Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pyramidy stále tajemné

Pyramidy. Snad každý o nich slyšel, každý je viděl alespoň na fotografii nebo ve filmu. Staly se synonymem Egypta. Ačkoliv pyramidy jsou i na jiných místech světa (a jak se poslední dobou ukazuje, na více, než jsme si mysleli), ty egyptské jsou určitě nejznámější.

V Egyptě je pyramid docela hodně (podle posledních údajů 96), některé jsou poměrně zachovalé, z jiných zůstaly jen ruiny. Nejnavštěvovanější jsou ovšem 3 pyramidy v Gíze, na předměstí Káhiry.

Egyptské pyramidy v Gíze

Největší ze všech je tzv. Velká nebo také Cheopsova či Chufuvova pyramida. Původně byla 146,5 metrů vysoká, dnes je kvůli zubu času a zejména „díky“ lidským aktivitám zhruba o 10 metrů menší. Rovněž tak základna se zmenšila z 230,38 metru na 227,5 metrů, neboť chybí původní obložení z bílého leštěného vápence. Stavbu tvoří na 2,3  milionu kvádrů, z nichž většina váží kolem 2,5 tuny. Kromě vápencových kvádrů jsou však v nitru pyramidy také žulové bloky o hmotnosti 40-70 tun, které byly vyzvednuty až do výšky 70 metrů. Uvnitř stavby jsou dále rozmístěny nepravidelně komory naplněné pískem, sloužící pravděpodobně k rozložení tlaků. Díky tomu je pyramida stabilní i při zemětřesení. Celková hmotnost stavby se odhaduje na více než 6 miliónů tun.

Egyptské pyramidy v Gíze

O Velké pyramidě se všeobecně tvrdí, že je to hrobka faraóna Cheopse (Chufua), který ji nechal postavit v období své vlády v letech 2 551 – 2 528 př. n. l. Ve skutečnosti nic z toho není jisté. Zpochybňováno je nejen stáří pyramid, ale také jejich účel. Nemáme totiž přesvědčivý důkaz, že pyramidy opravdu sloužily jako hrobky, a pokud ano, zda se tak nestalo až dodatečně, stovky nebo dokonce tisíce let po jejich vzniku. Oproti častému laickému přesvědčení tu nikdy nebyly nalezeny žádné mumie (ty pocházejí většinou z pohřebiště v Údolí králů). Tzv. faraónův sarkofág byl objeven prázdný, bez víka a bez známek předchozího porušení, už při prvním průniku do pyramidy (v roce 820 n. l.), proto se spekuluje, zda je opravdu sarkofágem. Někteří vědci na základě geologických a dalších výzkumů tvrdí, že pyramidy v Gíze mohou být staré až 10 tisíc let. To by ovšem znamenalo, že dosavadní teorie o historii lidstva jsou neplatné, a proto se většina klasických egyptologů takovýmto tvrzením brání.

Egyptské pyramidy v Gíze

Podobně je tomu u dalších dvou gízských pyramid. Tzv. Chefrénova (Rachevova) je vysoká 136,6 metru (původně 143,5 m) a na její části se ještě dochovaly pozůstatky původního povrchu. Nejmenší z trojice je s 66,45 metry pyramida zvaná Menkaureova. Kromě těchto tří se v Gíze nachází ještě několik drobnějších „satelitních“ pyramid. V žádné z nich se však po jakýchkoliv ostatcích či tělech zemřelých nenašly ani stopy.

K záhadám patří rovněž složitý systém místností a chodeb uvnitř pyramid i v jejich podzemí. K čemu např. sloužily úzké šachty? Jedni tvrdí, že k větrání nebo astronomickým pozorováním, podle jiných šlo o cesty pro faraónovu duši. Ale proč by potom byly šachty zaslepené, jak ukazují poslední výzkumy? Aby nebylo záhad málo, rozmístění pyramid odpovídá vzhledu souhvězdí Orion na obloze – ale před 10 tisíci lety… A což teprve Sfinga?

Egyptské pyramidy v Gíze

Pokud se budete chtít na pyramidy podívat, nepočítejte s tím, že na to budete mít klid. Míří sem obrovské množství turistů, navíc se vám budou neustále nabízet různí samozvaní průvodci, dohazovači projížděk na velbloudech, prodavači suvenýrů atd. Nenechte se však rušit a vychutnejte si monumentalitu staveb, které už po tisíce let vrhají znepokojivý stín na naše poznatky o vlastní minulosti.

- mh- 

Další články z Egypta: 
Dovolená v Egyptě v době nepokojů
Zpívající Memnónovy kolosy
Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství
 

Článek byl zobrazen 20 150 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko