Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bazar Chán al-Chalílí

Bazar Chán al-Chalíli je nejslavnějším bazarem (súkem) v Káhiře a stal se její velkou turistickou atrakcí. Najdeme jej na okraji náměstí al-Husajn, kde sousedí ještě s mnoha dalšími tržišti. Jde o jakousi velkou čtvrť bazarů, které se v minulosti rozdělovaly podle druhů zboží a řemesel, což se dnes již tak přísně nedodržuje. Dnes je možné vedle sebe vidět kořenáře, řezníka i ševce.

Chán al-Chalíli je místem, kde poznáte tu pravou Káhiru, místem překypujícím životem, plné hlučného křiku smlouvajících. Na tomto místě se obchodovalo již ve 14. století. V roce 1384 zde nechal emir al-Chalíli velký třípatrový karavanseráj, aby zde mohli být ubytováni kočovní obchodníci a uskladněno jejich zboží. V 16. století byla tato obytná čtvrť zničena, ale oblast i nadále sloužila k provozování obchodní činnosti. Ze starých časů se z bazaru dochovaly velké kamenné vstupní brány pocházející z období kolem roku 1500.

I když od založení bazaru již uběhlo několik století, rozsah nabídky a druhu zboží se kupodivu příliš nezměnil – tedy kromě obchodování s otroky. Nejdůležitější byl obchod s látkami a kořením. Vůně exotického koření je dnes nejvíce patrná na ulici El-Muizz li-Dín Alláh. Právě tam narazíte na stánky přeplněné hromádkami různých barevných prášků, ale také luštěnin a nejrůznějších semen. O něco dále se pak nachází část, kde naleznete kovotepce vyrábějící měděné podnosy, mísy, kávové konvice a vysoké špičky minaretů. Stejně tak je tomu i na Súku an-nahhásín, kde se stále ještě zhotovují například kupole mešit.

V minulosti byly velmi vzácným zbožím také drahokamy, šperky a hedvábí. Nyní zde obchodníci nabízejí všechno, na co si jen vzpomenete. Bohužel, s rozvojem turistického ruchu zde dnes naleznete i vycpané kožené velbloudy, alabastrové pyramidy v podobě těžítek a další kýčovité suvenýry. Takovéto stánky jsou situovány hlavně ve střední části bazaru, jinak Chán al-Chalíli není v žádném případě bazarem jen pro turisty.

K bazaru v Egyptě neodmyslitelně patří smlouvání, které platí jak pro místní obyvatele, tak i pro zahraniční návštěvníky. Smlouvat se zde prostě musí, patří to k místnímu koloritu. Než s tím ale začnete, ověřte si, kolik vámi vybrané zboží stojí u jiných stánků, abyste měli alespoň nějakou představu o jeho hodnotě. Určete si, kolik jste maximálně ochotní za výrobek dát, pokud majitel zboží nesleví, klidně bez nákupu odejděte.

Bazar je ohraničen mešitou al-Azhar na Majdán Husajn a Husajnovou mešitou s kuželovitým minaretem. Mešita je pro nemuslimské obyvatelstvo uzavřena, ale alespoň slouží jako dobrý orientační bod na tržnici.

Chán al-Chalíli však není jen místem shonu, pokud si chcete odpočinout, navštivte nejstarší a nejslavnější káhirskou kavárnu Fišáví. Můžete si zde dát šálek čaje, kávy nebo vodní dýmku a kochat se pohledem na její atraktivní vybavení. Kavárna je otevřena po 24 hodin, ale ožívat začíná až v nočních hodinách, kdy většina turistů již odešla. Spoustu dalších kaváren naleznete schovaných v arkádách naproti Husajnově mešitě. Skvělý panoramatický výhled pak poskytuje také výšková kavárna hotelu Huseln.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko