Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Korálové útesy v Egyptě

Egypt se může pochlubit více než 800 kilometry korálového pobřeží Rudého moře a tak se není čemu divit, že patří mezi nejoblíbenějších světové destinace pro potápění. Rudé moře ukrývá spoustu vyhlášených potápěčských lokalit, které jsou snadno dostupné z přímořských letovisek. Pod vodou je možné obdivovat korály, které jsou pýchou egyptské přírody.

Egypt láká návštěvníky na svou bohatou a tajuplnou historii, jedinečné památky, jako jsou pyramidy v Gíze či chrámy v Luxoru, ale neméně atraktivní jsou také korálové útesy Rudého moře. Ty se táhnou od hranic s Izraelem na severu až k hranici se Súdánem na jihu. Rudé moře je v podstatě trhlina, která se vytvořila v zemské kůře a byla zaplavena vodou. Dnes tato trhlina odděluje Afriku od Asie. 

Korálové útesy v Rudém moři

Hloubka Rudého moře na některých místech dosahuje až 1600 metrů. Mořské útesy tak často prudce klesají do hlubin, jinde zase vystupují z moře a vytvářejí pobřežní mělčiny a korálové ostrovy. Jelikož je zde velká hloubka, tak se sedimenty ze dna moře nikdy nedostanou k hladině, mořská voda tak zůstává průzračně čistá. Egyptské podmořské útesy jsou velkým lákadlem pro nadšené potápěče. Mezi nimi a pobřežím se pak nachází mělké pobřežní útesy, kde má člověk vody maximálně po prsa, což je zase ideální pro šnorchlování.

Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na světě. Vzhledem k tomu, že leží v relativní blízkosti Evropy, patří mezi vůbec nejnavštěvovanější potápěčská místa. Právě Egypt je zemí, kde najdete jedny z nejlepších možností k potápění v celém Rudém moři. Ideální podmínky nabízí jak korálové útesy jižní části poloostrova Sinaj, tak i severní pobřeží Akabského zálivu či hlubiny v jižní části Egypta, k nimž je možné se dostat pouze vícedenními plavbami lodí.

Korálové útesy v Rudém moři

Hlavním stavebním prvkem korálového útesu je korál. Dlouhou dobu se tradovalo, že korál je určitou formou kvetoucí mořské rostliny, ale ve skutečnosti jde o mořského živočicha. Koráli jsou bezobratlí láčkovci, tedy živočichové podobající se sasankám. Mají vápenatou nebo rohovitou schránku a živí se malými mořskými organismy. Koráli žijí v koloniích a vytváří nádherné mnohotvaré formace. Jakmile odumřou, vyroste na nich nová generace a takto se postupně vytvoří celý korálový útes. Korálové útesy jsou miniaturním podpůrným ekosystémem pro více než tisícovku nejrůznějších druhů mořských živočichů. Jejich síla tak spočívá ve schopnosti regenerace a harmonickém soužití s ostatními obyvateli mořských hlubin. Díky klimatickým podmínkám, které v oblasti Rudého moře panují, dochází k bujnému růstu pravých korálů a po celé délce pobřeží se tak vytváří i rozsáhlé bariérové útesy.

Korálové útesy v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro mnoho endemických druhů živočichů. Bylo zjištěno, že více než 400 druhů korálů a 20% druhů rybí populace se nevyskytuje nikde jinde na světě. Rostou zde jak tvrdé druhy korálů, tak i měkcí laločníci podobající se květinám. Zdejší ryby mají nádherné zbarvení a setkáte se zde snad s celou paletou barev. Obrovská hejna se prohánějí zdejšími teplými vodami a často vypadají jako třpytící se jednolitý celek. K typickým obyvatelům Rudého moře patří početné druhy pyskounů, modrozelení ploskozubci, žluté klipky, ryby čeledi Pomacendridae a mnoho dalších. Tyto rybky okousávají povrch korálového útesu a zbavují jej nánosu řas. Drobné pestrobarevné rybky se však často stávají kořistí kaniců, ropušnic, chňapalů či murén. Tato skupinka ryb se pak zase musí mít na pozoru před ještě vyššími predátory, kam spadají barakudy, žraloci, manty i delfíni. V Rudém moři se vyskytují různé druhy žraloků, k těm nejběžnějším patří útesoví žraloci bělocípí a černocípí. Hlubší vody obývají také kladivouni, žraloci tygří i žraloci obrovští, kteří se živí planktonem. Běžně vody Rudého moře brázdí také želvy, zejména karety obrovské. 

Korálové útesy v Rudém moři

Všechny organismy žijící v Rudém moři si vytvořily určité metody obrany a maskování, aby snížily možnost, že se stanou večeří větších a silnějších živočichů. Některým druhům ryb slouží k sebeobraně a odstrašení predátorů například osten či jedovatý toxin. Živočichové, kteří jsou těmito obrannými prostředky vybaveni však mohou být nebezpeční také pro člověka. Většina z obyvatel Rudého moře není agresivních, ale v případě, že se cítí být ohroženi, mohou použít své zbraně a přivodit tak člověku bolestivá a někdy až smrtelná zranění. Takovou rybou je například trnucha vybavená ostrým ostnem na ocasu, který na své nepřátele vystřeluje. Dalšími nebezpečnými živočichy jsou odranec pravý, ostnatý perutýn či ropušnice, kteří se umí skvěle maskovat zavrtáním do písečného dna. Připomínají tak kameny a jdou snadno přehlédnout. Při ohrožení však napřímí silné hřbetní ploutve, které pak snadno probodnou pokožku. Stejně tak i korál může být člověku nebezpečný - například ohnivý korál způsobuje dráždivé popáleniny. Potápěči by tak měli pod vodou dodržovat jedno zásadní pravidlo - ničeho se nedotýkat, pokud nechtějí přijít k úrazu.

Ve druhé polovině minulého století se v Egyptě začal značně rozvíjet turistický ruch, který způsobil příliv potápěčů do většiny nově vznikajících letovisek na pobřeží Rudého moře. Turistická střediska na severu, jako je Hurghada a Sharm el-Sheikh, ale také mnohá další, jsou v současnosti již dobře vybavenými centry potápění, kam každoročně míří tisíce turistů dychtících po objevování krás Rudého moře. Vysoké počty potápěčů však ohrozily prostředí místních útesů i jejich obyvatel. Bylo proto třeba se začít zabývat ochranou korálových útesů nacházejících se v jejich blízkosti. 

Korálové útesy v Rudém moři

Vzniklo několik chráněných mořských areálů i Asociace na ochranu mořského prostředí HEPCA. Ta na hojně navštěvovaných místech zařídila pevná kotviště, aby se eliminovalo ničení korálových útesů kotvením člunů. Jedině tak je možné ochránit a zachovat místa této mimořádné přírodní hodnoty i pro další generace. Přesto jsou nadále útesy Rudého moře denně ohrožovány provozem nákladních lodí a ropných tankerů. Nebezpeční jsou však také bezohlední potápěči s akvalungem (dýchacím přístrojem) i šnorlisté ulamující korály v blízkosti břehů. Z toho důvodu už na mnoha místech zejména u pobřeží zcela zmizela původní krása korálů. 

Nejlepšími místy k potápění v Egyptě jsou pobřežní útesy a ostrovy. Oblíbenými lokalitami jsou Ostrovy (The Islands) u pobřeží Sinaje v blízkosti střediska Dahab a Naama Bay, podmořský park Ras Mohammad u nejjižnějšího výběžku Sinajského poloostrova dostupný nejlépe z letoviska Sharm el-Sheikh či Bratři (The Brothers) ležící pár set kilometrů jižně od pobřeží Sinaje. Hojně navštěvované jsou také útesy v průlivu Tiran nebo Careless Reef. Řada potápěčských základen byla vybudována také jižně od Kesíru (Kusér) a nabízí ideální podmínky pro pozorování nedotčených útesů. Ještě před nedávnem byla tato oblast naprosto nepřístupná, protože se nachází na hranicích vojenského prostoru v blízkosti hranice se Súdánem. Z letoviska Marsa Alam je možné se zase dostat k jedinečnému útesu Abú Dabbab, který je tvořen třemi korálovými stěnami, jež vyrůstají z mořského dna.

Korálové útesy v Rudém moři

Čím více jste na jihu Egypta, tím ubývá turistických zařízení. Kdo se sem však vydá, bude odměněn neopakovatelnými ponory do nedotčených vod Rudého moře. Zajímavým místem je například ostrůvek Zabargad, na němž se nachází opuštěné olivínové doly z 16. století, či malebný Rocky Island, tedy Skalnatý ostrov, na němž žije početná populace rybáků. Poměrně málo potápěčů se odhodlá k tomu, navštívit divoké vody útesu Daidalos. 

Kdo netouží po potápění s kyslíkovým přístrojem, ale podmořský život jej přesto zajímá, může vyzkoušet šnorchlování. S hejny pestrobarevných ryb je totiž možné se setkat i v mělké vodě v blízkosti pobřeží. Stačí tak jen s potápěčskými brýlemi, šnorchlem a ploutvemi prozkoumávat krásy pod hladinou. V turistických centrech, jako je Hurghada, nebo Sharm el-Sheikh můžete vidět podmořský svět aniž byste se namočili. Stačí se zúčastnit výpravy v člunu s proskleným dnem, případně se vyvézt na otevřené moře v ponorce a pozorovat nádherné útesy zblízka. 

- jap -

Další články z Egypta: 
Egypt – oblíbené výlety z pobřeží  
Pyramidy stále tajemné  
Zpívající Memnónovy kolosy  
Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Článek byl zobrazen 28 844 krát.

Kontextová reklama

 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko