Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Memfis - informace o městě

Nedaleko Káhiry se nad vesnicí Mit Rahina rozkládají pozůstatky starodávného města Memfis, které bylo již 4000 let před založením dnešní metropole hlavním městem Egypta. Šlo rovněž o jedno z největších měst celého starověkého světa. Do dnešních dní se z něj dochovaly jen nepatrné pozůstatky, které jsou k vidění v muzeu pod širým nebem.

Memfis (někdy také Memphis) leží 25 km od Káhiry, proto se stává oblíbeným místem výletů z hlavního města. Pozůstatky města jsou obklopeny palmovým hájem. Nenajdete tady moc památek, protože velká část města, stejně tak jako pyramidy v Gíze, padla za oběť vykradačům hrobů a zlodějům stavebního materiálu. Památky, které se však podařilo dochovat, jsou velice cenné, a proto Memfis rozhodně stojí za návštěvu.

Bývalé hlavní město Egypta bylo založeno faraonem Menim okolo roku 3000 před Kristem, nedlouho po sjednocení Horního a Dolního Egypta. Název města byl odvozen od slov Men-efier, tedy "Dokonalost je věčná". Poté, co se v období Nové říše staly hlavním městem Théby, zůstal Memfis důležitým správním a náboženským centrem. Když v roce 641 našeho letopočtu dobyly Egypt armády generála Arab el-Ása, bylo již město na počátku úpadku. První dobyvatelé i jejich následovníci využívali starověký Memfis jako kamenolom a odváželi z něj materiál na výstavbu nového hlavního města – dnešní Káhiry. Původní nádherné stavby tak byly kámen po kameni rozebrány.

Každoročně byly pozůstatky města pohřbívány dalšími a dalšími nánosy bahna, které přinášel Nil po záplavách. Zkázu města pak dovršili křesťané a Arabové. Z Memfidy se nakonec stala jen nerovná plošina tvořená naplaveninami, na níž rostly palmy a vznikaly další vesnice. Právě přítomnost těchto vesnic a také vysoká hladina podzemních vod, za níž mohla výstavba asuánské přehrady na Nilu, způsobily, že v těchto místech nikdy nemohly probíhat žádné archeologické vykopávky. Teprve po několika desetiletích kopáči během hloubení drenážního příkopu kolem nového domu narazili na masivní kámen. Šlo o stavební blok nebo fragment ze starověké sochy. Bylo zjištěno, že město tvořilo několik chrámů. Nejvýznamnější byl s největší pravděpodobností chrám Hur-ka-Ptah (Chrám tvořivé síly Ptaha) situovaný v centru.

Dnes už se můžeme jen dohadovat, kolik cenných památek se v minulosti z Memfisu ztratilo, bylo rozkradeno nebo zničeno. Některé z dochovaných Memfiských nálezů jsou dnes uloženy v místním malém muzeu. Návštěvníci mohou obdivovat zbytky sfingy z alabastru, která kdysi střežila jeden z místních chrámů. Ten však zmizel v nenávratnu. Jde o největší alabastrovou sochu sfingy, jaká kdy byla nalezena. Váží úctyhodných 80 tun! Dalšími památkami uloženými v muzeu jsou stéla pocházející z dob vlády faraona Apriese z 26. dynastie, kamenné bloky z doby Ramesse II. a podivná ponurá stavba, na jejímž nádvoří stojí v písku obří kamenná socha. Jen tak málo se podařilo dochovat ze slavného Memfisu – prvního hlavního města sjednoceného Egypta.

Tou nejcennější památkou, která byla na místě starodávného Memfisu objevena, je kolosální socha Ramesse II. K jejímu objevení došlo v roce 1820 a okamžitě zastínila všechny ostatní exponáty, které byly v těchto místech kdy nalezeny. Torzo obrovské sochy egyptského krále, která by stojící dosahovala výšky pětipatrového domu, je položeno na zádech a vystaveno rovněž v místním muzeu. Socha Ramesse, kterému chybí paže levé ruky, nebyla již nikdy postavena. Pavilon, v němž je socha umístěna, byl vybudován kolem ní tak, aby zůstalo ještě dostatek místa pro diváky.

V zahradě muzea je umístěno několik soch Ramesse II., krále, který se vyžíval ve stavbě svých soch v nadživotní velikosti. Byly nalezeny na celém území Egypta. Vzhledem k tomu, že vykopávky v Memfisu stále pokračují, daří se o tomto zmizelém městě získávat stále více nových informací.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko