Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Káhira - informace o městě

Káhira je nejen hlavním městem Egypta, ale také kulturním centrem arabského světa a se svými 14 miliony obyvatel také nejlidnatějším městem celého afrického kontinentu. Na rozloze 450 kilometrů čtverečních se zde soustřeďuje kultura a politika dnešní Arábie. Káhira má však dvě tváře – na jedné straně je hlučná, uspěchaná, prašná a plná chaosu a bídy a na straně druhé plná drahých butiků, luxusních hotelů a novostaveb, které připomínají americké město. Ať tak či onak, dnešní Káhira přitahuje davy turistů z celého světa.

Mezi nejnavštěvovanější místa Káhiry jistě patří Egyptské muzeum nacházející se na náměstí Majdán at Tahír, které uchovává přes 120 tisíc nejrůznějších předmětů, z nichž většinu také vystavuje. Najdete zde exponáty všech velikostí, od drobných filigránových šperků až po obrovské žulové sochy králů. Jsou zde uchovány mumie slavných králů, poklad z Tutanchamónova hrobu a sochy egyptských králů v životní velikosti. Dále je zde uložena známá zlatá maska vážící přes 225kg, sarkofágy, papyry s náboženskými texty, staroegyptské malby a mnoho dalšího. Základy této jedinečné kolekce položil francouzský archeolog Auguste Mariette v roce 1858. Tomu se podařilo nashromáždit první sbírku egyptských artefaktů, které nalezl během svých výzkumů v Edfú, Dendaře, Luxoru, Karnaku a na mnoha dalších místech. Egyptské muzeum je velice rozsáhlé a není v lidských silách vidět za jednu návštěvu vše, co nabízí.

Zajímavá je také káhirská Citadela, která je jednou z nejnavštěvovanějších káhirských památek. Nachází se na skalnaté plošině nad městem a dominuje východní části Káhiry. Uvnitř jejího opevnění se nachází spousta mešit, muzeí a dalších staveb. Jedním z největších lákadel Citadely je jistě nádherný rozhled na město, který její západní terasy poskytují. Největší dominantou Citadely je však mešita Mohammeda Aliho, která zde vznikla v roce 1839 jako jedna z posledních. Mešita je tak veliká, že patří mezi nejviditelnější stavby v Káhiře a pohled na ní utkví každému v paměti. Je zajímavá také tím, že byla kompletně vystavěna podle tureckých vzorů a v ničem neodpovídá architektuře Egypta.

V Káhiře se také nachází nejstarší islámská univerzita Al-Azhar s moderním vzhledem. Již od pradávna byla univerzita centrem islámské učenosti a dodnes si uchovává pověst nejdůležitějšího střediska zabývajícího se studiem a výkladem islámu. Najdeme ji hned vedle stejnojmenné mešity.

Nádherný výhled až k pyramidám nám nabízí Káhirská věž. Nahoře můžeme navštívit dokonce otáčivou restauraci s vyhlídkovou terasou. V Káhiře najdeme také nejstarší arabské sídliště nazývané Fustát, jenž bylo také původní obchodní metropolí. Stojí zde nádherná mešita Amr Ibn al-Áse, která byla vystavěna již roku 641 a za níž se nachází staré káhirské hrnčířské dílny. V Muchtárově muzeu se můžete pokochat díly nejslavnějšího egyptského sochaře Mahmúda Muchtára.

Za návštěvu stojí jistě také káhirské Mauzoleum sultána Kalá´úna, které je snad nejhonosnější a nejbohatší stavbou celé Káhiry Jestliže vás zajímá výroba stanů nebo plachet, určitě si nenechejte ujít ulici Mu´izz Lidínilláh, kde se jejich výrobci shromažďují. Mauzoleum sultána al-Ghúrího poznáte díky jeho charakteristického, 65 metrů vysokého minaretu, který obklopuje 5 malých kupolí. Vnitřní vybavení islámských staveb nám přibližují exponáty vystavené v Muzeu islámské kultury. Můžete zde vidět přes 80 tisíc předmětů z Egypta, Persie a Turecka.

Koptská Káhira patří mezi nejstarší části Káhiry, ukrývá raně křesťanské i římské památky a je jakýmsi srdcem egyptského křesťanství. Ukrývá mnoho křesťanských památek, zejména kostelů, z nichž nejstarší je kostel sv. Sergeje. V Káhiře a jejím okolí je mnoho dalších zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu, proto si pro prohlídku města vyhraďte alespoň několik dní. Určitě nebudete zklamaní! Nedaleko se navíc tyčí mohutné pyramidy v Gíze, které právem patří mezi 7 divů světa a jsou bezesporu největším turistickým lákadlem celého Egypta.

Pyramidy stále tajemné

Pyramidy stále tajemné

Pyramidy. Snad každý o nich slyšel, každý je viděl alespoň na fotografii nebo ve filmu. Staly se synonymem Egypta. Ačkoliv pyramidy jsou i na jiných místech světa (a jak se poslední dobou ukazuje, na více, než jsme si mysleli), ty egyptské jsou určitě nejznámější.

celý článek

 

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství

Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal  šílenství

Objevení Tutanchamovovy hrobky v Egyptě patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům všech dob. Co vlastně Howard Carter v roce 1922 v Údolí králů objevil? A co v hrobce uvidíte dnes?

celý článek

 

Sakkára, pohřební město

Sakkára, pohřební město

Sakkára je nejstarší a nejrozsáhlejší faraónské pohřebiště, které se rozkládá na západním břehu Nilu na okraji Libyjské pouště necelých 30 km od Káhiry. Dnes je nejbohatším místem vykopávek v Egyptě. Této archeologicky bohaté lokalitě dominuje stupňovitá Džoserova pyramida, která byla vůbec první egyptskou pyramidou.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko