmed, syn Tulúna) abbásovský vládce založil v Egyptě nezávislý stát, v němž po tři generace vládla nová minidynastie. Jeho rodina stavěla paláce a nádherné zahrady, ale do dnešních dní se podařilo dochovat pouze tuto Íbn Tulúnovu mešitu. Jde o stavbu, jež byla zasvěcena bohu, na pamětní desce se dnes můžete dočíst, že pro modlitby byla otevřena v roce 879.

Na mešitě je patrný irácký vliv, což dokazuje, jakého původu byl její stavitel. Jako irácký stavební prvek je považován vnější ohrazený areál, který je v Egyptě jinak nevídaný. Tímto areálem, tzv. zijádem, se vstupuje do mešity a právě zde si můžete také zakoupit vstupenku. Stavitelé chtěli tímto ohraničeným prostorem oddělit vnější svět od místa modliteb. V přelidněné Káhiře se jim to však příliš nepodařilo, areál se totiž začal využívat jako bazar. Stánky a obchůdky byly odstraněny teprve v 19. století.

Nádvoří mešity má rozlohu 92 čtverečních metrů a čtvercový půdorys. Na rozdíl od mešit z pozdějších staletí je tato mešita typická svou jednoduchostí. Pro její minaret je typické venkovní schodiště, které jí dodává spirálovitý vzhled. K minaretu je možné se dostat z vnějšího areálu. V současné době je mešita již poměrně málo využívaná a stala se spíše přitažlivou turistickou atrakcí. Akorát při pátečních modlitbách se zde sejde celá bývalá královská čtvrť Káhiry 9. století.

Káhira - Mešita Ibn Tulún

Káhira - Mešita Ibn Tulún

Jedna z nejstarších a největších egyptských mešit byla postavena kolem roku 876 n. l. Starobylá mešita z nepálených cihel se nachází v islámské Káhiře asi půl kilometru západně od Citadely. Nádvoří mešity pojme v čase modliteb téměř celé mužské osazenstvo z širokého okolí. Punc výjimečnosti ji dodává spirálovitý minaret.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko