Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čtyři zastaveníčka na Nilu

Lodní výpravy proti proudu Nilu jsou pořádány již od samotných počátků masové turistiky a dodnes patří mezi nejpůvabnější způsoby, jak poznat krásy jižní části Egypta. Podívejme se i my ve čtyřech krátkých zastávkách do míst, která se stala svědky výjimečného vzestupu i pádu starého Egypta.

Zastávka první - Luxor (dříve Théby)

Bývalé hlavní město a zároveň nejdůležitější náboženské centrum Horního Egypta. Dodnes je považováno za největší muzeum pod širým nebem na světě. Původní Théby se rozkládaly po obou březích Nilu. Staří egypťané však obývali pouze jejich východní část, jíž se přezdívalo Město živých. A právě sem přijíždějí statisíce návštěvníků obdivovat archeologické skvosty a pozůstatky nádherných chrámových komplexů Luxoru a Karnaku. Západní břeh byl místem posledního odpočinku. Mezi kopci, v údolí králů a královen, můžete i vy prozkoumat nádhernou výzdobu hrobek mocných vládců a panovníků.

Zastávka druhá - Edfu

Edfu, později Řeky přejmenováno na Apollónovo město, bylo druhým největším centrem Staré říše. Jeho patronem se stal ochránce faraona, vševidoucí bůh se sokolí hlavou – Hor. A právě jemu byl zasvěcen i zdejší chrám, který je druhým největším a zároveň nejzachovalejším chrámem v Egyptě. Jeho vnitřek je protkán chodbami, zdobenými reliéfy výjevů z božského života faraonů. Vnější zdi zachycují legendu o životě samotného boha Hora od jeho narození až po triumfální vítězství nad silami temnot. Chrámové nápisy nás také informují o nejrůznějších slavnostech, které se v Edfu každoročně konaly.

Zastávka třetí - Kom Ombo

Příbližně na polovině cesty mezi Edfu a Asuánem se k nebi tyčí majestátní chrám Kom Ombo. Chrám je rozdělen na dvě shodné části, z nichž severní je zasvěcena sokolímu bohu Horovi a jižní krokodýlímu bohu Sobkovi. Oba bohové žili ve vzájemné shodě, což výrazně umocňovalo jejich sílu v každodenním zápase se silami temnot. V době své velké slávy bylo Kom Ombo důležitým obchodním centrem mezi Núbií a Egyptem. V nedalekém Džabal as-Silsila se těžil kámen na stavbu chrámů v celém Egyptě.

Zastávka čtvrtá - Asuán

Poslední zastávkou na naší cestě je nejjižnější město Egypta – Asuán. Světovou proslulost si získal především díky monumentální přehradě, jíž musely ustoupit i chrámy velkých faraonů v Abu Simbelu. Staří Egypťané věřili, že v tajuplné jeskyni nedaleko Asuánu pramení posvátná řeka Nil. A právě vládci jeho pramene, bohu Chnumovi, byl zasvěcen hlavní chrám na ostrově Elefantina, jež tvořil jižní hranici starého města. Ve starověku byl Asuán pověstný rozsáhlými lomy, v nichž se lámala kvalitní žula. Dodnes můžete v jednom z nich nalézt nedokončený obelisk, který nechala zhotovit královna Hatšepsovet. Díky své váze 1168 tun a stal se největším obeliskem starověkého Egypta

Plavby na Nilu jsou obvykle tří až čtyřdenní a můžete je pořídit jako součást poznávacího zájezdu, či je zakoupit v jakémkoliv turistickém letovisku od místní cestovní kanceláře.

Další články z Egypta:
Výletní plavby po Nilu 
Klášter svaté Kateřiny
Plavba po Nilu, netradiční dovolená na vlnách
Egyptská letoviska - Sharm El Sheikh
Egyptská letoviska - Marsa Alam
Egyptská letoviska - El Gouna
Egyptská letoviska - Taba
Egyptská letoviska - Dahab

Článek byl zobrazen 7 792 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko