Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Potápění v Dahabu

Město Dahab leží na severovýchodním pobřeží Sinajského poloostrova. Význam arabského slova „dahab" je zlato. Jedna z teorií říká, že město dostalo svůj název právě proto, že se tu kdysi zlato skutečně těžilo. Jiná verze, kterou předkládá místní obyvatelstvo, říká, že název je odvozen ze zlatavých písků v okolí či barvy oblohy po západu slunce. Původně beduínské město bylo později obsazeno také rybáři a následně se stalo turistickým letoviskem. Nyní počet turistů, zejména potápěčů, několikanásobně převyšuje počet „domorodců“. Místo je rovněž vhodné pro přívržence individuální turistiky. Nachází se zde kempy i levné hotely v oblasti původní beduínské vesnice zvané Masbat. Nechybí ale ani špičkové hotely nacházející se především v části zvané Dahab City.

Vítr v Dahabu je stálý, jen dále od břehu vznikají větší vlny, díky čemuž se ve městě rozvíjí také windsurfing.

Zahrada úhořů / Eel Garden

Lokalita se nachází asi 1,5km od potápěčské základny Lighthouse. K místu je možné se snadno dopravit pronajatými automobily. Ty vás dovezou k pěší cestě vinoucí se podél celého pobřeží. V místě vstupu je 60 m široká korálová platforma, která dosahuje až půl metru pod mořskou hladinu. Lepší proto je vstupovat do vody za přílivu. Ponor do „zahrady“ začíná vstupem s častým silným proudem. Na písčitém dně se vlní spousty písečných úhořů (Gorgasia sillneri). Pozor, jedná se o velice plaché ryby, takže pokud se k nim potápěč přiblíží příliš blízko, všichni úhoři se jako na povel skryjí do svých chodbiček, ve kterých jsou ve stavu klidu zapuštěni do půli těla.

Maják / Lighthouse

Jde o velice oblíbenou lokalitu, ve které se navzdory názvu nenachází žádný maják, ale stejnojmenné potápěčské centrum, jehož majitelé jsou maďarsko-slovenského původu.  Ostatně – potápěčských center zde najdete ohromné množství. Lokalita je skvělá především pro začátečníky a noční potápění.

Modrá díra / Blue Hole

Toto místo bohužel nemá pouze dobrou pověst pro své nezapomenutelné kouzlo. Statisticky se totiž jedná o jedno z nejnebezpečnějších míst k potápění. Díky tomu si ostatně vysloužilo přezdívku „Potápěčský hřbitov“. Pravdou však je, že nebezpečné je především pro ty potápěče, kteří podcení své síly a výbavu. Do lokality by měly bezpochyby vstupovat jen potápěči, kteří stoprocentně zvládají práci s kompenzátorem vztlaku. Ani málo zkušení potápěči si však nemusí návštěvu tohoto místa zcela odepřít. Výborné je rovněž šnorchlování v místních prosluněných lagunách. Místo se nachází 12 km na sever od Dahabu, tedy přibližně 35 minut automobilem.

Korálová propast sama je pak s břehem spojená mostem. Nejhlubší ponor proveden člověkem byl zaznamenán v roce 2000 a to do hloubky 202m, dál se dostal už jen robot. Propast je v hloubce 55m spojená štolou s okolním mořem. Odtud plyne název Modrá díra – z moře do tunelu proniká proud modrého světla. Spousta potápěčů se vydá právě zde, ale je nutné mít na paměti skutečně velký tlak!

The Canyon

Ponor začíná v mělké laguně s písečným dnem. V hloubce asi 14m se dostanete k ústí, které je velké tak akorát pro jednoho potápěče. Vstup je skutečně hodně úzký a rozšiřuje se až po několika metrech klesání. Hloubka sestupu je kolem 50 m. Kaňon není nahoře otevřen, ale ve stropě je tolik děr, že ve dne není téměř vůbec potřeba svítilny. Existují dvě možnosti, jak se dostat z kaňonu. Buďto můžeme plavat směrem ke břehu komínem, ve kterém je asi v hloubce 20 metrů velké množství korálů. Zkušenější potápěči pak mohou plavat směrem k vnějšímu svahu útesu a nahoru se vydat otvorem ve stropě v hloubce asi 33 metrů. Celá lokalita Kaňonu je velice bohatá na mořské živočichy a je tak opravdovým rájem fotografů.

Zahrada murén / Moray Garden

Oblast nacházející se na jih od Dahabu. Je to místo pro všechny úrovně potápěčské zkušenosti, na své si přijdou začátečníci a jistě i zkušení potápěči. Záliv, kde se „zahrada“ nachází, je chráněn před větrem. Zahrada murén je přístupná ze břehu. Vybrat si zde můžeme ze dvou tras, podle zkušeností a fyzických schopností, přičemž obě jsou velice bohaté na podmořský život.

Další lokality dostupné z Dahabu:  Bells, Abu Helal a Little Canyon, Caves, Golden Blocks, Islands, Ras Mamlach, Three Pools

 

Kontextová reklama.

 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.

Korálové útesy v Egyptě

Korálové útesy v Egyptě

Egypt se může pochlubit více než 800 kilometry korálového pobřeží Rudého moře a tak se není čemu divit, že patří mezi nejoblíbenějších světové destinace pro potápění. Rudé moře ukrývá spoustu vyhlášených potápěčských lokalit, které jsou snadno dostupné z přímořských letovisek. Pod vodou je možné obdivovat korály, které jsou pýchou egyptské přírody.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko