Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Káhira - Muzeum islámského umění

Islámská část Káhiry připomíná prostředí pohádek Tisíce a jedné noci. Nachází se zde celá řada památek. Při své procházce potkáte mnoho krásných mešit, narazíte na osmanské domy, ale určitě byste neměli vynechat návštěvu Muzea islámského umění.

Toto muzeum má mnoho unikátních exponátů z historie středověkého Egypta. Základ sbírek tvoří artefakty z káhirských mešit a monumentů, které byly shromážděny a do roku 1902 uloženy v mešitě Al-Hakim. Důvodem založení muzea v přízemí budovy Národní knihovny byla především ochrana vzácných kusů před evropskými hledači pokladů. Samotná budova muzea je renesancí mamlúckých architektonických stylů.

Návštěva muzea opravdu stojí za to. Jedinečnou sbírku islámského umění tvoří díla z nejrůznějších epoch a oblastí. Jednotlivé předměty pocházejí od dob prvopočátku islámu v Egyptě až po současnost. Původ mnoha vystavovaných předmětů je však neznámý. Muslimové mají podle zásad koránu zapovězeno zobrazovat osoby a zvířata. Proto se v jejich umění vyvinulo mimořádné mistrovství ve fantastických vzorech ze dřeva, skla, kovu, kamenů a keramiky. Nenajdete tu žádné obrazy a sochy, ale obdivovat můžete umění arabské kaligrafie a nádherně vyvedené geometrické tvary na různých artefaktech.

Sbírky obsahují ukázky řezbářských prací, perské rukopisy, koberce, miniatury a mnoho keramických předmětů, textilií, knih a zbraní. Jsou zde vystaveny také lampy do mešit a mramorové fontány z domů a paláců starého islámského města. Při prohlídce muzea objevíte také několik dalších síní s kovotepeckými exponáty a dále paletu keramických dlaždic většinou arménského, íránského a tureckého původu. Egypťané neměli zdobení keramickými obklady ve zvyku. Preferovali spíše intarzie z kamene a mramoru, který se těžil v kamenolomech jižně od Káhiry.

V orientaci na jaké poklady se zaměřit dříve, určitě pomůže obrazový a zvukový průvodce. Popisky exponátů v muzeu jsou totiž velmi skoupé. Sbírky jsou aranžovány spíše typově a nelze z nich rozpoznat časovou posloupnost. Vůbec pak nesejde na tom, kterou část expozice si k prohlídce vyberete jako první.

Jeden z dominantních exponátů si však rozhodně nenechte ujít. Jde o mimořádně krásnou a velkou žaluzii s názvem mašarabíja. Tento typ žaluzie byl pro zdejší klimatické poměry praktickou alternativou skla. Žaluzie se skládá z mnoha malých kousků jednotlivě tvarovaných dřev. Skladba žaluzie umožňovala aktivní proudění vzduchu a propouštěla jen část slunečních paprsků. Až do 19. století měly domy zámožnějších obyvatel Káhiry okna v tomto stylu.

Cenné jsou také fresky a keramika z dob Fátimovců či nadvlády Mamluků. Fátimovská dynastie vládla v Egyptě od poloviny 10. do 12. století. Fátimovci patřili k minoritní větvi islámu a vynikali v malbách miniatur. Několik z nich je vystaveno v expozici knih. Při dalším prozkoumávání muzea se dostanete do síní s exponáty z mamlúckého období včetně soupravy oken se skleněnými vitrážemi a objevíte další fontány, které někdy bývají hlídači muzea hezky nasvíceny.

Toto výjimečné muzeum se nachází jen 20 minut chůze východním směrem od náměstí Tahrir. Je otevřeno každý den mimo pátek a do budovy muzea se návštěvníci dostanou přes zahrádku z ulice Port Said.

-ar-

Další články z Egypta:
Káhira - Mešita Ibn Tulún

Káhira - Citadela byla symbolem egyptské moci
Gezira je zelená oáza Káhiry

Článek byl zobrazen 8 429 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko