Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Íbn Tulúnova mešita

Nedaleko Citadely se nachází Íbn Tulúnova mešita, která byla postavená v 9. století a je tak nejstarší v celém Egyptě. Její design zaujme jak milovníky architektury, tak i obyčejné návštěvníky. Přitažlivá je zejména svým zvláštním otevřeným minaretem, kam můžete vystoupit a pokochat se pohledem z výšky. 

Ahmed ibn Tulún (Ahmed, syn Tulúna) abbásovský vládce založil v Egyptě nezávislý stát, v němž po tři generace vládla nová minidynastie. Jeho rodina stavěla paláce a nádherné zahrady, ale do dnešních dní se podařilo dochovat pouze tuto Íbn Tulúnovu mešitu. Jde o stavbu, jež byla zasvěcena bohu, na pamětní desce se dnes můžete dočíst, že pro modlitby byla otevřena v roce 879.

Na mešitě je patrný irácký vliv, což dokazuje, jakého původu byl její stavitel. Jako irácký stavební prvek je považován vnější ohrazený areál, který je v Egyptě jinak nevídaný. Tímto areálem, tzv. zijádem, se vstupuje do mešity a právě zde si můžete také zakoupit vstupenku. Stavitelé chtěli tímto ohraničeným prostorem oddělit vnější svět od místa modliteb. V přelidněné Káhiře se jim to však příliš nepodařilo, areál se totiž začal využívat jako bazar. Stánky a obchůdky byly odstraněny teprve v 19. století.

Nádvoří mešity má rozlohu 92 čtverečních metrů a čtvercový půdorys. Na rozdíl od mešit z pozdějších staletí je tato mešita typická svou jednoduchostí. Pro její minaret je typické venkovní schodiště, které jí dodává spirálovitý vzhled. K minaretu je možné se dostat z vnějšího areálu. V současné době je mešita již poměrně málo využívaná a stala se spíše přitažlivou turistickou atrakcí. Akorát při pátečních modlitbách se zde sejde celá bývalá královská čtvrť Káhiry 9. století.

Káhira - Mešita Ibn Tulún

Káhira - Mešita Ibn Tulún

Jedna z nejstarších a největších egyptských mešit byla postavena kolem roku 876 n. l. Starobylá mešita z nepálených cihel se nachází v islámské Káhiře asi půl kilometru západně od Citadely. Nádvoří mešity pojme v čase modliteb téměř celé mužské osazenstvo z širokého okolí. Punc výjimečnosti ji dodává spirálovitý minaret.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko