Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gezira je zelená oáza Káhiry

Přímo uprostřed Nilu, mezi centrem Káhiry a jejím západním břehem, se nachází ostrov Gezira, který je v současnosti pokládán za nejzelenější část města. Egypťané této oáze města říkají prostě „ostrov“ (gezira). Ostrov byl do 19. století neobydlen, ale pak na něm byla zřízena královská zahrada.

Ostrov Gezira na Nilu je především bujná vegetace a zelené oázy chráněné před zběsilým tempem hlavního města Káhiry.  Gezira dnešních dnů je domovem rezidenční čtvrti Zamalek, exkluzivních sportovních klubů, prvního káhirského fotbalového týmu, nové budovy opery a významné dominanty města – Káhirské věže.


Autor: David Berkowitz

K jižnímu cípu ostrova vede most Kasr al-Nil přímo z hlavního náměstí Tahrir. Historie mostu se datuje od roku 1871, ale v roce 1931 jej kompletně přestavěla společnost, která proslula stavbou slavného australského mostu Sydney Harbour Bridge. Tento most ústí na konci ostrova na náměstí Saad Zaghlúl, které je pojmenováno po egyptském lidovém vůdci z počátku 20. století. Jeho sochu najdou návštěvníci uprostřed kruhového náměstí Majdán al-Gazíra. Autorem sochy je Mahmúd Mochtar (1891 – 1934), který se řadí k významným egyptským sochařům moderní doby. Jeho životu a dílu je zasvěceno zdejší Mochtarovo muzeum.

Charakteristickým znakem ostrova je 187 metrů vysoká vyhlídková Káhirská věž – Cairo Tower. Moderní stavba v podobě lotosového květu byla postavená v 60. letech 20. století. Nahoře najdou návštěvníci otáčivou restauraci, kavárnu a samozřejmě nechybí vyhlídková plošina. Z výsostné výšky věže mají návštěvníci možnost vidět směrem na východ minarety na Citadele a směrem na západ pyramidy. Vstupné na věž je poměrně vysoké, a tak je dobré najít si čas buďto brzo zrána nebo až navečer, kdy je město prosté smogu. Poslední výstup na věž je ve 23 hodin a v té době je krásně vidět noční Káhiru.

Hezký pohled dolů z věže je také na zelenou plochu uprostřed ostrova. Jde o prestižní klub Gezira, který byl jako důstojnický klub založen britskými důstojníky v roce 1880. Svou exkluzivitu si uchovává dodnes, protože členem klubu se může stát pouze příslušník elity, který si může dovolit platit vysoké roční členské příspěvky.

Pod věží se nalézá faraonská zahrada. Je to park se sochami ze staroegyptského období. Nedaleko této zahrady se na břehu Nilu zvedá obelisk Ramesse II. Na jeho jižní straně se rozkládá andaluská zahrada založená v maurském stylu.

Dominantou jižní části Gezíry je komplex budov Káhirské opery, která zaujímá první místo v kulturním žebříčku návštěvníků města. Egypťané zde uvádějí známé zahraniční hry a taktéž zde vystupuje Káhirská baletní společnost a Káhirský symfonický orchestr. Operní sezona začíná v březnu a trvá do poloviny června. Budova nové káhirské opery stojí na nilském ostrově Gezira od roku 1988. Nahradila tak starou budovu, která v roce 1971 vyhořela. Nádherná smetanově bílá moderní stavba respektuje islámské architektonické směry. V sezoně opera uvádí bohatý program, na představení jsou zváni zahraniční umělci a soubory. Samozřejmostí je společenský oděv, pro pány sako a kravata.


Foto: Káhirská opera (ve spodní části fotografie)

Vedle opery stojí budova Národního muzea egyptského umění. Současní egyptští umělci si získávají svými díly uznání široké veřejnosti, i když na mezinárodní úrovni je stále ještě tento směr zatím téměř neznámý. K nejvýznamnějším patří Mahmúd Said a surrealista Abd al-Hady al-Gazzar. Dvě další galerie v suterénu budovy opery jsou využívány jako dočasné putovní výstavy.

Ostrov Gezira je místem klidu, které si žije svým vlastním tempem. Je to bydliště četných zahraničních pracovníků a také adresa mnoha velvyslanectví. Také návštěvníci unavení dopravními zácpami a putováním po pamětihodnostech metropole sem mohou přijít a pokojně se procházet stinnými ulicemi lemovanými vilami vyzařujícími kouzlo starých časů.

-ar-

Článek byl zobrazen 6 488 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko