Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nilometr v Káhiře měřil stav vody v Nilu

Život Egypťanů a prosperita země vždy závisela na výšce hladiny řeky Nilu. Do výstavby asuánských přehrad vody Nilu stoupaly vždy tak, až zalily údolí. Když vody opadly, zanechaly za sebou velmi úrodné nánosy půdy. Občas bylo ale vody z Nilu málo, a to znamenalo mizivou úrodu a někdy i hladomor.

Aby dokázali Egypťané předvídat stav stoupající vody, postavili v údolí Nilu sérii nilometrů. Nejvýznamnější z nich je vytesán do skalního podloží nilského ostrova Roda v Káhiře. Na základě dlouhodobých pozorování bylo možné předem odhadnout výšku záplavy. Naměřené údaje sloužily ve starém Egyptě mimo jiné ke stanovení výše daní v zemi podle předpokládané úrody.

Samotná stavba připomíná studnu opatřenou zevnitř měřítkem a točitými schůdky. Má tvar hluboké hranaté jámy, ve které zeje osmiboký sloup s vyznačenými hodnotami. Voda se vpouštěla dovnitř třemi kanály. Dostatečně vysoká hladiny vody se při každoročním obřadu oslavovala, kdežto deficit se stával podnětem pro horlivé motlitby. Za dobrý rok se považoval stav, kdy voda stoupla na sloupu až ke značce 16 loktů. Pokud dosáhla výška hladiny výrazně výše, byla to předzvěst katastrofální záplavy. Naopak, když byla hladina nižší, hrozil v Egyptě hladomor.

Ačkoli existuje důkaz, že nilometr vytvořili již staří Egypťané, jeho současná podoba pochází z 9. století. Odtud se vysvětlují složité islámské nápisy na stěnách. Aby záplavová vlna byla vždy zachována v přiměřené výšce, byly do stěn nilometru vytesány verše z Koránu. Nápisy oslavují Alláha a vodu jako jeho požehnání. Nilometr má ještě jednu unikátní dekoraci. Jsou to čtyři klenuté zalomené niky, které svou podobou připomínají gotické oblouky známé ze středověké evropské architektury. Panuje oprávněný předpoklad, že jsou to zřejmě první zalomené oblouky na světě.

Nad nilometrem vyrostl malý osmanský pavilon s typickou kuželovitou střechou, datovaný do 19. století. Jeho dřevěný strop krášlí působivé malované arabesky. U nilometru se tyčí rokokový palác Monastreli, zbudovaný v 50. letech 19. století. Přechodně bývá palác využíván jako umělecké centrum. Na jaře roku 2002 bylo v přilehlé budově otevřeno umělecké centrum s muzeem věnovaným uctívané egyptské zpěvačce Umm Kulsúm. V zimě zde pořádají koncerty vážné hudby.


Ilustrační foto: Káhira, Nil

Ve známých Pohádkách tisíce a jedné noci se nilský ostrov Roda v Káhiře popisuje jako rajská zahrada. Dnes je ostrov oddělen od pobřežní aleje na pevnině úzkým kanálem překlenutým lávkou pro chodce, po které je možné přejít z koptské Káhiry k nilometru. V dřívějších dobách byla řeka Nil zřejmě širší, protože ostrov Roda spojovaly s pevninou pontonové mosty z lodí.  Řeka Nil je zde stále krásná a díky ní je ostrov do dnešních dnů stále atraktivním a oblíbeným místem turistů.
(-ar-)

Článek byl zobrazen 4 928 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko