Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egyptská letoviska - Dahab

Městečko Dahab situované na jihovýchodním pobřeží Sinajského poloostrova patří k egyptským lokalitám, které se těší velkému zájmu ze strany zahraničních turistů. Pobřeží Akabského zálivu, ve kterém se Dahab rozkládá, totiž skýtá výborné podmínky k potápění a právě v okolí letoviska se nachází několik světoznámých potápěčských lokalit.

Název městečka Dahab znamená v překladu „zlato“. Některé prameny uvádějí, že je toto pojmenování odvozeno od faktu, že se tento drahý žlutý kov v okolí Dahabu skutečně v minulosti těžil. Místní to popírají a tvrdí, že název lokality vychvaluje barvu místních pláží, které jsou údajně nejkrásnější na světě. Než byla započata výstavba hotelových komplexů, byl Dahab pouhou beduínskou vesničkou, v jejíchž ulicích lemovaných hliněnými domky se proháněla stáda koz a velbloudů. Postupem času se však začal těšit stále větší oblibě, dnes sem již každoročně zavítají tisíce jak domácích tak i zahraničních turistů. Přesto si Dahab stále uchovává svůj tradiční ráz a typicky arabský kolorit.

Zdejší mělký písčitý záliv je lemovaný množstvím datlových palem, které v takovém počtu nenajdete v žádném jiném letovisku na pobřeží Rudého moře. Nádech romantiky pak Dahabu dodává ještě kulisa nedalekého červenohnědého pohoří. Lidé sem přijíždějí nejen lenošit, ale také si užívat řady vodních a plážových sportů, které letovisko nabízí. Vyzkoušet můžete například potápění, vodní lyžování, paragliding, mořský rybolov a další. Dahab je rovněž proslulý svými výbornými podmínkami pro provozování windsurfingu.

Milovníci šnorchlování a potápění si zde opravdu přijdou na své, Dahab je totiž jednou z nejoblíbenějších potápěčských lokalit v Egyptě. Zdejší břehy jsou z větší části lemované korálovými útesy, které pod vodou vytvářejí stěny, homole, podmořské zahrady, labyrinty a malé jeskyně. Viditelnost pod hladinou bývá celoročně od 20 do 30 metrů, teplota vody v létě dosahuje 27-28°C a v zimě příjemných 21°C. Jestliže patříte k lidem, kteří potápění ještě nikdy nezkusili, ale toužíte po tom, tak právě v Dahabu máte skvělou možnost začít. Můžete se přihlásit do některého z mnoha potápěčských kurzů. České zájemce o potápění jistě potěší potápěčská základna Planet Divers, která má české instruktory. Samozřejmě se můžete věnovat také rekreačnímu šnorchlování, pro které žádný speciální kurz nepotřebujete. Jestliže jste si nepřibalili ploutve, šnorchl ani brýle, můžete si toto vybavení koupit, nebo zapůjčit v kterémkoliv potápěčském centru.

Vzhledem k velkému počtu návštěvníků, kteří se rok co rok vydávají obdivovat korály u dahabského pobřeží, jsou již mnohé z nich poničené. Pokud byste chtěli vidět pestřejší a zachovalejší podmořský život, musíte se vydat hlouběji do moře. V okolí letoviska se nachází vyhlášená místa jako Canyon, Blue Hole či Islands, který je asi nejnádhernějším místem, co se týče korálů. Tuto podmořskou záhradu a korálové labyrinty obývá hejno mladých barakud. Vydat se můžete také na nepopsatelně krásné a dosud neponičené útesy Ras Abu Gallum či Gabr el Bint, což pro vás bude jistě nezapomenutelný zážitek. Mezi oblíbená místa patří chráněný Majákový útes, The Bells nebo lokalita Ras Mamlach.

Samotné městečko Dahab je velmi malebné, s množstvím obchůdků, restaurací a možností posezení přímo u moře. Posedět v kruhu přátel je možné také v plážové restauraci, kde si kromě skvělého jídla užijete kouzelné večery u vodní dýmky a romantické hudby. Letovisko je rozděleno na dvě hlavní části – novou Dahab City posetou nejluxusnějšími hotely, které splní očekávání i těch nejnáročnějších turistů a na pobřežní Asálu, která vyrostla z původní beduínské vesnice. Zde můžete stále narazit na stáda koz a zahalené beduínské ženy. V Dahab City najdete všechny potřebné instituce, jako je banka, směnárna, pošta a všelijaké úřady. Pokud holdujete nočnímu životu, přijdete si v této čtvrti jistě na své. Asála se dále dělí na turistickou čtvrť Masbat s kempy, hotýlky a restauracemi a honosnější Mashrabu plnou hotelových komplexů. V Masbatu máte taktéž po ruce směnárnu, poštu, množství obchodů se suvenýry, oděvy či potravinami. Jsou zde také restaurace různých stylů a kvalit, cestovní kanceláře, internetové kavárny a řada dalších věcí, které turista potřebuje.

S ubytováním v Dahabu nebývá problém. Kvalitní a levné ubytování zde najdou i lidé, kteří do Egypta cestují sami bez cestovní kanceláře. K dispozici jsou všechny cenové kategorie, od luxusních hotelů až po mládežnické ubytovny. Obecně lze říct, že ubytování v tomto letovisku je cenově velmi přijatelné.

Dahab je také výborným místem, odkud se dá vypravit na zajímavé výlety. Oblíbený je například noční výlet na Mojžíšovu horu Sinaj vysokou 2280 metrů nad mořem, odkud pak můžete ráno sledovat nádherný východ slunce. Do sinajského vnitrozemí se můžete vypravit také během safari na velbloudech nebo na koních. Asi dvě hodiny jízdy od města se nachází klášter svaté Kateřiny ze 7. století, který můžete využít pro celodenní výlet.

- jap -

Další články z Egypta:
Egyptská letoviska - Hurghada
Žraloci řádí v Rudém moři
Egypt – oblíbené výlety z pobřeží
Potápění v Rudém moři
Egyptské muzeum opatruje dědictví faraonů

Článek byl zobrazen 9 495 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko