Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gezira je zelená oáza Káhiry

Přímo uprostřed Nilu, mezi centrem Káhiry a jejím západním břehem, se nachází ostrov Gezira, který je v současnosti pokládán za nejzelenější část města. Egypťané této oáze města říkají prostě „ostrov“ (gezira). Ostrov byl do 19. století neobydlen, ale pak na něm byla zřízena královská zahrada.

Ostrov Gezira na Nilu je především bujná vegetace a zelené oázy chráněné před zběsilým tempem hlavního města Káhiry.  Gezira dnešních dnů je domovem rezidenční čtvrti Zamalek, exkluzivních sportovních klubů, prvního káhirského fotbalového týmu, nové budovy opery a významné dominanty města – Káhirské věže.


Autor: David Berkowitz

K jižnímu cípu ostrova vede most Kasr al-Nil přímo z hlavního náměstí Tahrir. Historie mostu se datuje od roku 1871, ale v roce 1931 jej kompletně přestavěla společnost, která proslula stavbou slavného australského mostu Sydney Harbour Bridge. Tento most ústí na konci ostrova na náměstí Saad Zaghlúl, které je pojmenováno po egyptském lidovém vůdci z počátku 20. století. Jeho sochu najdou návštěvníci uprostřed kruhového náměstí Majdán al-Gazíra. Autorem sochy je Mahmúd Mochtar (1891 – 1934), který se řadí k významným egyptským sochařům moderní doby. Jeho životu a dílu je zasvěceno zdejší Mochtarovo muzeum.

Charakteristickým znakem ostrova je 187 metrů vysoká vyhlídková Káhirská věž – Cairo Tower. Moderní stavba v podobě lotosového květu byla postavená v 60. letech 20. století. Nahoře najdou návštěvníci otáčivou restauraci, kavárnu a samozřejmě nechybí vyhlídková plošina. Z výsostné výšky věže mají návštěvníci možnost vidět směrem na východ minarety na Citadele a směrem na západ pyramidy. Vstupné na věž je poměrně vysoké, a tak je dobré najít si čas buďto brzo zrána nebo až navečer, kdy je město prosté smogu. Poslední výstup na věž je ve 23 hodin a v té době je krásně vidět noční Káhiru.

Hezký pohled dolů z věže je také na zelenou plochu uprostřed ostrova. Jde o prestižní klub Gezira, který byl jako důstojnický klub založen britskými důstojníky v roce 1880. Svou exkluzivitu si uchovává dodnes, protože členem klubu se může stát pouze příslušník elity, který si může dovolit platit vysoké roční členské příspěvky.

Pod věží se nalézá faraonská zahrada. Je to park se sochami ze staroegyptského období. Nedaleko této zahrady se na břehu Nilu zvedá obelisk Ramesse II. Na jeho jižní straně se rozkládá andaluská zahrada založená v maurském stylu.

Dominantou jižní části Gezíry je komplex budov Káhirské opery, která zaujímá první místo v kulturním žebříčku návštěvníků města. Egypťané zde uvádějí známé zahraniční hry a taktéž zde vystupuje Káhirská baletní společnost a Káhirský symfonický orchestr. Operní sezona začíná v březnu a trvá do poloviny června. Budova nové káhirské opery stojí na nilském ostrově Gezira od roku 1988. Nahradila tak starou budovu, která v roce 1971 vyhořela. Nádherná smetanově bílá moderní stavba respektuje islámské architektonické směry. V sezoně opera uvádí bohatý program, na představení jsou zváni zahraniční umělci a soubory. Samozřejmostí je společenský oděv, pro pány sako a kravata.


Foto: Káhirská opera (ve spodní části fotografie)

Vedle opery stojí budova Národního muzea egyptského umění. Současní egyptští umělci si získávají svými díly uznání široké veřejnosti, i když na mezinárodní úrovni je stále ještě tento směr zatím téměř neznámý. K nejvýznamnějším patří Mahmúd Said a surrealista Abd al-Hady al-Gazzar. Dvě další galerie v suterénu budovy opery jsou využívány jako dočasné putovní výstavy.

Ostrov Gezira je místem klidu, které si žije svým vlastním tempem. Je to bydliště četných zahraničních pracovníků a také adresa mnoha velvyslanectví. Také návštěvníci unavení dopravními zácpami a putováním po pamětihodnostech metropole sem mohou přijít a pokojně se procházet stinnými ulicemi lemovanými vilami vyzařujícími kouzlo starých časů.

-ar-

Článek byl zobrazen 6 951 krát.

Kontextová reklama

 • Hurghada za fantastickou cenu od 6000 Kč

  Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. Vyberte si z široké nabídky resortů v této destinaci.
 • Omán letecky se snídaní od 8500 Kč

  Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 • ALL INCLUSIVE Tunisko za 8000 Kč?

  Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dospělé osoby.
 • Do Egypta za super cenu

  Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. Egyptské pyramidy, starověké chrámy, plavba po řece Nil, all inclusive dovolené s potápěním nebo šnorchlováním mezi úchvatnými korály Rudého moře. U nás najdete vše.
 • Dominikánská republika - dovolená v Karibiku za 20 tisíc

  Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

DO EGYPTA ZA SUPER CENU
Dovolená u Rudého moře za bezkonkurenční ceny. Široká nabídka hotelů všech egyptských letovisek. 


TURECKO OD 5000 Kč!
Dovolená v Turecku nemusí stát desetitisíce. Podívejte se na naši nabídku zájezdů. 


HURGHADA ZA FANTASTICKOU CENU OD 6000 Kč
Léty osvědčená egyptská Hurghada, ALL INCLUSIVE od 6000 Kč. 


ALL INCLUSIVE TUNISKO ZA 8000 Kč? 
Ano, pro nás žádný problém. Hotel s bazénem, u moře, vhodný pro rodiny s dětmi i dopělé osoby. 


OMÁN LETECKY SE SNÍDANÍ OD 8500 Kč
Objevte krásu exotického Ománu za bezkonkurenční ceny. Omán nabízí všechno, na co si jen vzpomenete.
 

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - DOVOLENÁ V KARIBIKU ZA 20 TISÍC
Tropický ráj, křišťálově čisté moře, úchvatné pláže, skvělé jídlo a výborný rum. To a mnoho dalšího vám nabízí Dominikánská republika.  

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko