Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dovolená v Egyptě v době nepokojů

Dovolená v Egyptě – ano nebo ne? Tuhle otázku možná v posledních dnech řeší řada z vás. Vzhledem k trvajícím nepokojům a nestabilní politické situaci v zemi poptávka po zájezdech k Rudému moři výrazně klesá, ale již zakoupené zájezdy čeští turisté neruší. Nemají důvod - podle odborníků je totiž cesta do egyptských přímořských letovisek stále bezpečná.

Během protivládních demonstrací souvisejících se svržením prezidenta Muhammada Mursího došlo v Egyptě již k mnoha násilným střetům, při nichž bylo zraněno a dokonce i zabito již několik desítek lidí. Politická a sociálně-ekonomická situace v zemi tak není stabilní, demonstrace a protesty nadále pokračují. Během nich dochází k rabování a násilnostem. Nejdivočejší je situace ve velkých egyptských městech, jako je metropole Káhira, ale také Alexandrie či Luxor.

v egyptských letoviscích je zatím bezpečno
Foto: v egyptských letoviscích je zatím bezpečno, mimo letoviska ale raději necestujte

Pokud tedy patříte k těm, kdo mají již dlouho dopředu zaplacenou dovolenou v Egyptě, ale teď řešíte, jestli vůbec má cenu tam vycestovat, pak nepropadejte panice. Odpověď zní „ano“ – záleží ovšem, kam máte namířeno. Přímořská letoviska jsou naprosto bezpečná a je možné v nich prožít normální dovolenou beze strachu a jakýchkoliv komplikací. Jsou však destinace, kam Ministerstvo zahraničních věcí ČR cestovat výrazně nedoporučuje. Jde především o lokality jako:

- severní část Sinajského poloostrova včetně oblíbeného letoviska Taba
- Káhira
- Alexandrie
- Suez
- Luxor
- Port Saíd
- demonstrace a sociální nepokoje nelze vyloučit ani v dalších větších městech

V případě, že jste měli naplánovanou dovolenou právě v některé z těchto rizikových oblastí, je lepší dovolenou přeložit či úplně zrušit (je třeba počítat se stornopoplatky). Přestože jsou všechna zmiňovaná místa turistům přístupná, nedoporučuje se sem jezdit. V nadcházejících dnech by mohlo dokonce dojít k zákazu vstupu turistům a k odřeknutí možnosti pobytu – to platí zejména pro Káhiru, která je v současnosti nejnebezpečnější. Cestovní kanceláře už omezily či zcela zrušily nabídku fakultativních výletů do zmiňovaných míst. Jestliže tedy máte rezervovanou a zaplacenou dovolenou v Egyptě v některé z těchto nebezpečných destinací, můžete zažádat o vrácení peněz, vyžádat si udělení náhradního termínu, případně požadovat zařízení dovolené v jiné, bezpečné lokalitě.

Události posledních dní však nemají žádný vliv na život v letoviscích u Rudého moře. V hotelových resortech a turistických oblastech, jako jsou například Marsa Alam, Hurghada nebo Sharm el Sheikh, panuje naprostý klid. Není tedy důvod, aby čeští turisté své plánované dovolené v Egyptě rušili. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a vyhýbat se veřejným shromážděním. Nedoporučují se ani soukromé individuální cesty mimo letoviska, možná je pouze organizovaná turistika s delegátem cestovní kanceláře. Jestliže se však turisté pohybují v přímořských letoviscích, nemusí mít o svou bezpečnost obavy. Pokud jste se tedy také nenechali zastrašit a jste rozhodnutí některé z egyptských přímořských letovisek navštívit, jistě budete se svou dovolenou spokojeni. 

Dění v Egyptě se výrazně odráží na cenách zájezdů. Aby byl zachován turistický ruch v této zemi, jsou cestovatelé lákáni někdy i na poloviční ceny dovolených. I když většina Čechů své zájezdy k egyptskému moři neruší, další zájezdy do Egypta se příliš neprodávají. Cestovní kanceláře zaznamenaly několikaprocentní pokles poptávky českých turistů vycestovat do některého z egyptských letovisek. Při výběru aktuálních zájezdů lidé preferují raději jiné země. Jako vhodnou alternativu k Egyptu si většina z nich vybírá především levnější Bulharsko. Egypt se vždy držel na předních příčkách mezi nejprodávanějšími letními destinacemi, nyní však klesl až na 8. místo. A jeho popularita stále prudce klesá. Zatímco zmiňované Bulharsko se vyhouplo hned na druhou příčku v návštěvnosti a zařadilo se tak hned za Řecko.

- jap - 

Další články z Egypta:
Zpívající Memnónovy kolosy
Tutanchamonova hrobka – objev, který vyvolal šílenství
Velká sfinga v Gíze
Návštěva beduínů v oáze Feiran
Údolí králů a Údolí královen

Článek byl zobrazen 9 855 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko