Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čtyři zastaveníčka na Nilu

Lodní výpravy proti proudu Nilu jsou pořádány již od samotných počátků masové turistiky a dodnes patří mezi nejpůvabnější způsoby, jak poznat krásy jižní části Egypta. Podívejme se i my ve čtyřech krátkých zastávkách do míst, která se stala svědky výjimečného vzestupu i pádu starého Egypta.

Zastávka první - Luxor (dříve Théby)

Bývalé hlavní město a zároveň nejdůležitější náboženské centrum Horního Egypta. Dodnes je považováno za největší muzeum pod širým nebem na světě. Původní Théby se rozkládaly po obou březích Nilu. Staří egypťané však obývali pouze jejich východní část, jíž se přezdívalo Město živých. A právě sem přijíždějí statisíce návštěvníků obdivovat archeologické skvosty a pozůstatky nádherných chrámových komplexů Luxoru a Karnaku. Západní břeh byl místem posledního odpočinku. Mezi kopci, v údolí králů a královen, můžete i vy prozkoumat nádhernou výzdobu hrobek mocných vládců a panovníků.

Zastávka druhá - Edfu

Edfu, později Řeky přejmenováno na Apollónovo město, bylo druhým největším centrem Staré říše. Jeho patronem se stal ochránce faraona, vševidoucí bůh se sokolí hlavou – Hor. A právě jemu byl zasvěcen i zdejší chrám, který je druhým největším a zároveň nejzachovalejším chrámem v Egyptě. Jeho vnitřek je protkán chodbami, zdobenými reliéfy výjevů z božského života faraonů. Vnější zdi zachycují legendu o životě samotného boha Hora od jeho narození až po triumfální vítězství nad silami temnot. Chrámové nápisy nás také informují o nejrůznějších slavnostech, které se v Edfu každoročně konaly.

Zastávka třetí - Kom Ombo

Příbližně na polovině cesty mezi Edfu a Asuánem se k nebi tyčí majestátní chrám Kom Ombo. Chrám je rozdělen na dvě shodné části, z nichž severní je zasvěcena sokolímu bohu Horovi a jižní krokodýlímu bohu Sobkovi. Oba bohové žili ve vzájemné shodě, což výrazně umocňovalo jejich sílu v každodenním zápase se silami temnot. V době své velké slávy bylo Kom Ombo důležitým obchodním centrem mezi Núbií a Egyptem. V nedalekém Džabal as-Silsila se těžil kámen na stavbu chrámů v celém Egyptě.

Zastávka čtvrtá - Asuán

Poslední zastávkou na naší cestě je nejjižnější město Egypta – Asuán. Světovou proslulost si získal především díky monumentální přehradě, jíž musely ustoupit i chrámy velkých faraonů v Abu Simbelu. Staří Egypťané věřili, že v tajuplné jeskyni nedaleko Asuánu pramení posvátná řeka Nil. A právě vládci jeho pramene, bohu Chnumovi, byl zasvěcen hlavní chrám na ostrově Elefantina, jež tvořil jižní hranici starého města. Ve starověku byl Asuán pověstný rozsáhlými lomy, v nichž se lámala kvalitní žula. Dodnes můžete v jednom z nich nalézt nedokončený obelisk, který nechala zhotovit královna Hatšepsovet. Díky své váze 1168 tun a stal se největším obeliskem starověkého Egypta

Plavby na Nilu jsou obvykle tří až čtyřdenní a můžete je pořídit jako součást poznávacího zájezdu, či je zakoupit v jakémkoliv turistickém letovisku od místní cestovní kanceláře.

Další články z Egypta:
Výletní plavby po Nilu 
Klášter svaté Kateřiny
Plavba po Nilu, netradiční dovolená na vlnách
Egyptská letoviska - Sharm El Sheikh
Egyptská letoviska - Marsa Alam
Egyptská letoviska - El Gouna
Egyptská letoviska - Taba
Egyptská letoviska - Dahab

Článek byl zobrazen 8 018 krát.

Kontextová reklama

 • Turecko od 5000 Kč!

  Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko