Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Návštěva beduínů v oáze Feiran

Mezi barevnými žulovými skalami se ve vnitrozemí Sinajského poloostrova rozkládá mimořádně velká oáza Feiran, kterou tvoří svěží datlové palmy, tamaryšky a rozlehlá obilná pole. Je domovem pro asi tisícovku lidí – beduínů, kterým oáza poskytuje obživu. Feiran je dnes také oblíbenou turistickou atrakcí, proto zde zastavují četné výletní autobusy.

Oáza (vádí) Feiran leží ve vzdálenosti asi 60 km západně od kláštera sv. Kateřiny a je největší oázou na celém Sinajském poloostrově. Byla také první křesťanskou osadou na Sinaji s vlastním biskupstvím, již v roce 451 se stala sídlem diecéze a vyrostlo v ní mnoho kaplí. Pod místní diecézi spadal do 7. století právě i klášter sv. Kateřiny. Biskup Feiranu byl podřízen na jedné straně patriarchům z Jeruzaléma a na straně druhé platil za ochránce Kateřinského kláštera. Potom byl však zbaven funkce za kacířství a město se rázem ocitlo v troskách. Během vykopávek, s nimiž bylo započato již na začátku 20. století, se podařilo odkrýt mohutné opevnění, několik kostelů a řadu dalších budov. Podle Bible údajně ve Feiranu vůdce izraelského lidu jménem Jozue porazil Amálekovce (Exodus 17).

Skaliska, která se zvedají v okolí oázy, jsou tvořena žulou, porfyrem, rulou a jinými vyvřelými horninami. Často je pokrývají černé pásy ztuhlé lávy, která vyvřela z hlubin země před mnoha miliony let. Skaliska ukrývají také četné jeskyně, jež se staly místy posledního odpočinku vyčerpaných Izraelitů, než se vydali vystoupit na horu Sinaj. Od 3. století tyto jeskyně obývali také křesťanští poutníci.

Oáza Feiran je se svými bohatými palmovými háji nejúrodnější oázou na celém Sinajském poloostrově. Tamaryšky, datlovníky a ovocné zahrady přispívají k uklidňující idylce a navozují pohodovou atmosféru. Jižně od beduínské vesnice s domky postavenými z vepřovic dnes stojí malý moderní řecko-ortodoxní jeptišský klášter vybudovaný z kamene. Tento stavební materiál pochází z jeho předchůdce, kterým byl byzantský biskupský palác. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen tento klášter, ale také stinné zahrady v jeho okolí. V okolí Feiranu je možné najít ruiny pěti starodávných kostelů. 

Oáza Feiran je přechodným domovem řady kočovných beduínů, na které je možné zde narazit. Žije jich zde asi tisícovka, na celém Sinajském poloostrově pak okolo 25 tisíc. Jde o beduíny, kteří již povětšinou dali přednost usedlejšímu, nebo alespoň polokočovnému způsobu života. Slovo „bedu“ v arabštině znamená „obyvatelé pouště“ a to beduíni bezpochyby jsou. Beduíni však nežijí jen na Sinaji, ale obývají i Negevskou poušť a Saúdskou Arábii. Po staletí žijí tito lidé ve spojení s přírodou, živí se chovem ovcí, koz a velbloudů. Ti, kteří obývají Sinajský poloostrov, jsou potomky kmenů, které sem přišly mezi 14. až 17. století z Arabského poloostrova. 

Mnozí beduíni jsou sice stále kočovnými chovateli dobytka, ale převážná většina z nich se usadila ve stálých táborech, jako je tomu i v případě oázy Feiran. Žijí v chatrčích ze dřeva a vlnitého plechu a živí se jakožto průvodci turistů, zajišťují výlety do pouště, nebo jsou dokonce zaměstnanci velkých hotelů. Přivýdělek v oblasti cestovního ruchu je pro ně velmi lákavý a tak se mnozí z nich vzdávají tradičního způsobu života. Na staré zvyky, kulturu a svůj původ však nezapomínají. Tito lidé vynikají také úžasnou pohostinností a přátelskostí, kterou při návštěvě oázy Feiran určitě budete mít šanci poznat. U oázy zastavují autobusy jezdící na pravidelné lince Suez – Dahab a také četné výletní autobusy. 

- jap -

Další články z Egypta:
Údolé králů a Údolí královen 
Egypt - oblíbené výlety z pobřeží  
Potápění v Rudém moři 
Egyptské muzeum opatruje dědictví faraonů 

Článek byl zobrazen 7 634 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko