Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Citadela - informace o památce

Citadela je jednou z nejnavštěvovanějších káhirských památek, nachází se na skalnaté plošině nad městem a dominuje východní části města. V roce 1176 ji nechal postavit slavný muslimský generál Saladin, zakladatel ajjúbovské dynastie (1171 - 1193). Citadelu nechal vybudovat jako strategické obranné místo z kamenů dovezených z pyramid v Gíze. Jeho synovec však nakonec z této stavby vytvořil královské sídlo, které sloužilo až do doby postavení paláců sultána Násira.

Dnešní podoba Citadely pochází hlavně z období vlády Mohammeda Aliho a svůj vojenský charakter si udržela až do 70. let minulého století. Citadela vojákům z části slouží i dnes jako opěrný bod, proto jsou některé její části uzavřeny pro veřejnost. Uvnitř jejího opevnění se nachází spousta mešit, muzeí a dalších staveb. Dokonce zde vyrostlo i několik moderních barů s rychlým občerstvením.

Jedním z největších lákadel Citadely je jistě nádherný rozhled na město, který její západní terasy poskytují. Při dobré viditelnosti je možné spatřit dokonce i hotel Ramses Hilton umístěný na břehu Nilu, Káhirskou věž v Gezíře nebo siluetu pyramid. Největší dominantou Citadely je však mešita Mohammeda Aliho, která zde vznikla v roce 1839 jako jedna z posledních. Mešita je tak veliká, že patří mezi nejviditelnější stavby v Káhiře a pohled na ní utkví každému v paměti. Je zajímavá také tím, že byla kompletně vystavěna podle tureckých vzorů a v ničem neodpovídá architektuře Egypta. 

Mohammed Ali, byl albánským žoldnéřem, jenž se následně chopil moci a vládl po dobu 43 let. V oblasti Citadely potřeboval pro své stavby více prostoru, proto nechal strhnout většinu původních staveb, které zde stály. Unikla snad jen mešita Mohammeda Al-Násira, která sloužila jako stáje. Její nádvoří je tvořeno arkádami podepřenými sloupy z faraonského a římského období. Minarety jsou zdobeny modrými a zelenými mozaikami, které připomínají starou Persii.

Mohammed Ali je také spojován s nejkrvavějším masakrem v celé historii Káhiry. Dne 1. března roku 1811, při příležitosti oslav svých narozenin, nechal Ali pozvat na oběd 500 vedoucích osobností Mamlúků, kteří byli suverénními vládci Egypta a představovali pro Aliho největší vojenskou hrozbu. Nechal je hodovat a těšit se z jeho velké pohostinnosti. Když po hostině odcházeli úzkou uličkou k dolní bráně, nechal Mohammed zavřít vrata brány a vojákům nařídil palbu. 499 Mamlúků zde tehdy bylo zmasakrováno, jejich hlavy nabodnuté na kůlech následně vystaveny před branami města. Zachránil se pouze jeden, který se hostiny neúčastnil.

V areálu Citadely se nachází také budova bývalého vojenského vězení, které zde zřídili Britové a jež fungovalo až do roku 1940. Palác Harem, který sloužil původně jako rezidence Mohammeda Aliho a jeho rodiny dnes ukrývá Národní vojenské muzeum, kde jsou vystaveny uniformy, obřadní zbraně a další předměty související s vojenskou činností. Zajímavá je rovněž malá mešita paši Sulejmana z roku 1528, která je vůbec první mešitou postavenou v Káhiře po roce 1517. Dalšími dominantami Citadely jsou i dvě půlkruhovité věže Burg al-Haddad (Kovářská věž) a Burg al-Ramla (Písečná věž).

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci

Po Egyptském muzeu a pyramidách v Gíze je Citadela nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Tato výrazná dominanta východní části města stojí na vrcholku hory Mukattam a je to působivá směs různých staveb islámského umění. Uvnitř opevnění se nachází několik mešit, muzeí a dalších staveb.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko