Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Egyptské muzeum - po stopách starého Egypta

Miliony návštěvníků Egypta míří každoročně k pyramidám v Gíze či jinde, ke hrobkám v Údolí králů, do Luxoru a Karnaku. Ale pokud jste milovníky starověkého Egypta a zvláště jeho historie, neměli byste si nechat ujít návštěvu Egyptského muzea, kde jsou shromážděny nálezy ze všech výše uvedených, ale i z řady jiných lokalit.

Muzeum se nachází na třídě Midan Tahir v egyptské metropoli Káhiře a uchovává jedinečnou sbírku staroegyptských kulturních a historických pokladů. Základ sbírek byl shromážděn v roce 1835, samotné muzeum pak bylo založeno roku 1858 francouzským badatelem Augustem Mariettem (1821 - 1881) a za dobu své existence nashromáždilo obrovské množství muzeálií. Ve více než 50 místnostech je k vidění přes 120 tisíc exponátů a jelikož většina z nich je vystavena, není prakticky možné vidět všechno. Jsou tu nádherné sochy, busty a stély všech velikostí, různé sfingy, sarkofágy a rakve, mumie faraónů, pohřební masky, šperky, nábytek, nádoby, pergameny, zbraně aj.

Do muzea se dostanete buď s organizovanou výpravou, což má tu výhodu, že máte většinou k dispozici česky mluvícího průvodce, nebo individuálně. Pokud si ovšem chcete vše důkladně prohlédnout, je druhá možnost určitě lepší. Skupinové prohlídky bývají totiž většinou poměrně rychlé, takže nemáte tolik času a už vůbec ne dostatek klidu. Dostanete se sem snadno, každý taxikář polohu muzea zná. Uvnitř se pak s trochou základních znalostí můžete pohybovat sami. Je však nutno znovu upozornit, že prostory jsou velmi rozlehlé a s výjimkou komnaty s královskými mumiemi (kam se platí zvláštní vstupné) tu není klimatizace.

Fotografovat se dá, ale jen za příplatek a výhradně bez blesku, filmovat pak můžete jen za ještě vyšší obnos. Ani jedno z toho však neplatí u zmíněných královských mumií, kde jsou veškeré záznamové přístroje zakázány a musíte je odložit u pokladny.

Jednou z největších atrakcí jsou nálezy z hrobu faraóna Tutanchamona. Ačkoliv nešlo o nějak zvlášť významného panovníka, který navíc zemřel v nízkém věku 20 let (pravděpodobně na infekci, ale vědci se na toto téma stále přou), stal se velmi slavným – paradoxně však až tisíce let po své smrti. Jeho hrobka je totiž jediná známá, která byla objevena nevykradená. Stalo se tak roku 1922, kdy ji v Údolí králů našel Howard Carter. Poklad z Tutanchamonova hrobu je vystaven v místnostech na galerii pravého křídla a v zadním příčném traktu. Z celkového množství 3 500 artefaktů je dnes v muzeu k vidění 1 700, včetně trůnu, sarkofágu a známé posmrtné masky o váze 225 kg. Samotné faraónovy ostatky však stále odpočívají na původním místě, v hrobce v Údolí králů.

Ale najdeme tady i jiné pozoruhodné věci. Tak třeba překrásná dioritová socha faraóna Rachefa, nalezená v Gíze poblíž Velké Sfingy, je mnohými považována za nejkrásnější egyptskou sochu všech dob. Mezi dalšími poklady jsou předměty z hrobu královny Hetepheres, z královských hrobů v Tanisu a mnohé další.

Okolí muzea zdobí nádherný park, kde roste mimo jiné i papyrus a lotos – symbolické rostliny faraónů.

Pokud opravdu chcete vidět a prostudovat maximum exponátů, nezbude vám nic jiného, než navštívit muzeum vícekrát.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 7 313 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko