Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Potápění v Egyptě

Pro Evropany, kteří se věnují potápění, je nejbližším skutečně tropickým mořem Rudé moře. Rozkládá se mezi Arabským poloostrovem a Africkým kontinentem a je součástí Indického oceánu. V nejdelším místě má 2 000 km a v nejširším 350 km, celková rozloha činí 450 000km2. Maximální hloubka dosahuje 3 039 m. Vody Rudého moře jsou typické svou vysokou slaností (průměrně 36 – 38 ‰) způsobenou značným výparem , minimálními srážkami a také malým přítokem sladké vody z řek. Teorií o původu názvu tohoto moře se nabízí hned několik, od rudé barvy množících se sinic rodu Trichodesminum erythraeum až po názor, že červená (rudá) je starodávným synonymem pro jih.  Ať už je pravda jakákoliv, vody Rudého moře jsou paradoxně po převážnou část roku azurové.

Zmíněná slanost má za následek hojný výskyt korálů, kterých se zde nachází více než 400 druhů, ale k vidění je i všemožná další fauna a flora. Není jistě bez zajímavosti, že 20% místní rybí populace patří mezi endemické organismy, nevyskytují se tedy nikde jinde na světě. Neustále se rozvíjející turistický ruch však znamená pro podmořskou živočišnou a rostlinou říši ohrožení, proto jednotlivé země přistupují k tvorbě „ochranných opatření“. Je zakázáno dotýkat se korálu, lovit ryby i sbírat jakékoliv „suvenýry“. K ochraně také přispívá zakládání podmořských parků. Jedním z nich je například egyptský Ras Mohammad v blízkosti letoviska Sharm el-Sheikh, který byl založen již v roce 1989.

V moři proudí pravidelné proudy – v zimě na sever a v létě na jih. Vody Rudého moře jsou ohřívány sopečnou činností, takže jejich teplota neklesá pod 20°C. Z tohoto důvodu je zde potápění možné takřka celoročně.

Potápění v Rudém moři si můžou užít jak profesionálové, tak začátečníci. Téměř všechna letoviska nabízejí kurzy, po jejichž absolvování obdrží účastníci certifikát, s kterým je možné potápět se téměř  po celém světě. Potápěčský kurz trvá asi 5 dní, jeho cena se odvíjí od konkrétní nabídky. Pokud si budete chtít potápění pouze vyzkoušet a zjistit, zda je to aktivita skutečně pro vás, pak využijte jednorázového ponoru. V Egyptě je možné narazit také na česky či slovensky hovořící instruktory, což mnoho začátečníků jistě ocení, jelikož správné porozumění instruktorovi je naprostou nezbytností.  Ubytování, potápěčská centra a nájemné čluny pro podmořské výpravy jsou nyní v Egyptě zcela běžné. Pro profesionály řada center nabízí odvoz na otevřené moře, kde je možno pozorovat žraloky či vraky potopených lodí, které každým rokem lákají čím dál více potápěčů z celého světa.

Pokud chcete mít vše zařízené již před samotnou cestou do Egypta, využijte slušné nabídky na českém trhu. Výlety za potápěním nabízejí „klasické“ cestovní kanceláře, vybrat si však zájemce může také mezi společnostmi, které se specializují přímo na potápění

Jestliže se rozhodnete naplánovat si potápění sami, je potřeba zajistit si vhodné vybavení. V případě, že jej nevlastníte a nechce se vám jej kupovat, můžete si jej zapůjčit před odjezdem či na místě. Řada společností a cestovních kanceláří organizujících zájezdy za potápěním má ve své nabídce rovněž půjčovny vybavení. 

Během zimy vody Rudého moře chladnou až na 20°C, od poloviny listopadu do konce března je tak nejvhodnější mokrý oděv z pětimilimetrového neoprenu a kapucí. Po zbytek roku postačí třímilimetrový mokrý oděv, který by však měl chránit co jak největší část těla, aby nedošlo ke zranění o korály. Ostatně ostré kusy korálu se nachází také na mořském dně a pobřeží, proto by součástí výbavy měly být pohodlné boty se silnou podrážkou a ploutve s otevřenou patou. Nezbytný je kompenzátor vztlaku s nosičem lahve. V místních potápěčských centrech se nejčastěji využívá dvanáctilitrová láhev, která bývá vybavena K-ventilem a nemá rezervu. Z tohoto důvodu se doporučuje záložní druhý stupeň nebo celá záložní automatika. Nezbytností je také nůž, vyvažovací vesta, hloubkoměr a manometr a olovo (či jiné integrované závaží). K povinné výbavě pro potápění v moři patří bójka. Pro nejzákladnější fotografování postačí obojživelný fotoaparát, který snese tlak v hloubce 5-10 metrů.

Před potápěním je vhodné se seznámit se s místní faunou a florou. V tropických mořích se vyskytuje řada neobyčejně jedovatých ryb a také nebezpečných korálů, přičemž setkání s nimi může mít nedozírné následky – od vysokých horeček až po smrt. Většina živočichů zraní až po vyprovokování, je tedy nutná základní znalost rostlin a živočichů, vědět čeho se v žádném případě nedotýkat a mít vhodný ochranný oděv. Mezi nejnebezpečnější zástupce patří ohniví koráli, ježci, murény a žraloci.

Teď už se pojďme podívat, kam se můžeme vydat potápět. Celou oblast můžeme rozdělit na severní a jižní, přičemž na jihu se nachází o dost méně lokalit. Na severu se nachází dvě hlavní turistická letoviska pro potápění – Sharm el-Sheikh a Hurghada.

Sharm el-Sheikh byla kdysi malá rybářská vesnička, v dnešní době se jedná o hlavní turistické letovisko blízko Sinajské pouště. Místo je chráněno před silnými větry pouštní vysočinou a teploty jsou po celý rok v rozmezí od 20°C do 40°C, v létě tak stačí pro potápění oděv z lycry. Ve městě se nachází banky, poštovní úřady, půjčovny aut i motocyklů, atd. Hotely mají svá potápěčská centra, která nabízejí ponory s průvodcem, instruktáže a nechybí ani půjčovny vybavení. Jedná se o první území v Rudém moři, jehož přírodní bohatství začalo být chráněno (národní park Ras Mohammad). Centrum letoviska se rozkládá kolem zátoky Naama Bay, kde se nachází kvalitní restaurace, bary, noční podniky a také ty nejluxusnější hotely. V mořské oblasti Sharm el-Sheikh je zakázáno kotvení, výjimkou jsou pevná kotviště pro potápěčské čluny na jihozápadě. Nedaleko se nachází Tiranský průliv, přes jehož střed se táhnou čtyři útesy, které jsou častým potápěčským cílem. Neméně zajímavými lokalitami jsou Ras Umm Sid, záliv Mersa Bereika a mys Ras Atar (též Zaa Tir), Alternative Reef či Bluff Point, zážitkem je také potápění k vraku Dunraven, Thistlegorm.

Hurghada se nachází přibližně 600 km na jih od Káhiry. Na rozdíl od Sharm el-Sheikh je zde v zimních měsících poměrně chladno, v létě se však teploty rovněž pohybují až kolem 40°C. V některých lokalitách je častý výskyt mořských proudů. Jedná se o poměrně malé město, turistické vybavení je však dostatečné. I zde má každý hotel přiměřeně vybavené potápěčské centrum . Denně bývají pořádány potápěčské exkurze na ostrovy a na rify dosahující k hladině. Nechybí ani potápění k vrakům.  Bohužel zde zatím chybí organizovaná ochrana přírody.V mořských vodách se vyskytuje spousta korálových útesů a mořských živočichů, včetně žraloků a mořských želv. K místům, kde stojí za to se ponořit do mořských hlubin, patří např. ostrov Siyul Kebira, který potěší především začátečníky, Umm Gammar, známý výskytem jedovatých ryb, útes  Shabrur Umm Gamar , Erg Abu Ramada či Careless, vrak Carnatic a Ghiannis D

Výborným místem pro začátečníky je městečko Nuweiba. Asi jeden kilometr od místního přístavu se nachází útes Pipeline, který je lehce přístupný z pláže – nachází se 60 m od pobřeží. Ponor nabízí pohled na množství korálových ryb, zaoblené korálové bloky jsou porostlé barevnými a měkkými korály laločníky.

Pokud jste nakloněni více individuální turistice, vydejte se do města Dahab. Je zde řada kempů a cenově přijatelných hotelů. Při potápění můžete navštívit podmořské jeskyně a kaňony – Zahrada úhořů, Modrá díra, House reef (kouzelný především při nočních ponorech).

Na jihu se turismus rozvíjí poměrně kratší dobu než na severu země, i přesto však má tato část Egypta, co nabídnout. Jedná se o útes Daidalos, okolí Ras Bananas či korálový systém Fury Shoal. K plavbě i kotvení je nezbytné povolení.

Voda má po celý rok teplotu vyšší než 25°C, v létě může vzrůst až na 30°C. Ostatně v letních dnech často převyšuje teplota vzduchu 40°C. Během celého roku je také vysoká vlhkost ovzduší. Vysoká teplota vody vede k velkému rozmnožení planktonu, což způsobuje problémy z viditelností. Vody jsou díky severnímu větru silně zvlněné.

Avšak potápění zde není omezeno a dno je téměř nedotčené. V lokalitách je však menší výskyt rostlin a živočichů než na severu.

Hlavními centry oblasti jsou města Marsa Alam a Port Ghalib, které jsou od sebe vzdálené asi 5 minut cesty. Velikostně jsou tato města zatím menší než výše zmíněná města na severu, avšak jejich turistický potenciál, vzhledem k výskytu nádherných a zajímavých míst k potápění, je rozhodně vysoký.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko