Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dovolená v El Gouna

Když se řekne Egypt, většina lidí si představí pyramidy a ostatní starověké divy – sfingu, Luxor, údolí králů, Karnak a další. Avšak do této severoafrické země míří mnoho lidí také za sluncem, plážemi a mořem. Obojí se ostatně dá zkombinovat.

Jedním z nich je třeba turistický resort El Gouna, vybudovaný počátkem 90. let 20. století. Leží na pobřeží Rudého moře, jen asi 20 kilometrů severně od mezinárodního letiště Hurghada.

Ačkoliv je vesnice El Gouna stará sotva 20 let, není naštěstí tvořena nevzhlednými betonovými krabicemi. Je postavena ve stylu připomínajícím tradiční arabskou architekturu s menšími barevnými domky a úzkým uličkami. Nachází se tady 14 hotelů, řada obchodů, barů, restaurací a kaváren a mnoho menších domků, které je možné si pronajmout. Nechybí ani kasino, diskotéky, banky či různé další služby pro turisty i obyvatele, včetně lékařského střediska a školy. V El Gouna bylo vybudováno také golfové hřiště s 18 jamkami.

Letovisko zabírá 10 kilometrů pobřeží, ale navíc je protkáno sítí umělých kanálů a lagun propojených s mořem, takže mnoho domků leží u pláže, i když jsou vlastně už ve vnitrozemí. Voda je tady prostě viditelná a přístupná na mnoha místech. To je zároveň znamením faktu, že resort El Gouna je oblíben zejména vyznavači různých vodních sportů, například windsurfingu, kitesurfingu (jízdy na surfu za tažným padákem/drakem), vodního lyžování a dalších příbuzných odrůd, a samozřejmě rovněž šnorchlování a potápění. Pro ty, kteří se chtějí jen tak povalovat, jsou k dispozici dvě hlavní pláže (Zeytuna a Mangroovy).

Když jsme u vody, musí tady být i přístav. Ano, jsou tu dokonce dva - Abydos Marina a Abu Tig Marina na jižním konci města. Samozřejmě jde o přístavy pro menší lodě, především jachty.

Je vskutku poznat, že se jedná o spíše luxusnější, uměle vybudované letovisko určené speciálně pro turisty, takže zde neuvidíte ten pravý Egypt a jeho život. Kromě zaměstnanců tady fakticky nepotkáte „domorodce“. Pro někoho to může být nevýhoda, jiný bude naopak rád. Oproti jiným místům Egypta se v El Gouna ani příliš nesetkáte s dotěrnými a otravnými prodavači všeho možného, obchodníci jsou umírnění a rovněž požadavky na bakšiš za nejrůznější „služby“ jsou velmi řídké. Město je čisté a upravené, oblast ke všemu vyniká stabilním a příjemným počasím prakticky po celý rok.

Za to všechno ovšem zaplatíte, a to doslova. Ceny v El Gouna jsou obecně vyšší než třeba v nedaleké Hurghadě či na jiných „lidovějších“ místech země.

Pokud se rozhodnete navštívit proslulá historicky zajímavá místa Egypta, není problém. Pro představu vzdáleností, do Luxoru je to odsud zhruba 300 km na jih, do Káhiry pak 430 kilometrů přibližně opačným směrem. Cestovní kanceláře pořádají do většiny zajímavých lokalit zájezdy, můžete si také pronajmout auto. Tímto způsobem se dá spojit potápění, slunění, návštěva památek i nahlédnutí do života Egypťanů.

Autor: Michal Hamšík

Předchozí články z Egypta:
Potápění v Rudém moři
Žlutou poloponorkou za krásami Rudého moře
Taba
Káhira - mešita sultána Hassana
Káhira - muzeum islámského umění

Článek byl zobrazen 13 351 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Turecko | Řecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko